Donald Tusk, az ellenzéki Polgári Koalíció vezére arra kérte Andrzej Duda lengyel elnököt, hogy tegye lehetővé az ellenzéki erőkből álló kormány gyors megalakulását. A vasárnapi választások végeredménye szerint ugyanis hiába kapta a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) a legtöbb szavazatot, az ellenzéki pártoknak lesz többségük a parlament alsóházában.
„Az emberek várják az első döntéseket, úgyhogy mi erélyes és gyors döntésekre kérjük az elnököt” – jelentette ki az ellenzék vezére a The Guardian szerint.
„A győztes demokratikus pártok folyamatos kapcsolatban állnak egymással, és készek arra, hogy bármikor átvegyék a kormányzás felelősségét” – tette hozzá.
A lengyel alkotmány szerint az államfőnek 30 napja van a választások után az új parlament összehívására, és neki kell kijelölnie azt a személyt, aki elsőként próbálkozhat a kormányalakítással. Ez a hagyomány szerint annak a pártnak vagy pártszövetségnek a vezetője, amely a legtöbb szavazatot kapta. Ha ő nem jár sikerrel, akkor egy másik párt vezetőjét kell kijelölnie ebből a célból.
A kedden bejelentett végeredmény szerint a PiS végzett ugyan az első helyen (35,4 százalék, 194 képviselő), de ez az eredmény kevés a kormányalakításhoz. Sőt, még akkor sem lenne meg a szükséges többsége a parlamentben, ha összefogna az ellenzéki, radikális jobboldali Konföderációval (7,16 százalék, 18 képviselő) – tehát minden bizonnyal elbukna a parlamenti bizalmi szavazáson.
A mainstream ellenzék viszont képes a kormányalakításra: a Polgári Koalíció (30,7 százalék, 157 képviselő), a Harmadik Út (14,4 százalék, 65 képviselő) és az Új Baloldal (8,61 százalék, 26 képviselő) összesen 248 képviselőt küldhet majd a lengyel parlament alsóházába, a 460 fős Szejmbe.
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök, a PiS elnöke a választás után azt közölte, hogy – amennyiben Dudától erre megbízást kap – meg fogja kísérelni a kormányalakítást. A Notes from Poland szerint a PiS egyik vezető politikusa utalást tett arra, hogy kész tárgyalni a koalícióról a Harmadik Út pártszövetség egyik tagjával, a Lengyel Néppárttal. Annak vezetője, Władysław Kosiniak-Kamysz viszont kizárta az együttműködést.
Tehát minden abba az irányba mutat, hogy nyolc év után kiesik a hatalomból az EU-szkeptikus, nemzeti-konzervatív PiS, és EU-barát, centrista erők veszik át Lengyelország irányítását. Ez pedig kifejezetten rossz hír az Orbán-kormány számára, hiszen ezáltal legfontosabb, gyakorlatilag egyetlen szövetségesét fogja elveszíteni uniós szinten.
További részleteket a lengyel választás utáni helyzetről itt olvashat: