A Venture Global cseppfolyós földgázt (LNG) előállító cég bejelentette, hogy nagy volumenű, hosszútávú szállítási szerződést kötött a brit Grain LNG céggel, ami a szigetország fogyasztásának 5 százalékát fedezi 2029-től. A megállapodás értelmében az amerikai cég évi 3 millió tonna LNG-tároló és újragázosítási kapacitáshoz férhet hozzá az Isle of Grain LNG-fogadó terminálon 16 évig.
Ez a második megállapodás a Grain LNG tavaly szeptemberben indult, kapacitások lekötésére meghirdetett aukcióinak sorában. Az értékesítés sikeres kimenetele tovább biztosítja Európa legnagyobb LNG-importtermináljának jövőjét a 2040-es évek közepéig, tette hozzá a cég.
A Grain LNG, a brit elektromos hálózatot működtető National Grid kizárólagos tulajdonában álló leányvállalata, az Egyesült Királyság első modern LNG-import termináljának üzemeltetője, amely fontos szerepet játszik az ország gázellátásának biztosításában. A 2005 júliusában üzembe helyezett terminál jelenleg bővítés alatt áll, hogy az angol gázszükségletének akár harmadát is képes legyen kielégíteni.
A Venture Global az észak-amerikai földgázmezőkből származó LNG hosszú távú, alacsony költségű szállítója. A Venture Global első cseppfolyósító létesítménye, a Calcasieu Pass 2022 januárjában kezdte meg a termelést, míg a második, a Plaquemines LNG amely építés alatt áll, várhatóan 2024-ben kezdi meg a cseppfolyós földgáz előállítását.
Biden felfüggeszt, az ipar aggódik, az EU-nak állítólag nem számít
Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke január 26-án függesztette fel az új projektekből származó cseppfolyósított földgáz exportjára vonatkozó függőben lévő és jövőbeli kérelmek jóváhagyását. A klímaaktivisták üdvözölték ezt a lépést, amely a november 5-i választásokig elhalasztja az új kivitellel kapcsolatos döntéseket.
Az Energiaügyi Minisztérium (DOE) felülvizsgálatot fog végezni a szünet alatt, amely átnézi azoknak a projekteknek a gazdasági és környezeti hatásait, amelyek engedélyt kérnek az LNG Európába és Ázsiába történő exportjára, ahol nagy rá a kereslet.
"Ebben az időszakban alaposan megvizsgáljuk az LNG-export energiaköltségekre, Amerika energiabiztonságára és környezetünkre gyakorolt hatásait. A szünet „az éghajlati válságot annak látja, ami: korunk egzisztenciális fenyegetésének” – mondta Biden.
Az LNG exportprojektek legutóbbi felülvizsgálata 2018-ban volt, amikor az exportkapacitás napi 4 milliárd köbláb volt. Ez a kapacitás háromszorosára nőtt.
Európának elegendő gázimportja lesz a következő évtizedre és azután is, annak ellenére hogy az Egyesült államok felfüggeszti az új LNG exportengedélyek kiadását, mondták a Reutersnek az EU energiaügyi tisztviselői és elemzői, reagálva az iparág aggodalmaira.
A gázipari cégek és lobbicsoportok, akik a döntés előtt értesültek a lépésről, és a Reuters által megismert dokumentumok szerint sikertelenül ellenezték azt, és arra figyelmeztettek, hogy a tilalom veszélyeztetné a globális energiabiztonságot és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére irányuló erőfeszítéseket. Az Egyesült Államok vált az EU legnagyobb LNG exportőre, mivel az unió országai általában törekedtek az orosz gáz kiváltására Moszkva 2022-es ukrajnai invázióját követően. Az Egyesült Államok LNG-exportjának több mint 60 százaléka Európába irányult az elmúlt két évben.
A német gázimportőrök, a SEFE és az Uniper, Japán legnagyobb LNG-vásárlója, a JERA és lobbicsoportok arra figyelmeztettek, hogy az Egyesült Államok döntése világszerte veszélyeztetheti az energiabiztonságot. A SEFE és a JERA azt tervezi, hogy gázt vásárol a Venture Global LNG tervezett Calcasieu Pass 2-es üzeméből, amely a szüneteltetés által érintett projektek egyi
Előfordulhat, hogy az amerikai energiacégeknek az olyan régiókban, mint a főleg Texasban található Permi Medence, el kell égetniük az olajtermelés melléktermékeként keletkező gázt, ha nincs hová eladniuk azt, ami hozzájárul a globális felmelegedéshez – mondta egy nagy amerikai energiavállalat vezető forrása.
Az LNG Allies amerikai ipari csoport arra szólította fel Washingtont, hogy engedje meg a piacnak, hogy maga döntse el, hogy mely új LNG-projekteket kell megépíteni.
"A legtöbb energiaipari előrejelzés szerint az LNG-kereslet globális növekedése a 2030-as években is folytatódik. Ha az Egyesült Államok kínálata nem emelkedik a növekvő kereslet kielégítésére, akkor a földgázt igénylő országok menjenek vissza Oroszországhoz? Vagy használjanak újra szenet?” - kérdezte az LNG Allies szövetség.
Hosszabb távon az Európai Unió gázfogyasztása várhatóan csökkenni fog, mivel az unió elfordul a fosszilis tüzelőanyagoktól az éghajlatváltozással kapcsolatos célok elérése érdekében, így a régiónak nem feltétlenül lesz szüksége további amerikai LNG-re – bár a kereslet erős növekedése a világ más részein azt jelenti, hogy az LNG valószínűleg a jövőben is eladható lesz.
"A növekvő biometán, norvég, kisebb részben afrikai és azeri gázszállítások és a csökkenő termelés közepette az EU LNG-igénye fokozatos csökkenését láthatjuk, különösen 2030 után, és éppen ebben az időszakban számít a Biden-döntés" – mondta Anne-Sophie Corbeau, a Columbia Egyetem Globális Energiapolitikai Központjának kutatója.
Amerika vásárlóit nyugtatja, a republikánusok tiltakoznak
Az Amerikából cseppfolyós földgázt importáló baráti országok aggodalmait eloszlatandó, hivatalos megszólalások érkeztek az Egyesült Államokból. A cseppfolyósított földgáz (LNG) folyamatos ellátása miatt aggódó amerikai szövetségesek megnyugodtak, amikor megértették, hogy Joe Biden elnöknek az új LNG-export-engedélyek kiadását felfüggesztő rendelkezése nem érinti a jelenleg engedélyezett szállítmányokat - mondta hétfőn az amerikai külügyminisztérium egyik tisztviselője.
"Azt tapasztaltam, hogy szövetségeseink, akik felvetik nekem ezeket a kérdéseket, általában hamar lehiggadnak, ha elmagyarázom nekik, hogy ez tulajdonképp csak egy szünet. Ez az intézkedés nem lesz hatással a jelenleg engedélyezett LNG-exportra.” Geoffrey Pyatt az energiaforrásokért felelős helyettes államtitkár
Az Egyesült Államok a világ legnagyobb LNG-exportőre, és Pyatt szerint a szállítmányok nagyjából megduplázódnak az évtized végére, mivel a már jóváhagyott projektek felgyorsulnak. Teljesen egyértelmű, hogy nincs ok az aggodalomra szövetségeseink körében, akár Ázsiában, mint Japánban, akár Európában, tette hozzá.
A republikánusok által ellenőrzött amerikai képviselőház több mint 150 képviselője azt írta Bidennek vasárnap, hogy fejezze be a felülvizsgálatot és hagyjon jóvá minden függőben lévő kérelmet. „Az LNG-exportot támogató politika segíti a gazdaság növekedését, jól fizető munkahelyeket teremt, és erősíti szövetségeseink energiabiztonságát” – áll a levélben.
Az üggyel kapcsolatban kongresszusi meghallgatások vannak a héten. A Képviselőház Energia-, Klíma- és Hálózatbiztonsági Albizottsága kedden hallgatta meg többek között Toby Rice-t a legnagyobb amerikai földgázcég a EQT vezérét, valamint Gillian Gianetti ügyvédet a civil Természeti Erőforrások Tanácsának képviselőjét, aki üdvözölte Biden lépését. A Szenátus Energiabizottsága, melyet a gázban gazdag Nyugat-Virginiát képviselő konzervatív demokrata Joe Manchin elnököl, csütörtökön hallgatja meg David Turk energiaminiszter-helyettest.
Magyarország fizikai alapon közelít a kérdéshez
Magyarország nemrég jelentette be hogy cseppfolyós földgázvásárlásainak diverzifikálását is biztosítandó, LNG-t vásárlási megállapodást tervez Katarral, 2026 utáni szállítással.
„Magyarország azért tudta fenntartani az energiabiztonságát még a legnehezebb időszakokban is, mert mi nem ideológiai vagy politikai alapon közelítünk az energiahordozók vásárlásához, hanem gyakorlati, fizikai alapon, józan ésszel” – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter múlt szerdán Dohában.
Úgy tűnik, hogy az amerikai elnök által bejelentett korlátozás jelenleg inkább a választási kampány része, a zöld érzelmű választók megszólítására szolgál. A felfüggesztés az alapos vizsgálódás után visszavonható, vagy legalábbis az egyes projektek egyedi elbírálásban részesülhetnek, ami a baráti vásárlóknak politikai alapon is valószínűleg kijár. A több év múlva jelentkező hatásokat a jelenlegi világfelfordulás közepette amúgy is nehéz előre jelezni. Kis túlzással bármi lehetséges, például egy közel-keleti összecsapás a katari gázmezők termelését is érintheti, amelynek messze ható kihatásai lehetnek. Az esetleg lerombolt kapacitások helyreállítása sem megy márol-holnapra. Az orosz jeges-tengeri terminálokkal is történhet valami, legalábbis egyes ukrán szereplők szerint. Mindeközben a zöld energiatermelés, nem kis részben a házi erőműveknek köszönhetően növekszik. Ha aggódunk, telepítsünk napelemet, hőszivattyút vagy hasonlókat!