"Ezen az áron, így nem" kell biztonsági, pénzügyi garancia a Nemzetközi Valutaalaptól és az Európai Uniótól - közölte csütörtökön a miniszterelnök Facebook-oldalán. Orbán Viktor ezzel a Magyar Nemzetben aznap megjelent IMF-kölcsönfeltételekre utalt, amelyek egy részét, köztük a nyugdíjak csökkentését, a bürokrácia leépítését, a bankadó megszüntetését és a bankoknak juttatandó pénzeket megemlítette a közösségi oldalon közzétett üzenetében.
Goldman Sachs
Magdalena Polan, a Goldman Sachs felzárkózó térségi közgazdásza úgy vélekedett, hogy a sajtóban megjelent feltételrendszer elvetése "a tárgyalási folyamat része", és nem annak a jele, hogy a magyar kormány végleg letett az IMF/EU-megállapodásról. A fejlemény ugyanakkor alátámasztja a Goldman Sachs azon véleményét, hogy az új egyezségig valószínűleg hosszú és nehéz út vezet. A szakértő azt írta, a ház továbbra azzal számol, hogy amíg a kormány nem érzi a piaci nyomást, addig nem lesz erős az ösztönzés az új finanszírozási csomag elérésére, különösen a jelenlegi bőséges globális likviditás és a magas hozamú befektetési eszközök iránti jelentős kereslet közepette. Polan szerint ugyanakkor a fejlemény negatív a forint szempontjából, és csökkenti annak valószínűségét, hogy az MNB szeptemberben újabb kamatcsökkentést hajt végre. Az elemző szerint mindazonáltal a támogató külső likviditási kondíciók, a külföldi monetáris enyhítések kilátása, valamint a magyar adósság viszonylag magas hozama további tőkebeáramlást vonzhat, és ez időt nyerhet a kormány számára.
Barclays
A Privátbankárnak nyilatkozó hazai elemzők szerint túl részletes és eltúlzott a Magyar Nemzet által nyilvánosságra hozott lista, sokkal inkább elképzelhetőnek tartják, hogy ilyet az IMF nem kért, inkább a kormány teszteli a közvéleményt, illetve készíti elő az őszi megszorításokat. Részletek>>> |
Daniel Hewitt, az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays felzárkózó piaci főközgazdásza úgy fogalmazott, hogy a magyar kormány "hátraarcot csinált", és az új IMF/EU-programról szóló tárgyalások ezután "meghatározatlan ideig" elhúzódhatnak, sőt megvan a lehetősége annak is, hogy a tárgyalásokat felfüggesztik. A Barclays londoni elemzője közölte: a cég tudomása szerint az IMF a júliusi előkészítő megbeszélések után hátrahagyott levelében kérte a magyar kormányt annak átgondolására, hogy miként lehet a 2013-as költségvetésben meglévő, a hazai össztermék (GDP) 2 százalékára becsült űrt kitölteni az MNB-re kiterjesztett pénzügyi tranzakciós adó eltörlésével és a növekedést jobban ösztönző gazdaságpolitika kidolgozásával együtt. Ezek nehéz feltételek, de az nem következik belőlük, hogy a kormánynak - az MNB-re vonatkozó pénzügyi tranzakciós adó kivételével - előre meghatározott feladatokat kellene végrehajtania; a magyar kormánynak magának kell döntenie a válaszlépések mikéntjéről - fogalmazott kommentárjában a Barclays vezető londoni elemzője.
Hewitt kiemelte, hogy a forintban kibocsátott állampapírok kereslete erőteljes, és ez azt jelenti, hogy a magyar kormányra nem nehezedik azonnali finanszírozási nyomás. A kormány csaknem megkétszerezte az MNB-nél elhelyezett betéteit a jelentős forintkötvény-kibocsátások révén, ugyanakkor a magyar jegybank váratlan negyed százalékpontos augusztusi kamatcsökkentése és a miniszterelnök által az IMF-feltételekről tett csütörtöki bejelentés nyomán a forint alulteljesítővé vált; hozzávetőleg 3 százalékot gyengült két hét alatt. A Barclays londoni felzárkózó piaci közgazdásza szintén azt valószínűsítette, hogy ezek a fejlemények mindaddig a jelenlegi, 6,75 százalékos alapkamat tartására kényszerítik az MNB-t, amíg "nem tisztázódnak valamelyest" az IMF-hez fűződő kapcsolatok.
Capital Economics
Neil Shearing, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőcég, a Capital Economics felzárkózó piaci főközgazdásza csütörtök esti kommentárjában közölte: véleménye szerint valószínűtlen, hogy Orbán Viktor bejelentése az új programról szóló tárgyalások végét jelentené. Shearing közölte azt is: véleménye szerint a Fidesz vezetése arra a következtetésre jutott, hogy az IMF-csomaghoz csatolt feltételek teljesítésének olyan politikai ára lenne, amelyet nem érdemes megfizetni. Shearing szerint e következtetés mögött részben az a tény állhat, hogy a magyar befektetési eszközök piacán az utóbbi időben "markánsan enyhült" a feszültség. A forint augusztus végén tíz havi csúcsra, 276 forint/euróig erősödött, a tízéves magyar állampapír hozama az elmúlt egy hónapban pedig 150 bázisponttal csökkent.
Ezt az erősödést az elemző szerint részben az általános globális kockázatvállalási készség javulása okozta, ugyanakkor éppen annak a piaci reménynek is része volt e fellendülésben, hogy a magyar kormány az IMF/EU-megállapodás küszöbén áll. Shearing szerint mindezek alapján a csütörtöki kormányfői bejelentés "óhatatlan következményeként" valószínűsíthető az eladási nyomás kialakulása a magyar kötvény- és forintpiacon. A szakértő szerint a múltbeli tapasztalatok alapján a következő napokban a forint "könnyedén" akár a 295 forint/eurós szintig is gyengülhet, különösen akkor, ha az EKB által az euróövezeti adósságválság enyhítésére kilátásba helyezett fellépéssel kapcsolatos "eufória" csitulni kezd. Shearing közölte: várakozása szerint e piaci nyomás előbb-utóbb rákényszeríti a magyar kormányt a megállapodáshoz szükséges engedményekre.