Algéria féléves – civil hatalom ellenőrzése alatti – átmeneti időszakot javasol a nigeri válság rendezésére – közölte kedden Ahmed Attaf algériai külügyminiszter.
„Bemutattuk a nigeri politikai rendezést szolgáló kezdeményezésünket egy hat hónapos átmeneti időszak bevezetésével, ez idő alatt az ország civil hatalom ellenőrzése alatt állna egy közmegegyezéssel kiválasztott személyiséggel az élén”
– idézte a tárcavezetőt az al-Majádín hírtelevízió. Attaf kiemelte, hogy ezt az átmeneti időszakot politikai megállapodások kidolgozására szánják a nigeri konfliktus szereplőinek mindegyikével.
„Niger a politikai, intézményes és alkotmányos válság egy nagyon kényes, sorsdöntő pillanatához érkezett” – húzta alá – „Algéria az alkotmányos rend helyreállítására és a nigeri demokratikus intézmények tiszteletben tartására szólít fel, és megerősíti, hogy Mohamed Bazoumot tartja az ország törvényes elnökének” – fűzte hozzá Attaf.
Hangsúlyozta azt is, hogy egy esetleges katonai beavatkozás Nigerben nem csak az érintett országra, de az egész régióra nézve hátrányos következményekkel bírna.
„Elutasítjuk az erő alkalmazását a nigeri válság megoldása végett, és készek vagyunk saját részünkről hozzájárulni a politikai rendezéséhez” – idézte továbbá a minisztert az al-Dzsazíra pánarab hírtelevízió.
„Bármilyen katonai beavatkozás Nigerben komoly következménnyel fog bírni Niger, illetve az egész térség számára”
– tette hozzá Attaf.
Az algériai diplomácia vezetője, aki nemrég érkezett vissza nyugat-afrikai körutjáról, kijelentette, hogy az államok többsége ellenzi a katonai beavatkozást a nigeri krízis rendezésére.
Algéria szomszédos Nigerrel, a közös szárazföldi határuk több mint 950 kilométer hosszú.
Nigerben katonai junta ragadta meg a hatalmat július 26-án. A Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS) súlyos szankciókat rendelt el az afrikai ország ellen az államcsíny után, és azzal fenyegette meg a juntát, hogy hadsereget vet be az alkotmányos rend helyreállítása érdekében.
(MTI)