5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Oroszország súlyosan és közvetlenül fenyegeti az európai biztonságot az ukrán határ mentén végrehajtott csapatösszevonással, és ha megtámadná Ukrajnát, akkor annak súlyos következményei volnának - jelentette ki Antony Blinken amerikai és Annalena Baerbock új német külügyminiszter közös szerdai washingtoni sajtóértekezletén, amelyet a tárgyalásuk után tartottak.  A gáz- és  fegyverszállítások azonban éket vernek a nyugati szövetségesek közé.

A sajtókonferencia tanúsága szerint a két politikus leginkább Oroszországról és Ukrajnáról ejtett szót a tárgyalásokon az MTI összefoglalója alapján.

Mintha a róka a tyúkok fenyegetése miatt fosztaná ki a tyúkólat

"Elítéljük Oroszország határ menti katonai csapatösszevonását, és azt is, hogy az őt érő, állítólagos ukrán provokációval szemben egyre durvább retorikát alkalmaz. Ez kicsit olyan, mintha a róka elkerülhetetlennek nevezné a tyúkól kifosztását arra hivatkozva, hogy a tyúkok fenyegetik őt. Az igazi kérdés az, hogy Oroszország komolyan gondolja-e, amit a diplomáciai tárgyalásokon mond, komolyan csökkenteni akarja-e a feszültséget. Erre fény derül majd a következő hetekben" - mondta Blinken.

Antony Blinken amerikai és Annalena Baerbock új német külügyminiszter sajtóértekezletet tart az amerikai külügyminisztérium washingtoni épületében 2022. január 5-én. A sajtótájékoztatón közölték, hogy Oroszország súlyosan és közvetlenül fenyegeti az európai biztonságot az ukrán határ mentén végrehajtott csapatösszevonással. Az amerikai diplomácia vezetője pedig kemény gazdasági szankciókkal fenyegette meg Oroszországot arra az esetre, ha a feszültség katonailag is eszkalálódik. MTI/AP/AFP pool/Mandel Ngan
Antony Blinken amerikai és Annalena Baerbock új német külügyminiszter sajtóértekezletet tart az amerikai külügyminisztérium washingtoni épületében 2022. január 5-én. A sajtótájékoztatón közölték, hogy Oroszország súlyosan és közvetlenül fenyegeti az európai biztonságot az ukrán határ mentén végrehajtott csapatösszevonással. Az amerikai diplomácia vezetője pedig kemény gazdasági szankciókkal fenyegette meg Oroszországot arra az esetre, ha a feszültség katonailag is eszkalálódik. MTI/AP/AFP pool/Mandel Ngan

Komoly szankciókat ígérnek, a gázvezeték is érintett

Az amerikai diplomácia vezetője kemény gazdasági szankciókkal fenyegette meg Oroszországot, arra az esetre, ha a feszültség katonailag is eszkalálódik. Mint mondta, ez nemcsak Washington és Berlin véleménye, hanem "sok ország, szövetséges és partner kollektív álláspontja". Kijelentette ezenkívül, hogy ha Oroszország megtámadná Ukrajnát, akkor biztosan nem indulna be a gázszállítás Oroszországból Európa felé az Északi Áramlat-2 vezetéken. Ebben az esetben Németországnak meg kell akadályoznia a vezeték üzemelésének beindulását. (Ennek hátteréről lentebb olvashat keretes írásunkban.)

"Ez a nyomásgyakorlás egyik eszköze az Európai Unió kezében" - szögezte le Blinken. Hangsúlyozta, hogy az "orosz agresszió ellen a leghatékonyabb eszköz az erős transzatlanti szolidaritás".

A németek nem mindenben értenek egyet az amerikaiakkal

Baerbock pedig, akinek kormánya decemberben lépett hivatalba, a következőket mondta az MTI tudósítása szerint: "Továbbra is egyetértünk abban (Washingtonnal), hogy Oroszország egyértelműen megfizet tetteiért, és ha ismét megsértené Ukrajna szuverenitását, akkor annak súlyos következményei lesznek". A német külügyminiszter nem reagált Blinkennek az Északi Áramlat-2 vezetékre vonatkozó megjegyzésére, és nem beszélt arról sem, hogy Németország Ukrajna megtámadása esetén konkrétan milyen szankciókat hozna Oroszország ellen.

Északi Áramlat 2: gáz és geopolitika

Az orosz gázt Ukrajna és Lengyelország kikerülésével Nyugat-Európába juttató Északi Áramlat 2 gázvezetéknek komoly geopolitikai szerepe is van a gazdasági mellett - a vezeték már elkészült, de az üzembe helyezését megelőző németországi hatósági eljárást november közepén felfüggesztették. A vezeték fő beruházója az orosz Gazpromhoz tartozó, svájci központú Nord Stream 2 AG. Oroszország szeretné mihamarabb megkezdeni a gázszállításokat a vezetéken, az Egyesült Államok nem örülne neki, ha tovább erősödne az orosz energiafölény Európában, az új német vezetés pedig próbálja kitalálni, hogyan oldja fel a helyzetet. Nemrég indoklás nélkül kétéves mélypontra csökkentették a más gázvezetéken Európába irányuló gázszállítást, a feltételezések szerint épp azért, hogy nyomást gyakorolhassanak Európára az Északi Áramlat 2 engedélyezési eljárása kapcsán. Az európai gázárak folyamatosan rekordközelben vannak, adott esetben 20 százalékot is emelkednek egyetlen nap alatt az ellátási bizonytalanságok miatt, miközben újra hidegebb téli időjárás köszönt be a kontinensen.

A német külügyminiszter azt hangsúlyozta, hogy az Oroszország és a Nyugat közötti feszültség csökkentésére politikai, diplomáciai megoldást kell találni.

Nem volt teljes az egyetértés a német és az amerikai álláspontban az esetleges orosz fenyegetés esetében Ukrajnának szállítandó fegyverek kérdésében sem.   Miközben Blinken kijelentette, hogy Washington továbbra is szállít védekező fegyvereket Ukrajnának és ha szükséges, akkor még többet szállít majd, Baerbock azt hangsúlyozta, hogy a német kormány nem kívánja fontolóra venni a fegyverszállítást. Kiemelte, hogy Berlin például azzal támogatta Kijevet, hogy katonai kórházat épített.

"Nincs döntés Európa biztonságáról Európa nélkül" - fogalmazott a német külügyminiszter.

Égnek a vonalak, hogy elkerüljék a háborút

Az Ukrajna körüli feszültség csökkentése érdekében a múlt héten telefonon tárgyalt egymással Joe Biden amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök, vasárnap Biden és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, kedden pedig Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó és öt észak-európai kollégája. A jövő héten várható több találkozó a NATO-külügyminiszterek, magas rangú amerikai és orosz tisztségviselők között, a NATO-Oroszország Tanács ülése és egy EBESZ-tanácskozás - emlékeztet az MTI hírügynökségi beszámolók alapján.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Jaksity Györgytől! Ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:39
A volt tőzsdeelnök, a Concorde Értékpapír Zrt. alapító elnöke 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége.
Makro / Külgazdaság Gazdasági kérdésekről tárgyalt az amerikai alelnök Indiában, rögtön született is egy újabb vám
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:04
Jórészt magánjellegű látogatáson járt J. D. Vance Indiában, de azért beszélgetett a miniszterelnökkel a kétoldalú kereskedelmi megállapodásról is.
Makro / Külgazdaság Viszik, mint a cukrot: miért szerelmes a fél világ ezekbe a táskákba?
László Éva Lilla | 2025. április 21. 16:39
Helycserés támadás történt a luxusiparban: a Hermès letaszította trónjáról a francia Louis Vuitton Moet Hennessy cégcsoportot. Utánajártunk, mi állhat az elsősorban ikonikus táskáiról ismert párizsi központú cég sikerének hátterében. 
Makro / Külgazdaság Ettől ki fog borulni Putyin: van, amiben nagyon egyetért Trump és az EU
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 14:46
A vámháború közepette is találni olyan témát, amiben az amerikaiak és az EU is talál magának pozitívumot – az oroszok viszont nagyot koppanhatnak a végén. 
Makro / Külgazdaság Kína komoly figyelmeztetést küldött mindenkinek, aki szóba áll Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 07:53
Mindenki úgy tárgyal, ahogy akar, de aki Kínára nézve hátrányos alkut köt, az megnézheti magát – így összegezhető Peking üzenete.
Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG