Az Egyesült Államok több száz millió dolláros pénzügyi támogatása a tét, hogy Nigerben sikerül-e helyreállítani a törvényes rendet - közölte kedden az amerikai külügyminisztérium szóvivője.
Matthew Miller napi sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy van visszaút, nyitva tartják a tárgyalások lehetőségét a katonai hatalomátvétel résztvevőivel. Hozzátette, hogy erről is szó volt Victoria Nuland külügyi államtitkár Niameyben tett hétfői tárgyalásain.
A magas rangú amerikai diplomata hétfőn újságíróknak telefonon arról számolt be, hogy több órán keresztül személyesen tárgyalt Moussa Salao Barmou vezérkari főnökkel, akinek világossá tette, hogy nehézzé válnak az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolatok, amennyiben a hatalomátvétellel megnyitott utat követi.
Az államtitkár reményét fejezte ki, hogy a felajánlott diplomáciai rendezésre szolgáló ajtót nyitva tartják. Arról is beszámolt, hogy nigeri megbeszélésén szóba került az orosz Wagner magánhadsereg megjelenése, amellyel kapcsolatban figyelmeztette tárgyalópartnereit. Megjegyezte, hogy nem érkezett sok reakció a figyelemfelhívásra.
A tárgyalás után hétfőn kiadott közleményben az amerikai külügyminisztérium ismét felszólította a hatalomátvétel irányítóit arra, hogy bocsássák szabadon az alkotmányellenesen fogva tartott Mohamed Bazoum elnököt és családját, valamint a többi őrizetbe vettet. A közlemény szerint az Egyesült Államok szüneteltet bizonyos segélyeket Niger kormánya számára, és újraértékeli, valamint felülvizsgálja a további támogatásokat.
Miller tájékoztatása szerint egyebek között a Niger terrorelhárítási képességeit erősíteni hivatott nemzetközi katonai kiképzési és oktatási, valamint a békefenntartó műveletek és a hadsereg pénzügyi támogatási programjának finanszírozását szüneteltetik.
Nigéria a diplomáciában hisz
A diplomácia jelenti a legjobb kiutat a nigeri katonai hatalomátvétel nyomán keletkezett válságból - közölte kedden Bola Tinubu nigériai elnök a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közösségének (ECOWAS) augusztus 10-ére tervezett rendkívüli csúcstalálkozója előtt.
Tinubu - aki jelenleg az ECOWAS soros elnöki tisztségét is betölti - szóvivője, Ajuri Ngelale közlése szerint úgy fogalmazott, hogy a diplomácia "biztosítja a legjobb utat előre" a válság rendezésére. Hozzátette, hogy ez az ECOWAS-tagállamok államfőinek konszenzusos álláspontja.
Ngelale elmondta, hogy a csúcstalálkozón "messzeható döntéseket" fognak hozni az államcsoport további lépéseit illetően. Hangsúlyozta mindemellett, hogy "egyetlen lehetőség sem került le a tárgyalóasztalról".
Ngelale egyben közölte, hogy Tinubu újabb pénzügyi szankciókkal sújtotta Nigéria központi bankján keresztül a nigeri hatalomátvételben érintett személyeket és vállalatokat.
Az ECOWAS vasárnapig szabott határidőt a házi őrizetben tartott Mohamed Bazoum nigeri elnök szabadon engedésére és hivatalába történő visszahelyezésére. Ellenkező esetben - figyelmeztetett - a juntának akár katonai beavatkozással kell szembenéznie.
Az országcsoport csütörtökön rendkívüli csúcstalálkozót tervez Abujában, Nigéria fővárosában, hogy a további lépésekről döntsön. Tagállamai a hétvégén ismertették egy lehetséges katonai beavatkozás terveit. A francia RFI rádió kedden arról számolt be, hogy az elképzelések között egy 25 ezer fős katonai erő szerepel. Nigéria mellett Benin, Szenegál és Elefántcsontpart mutatkozott hajlandónak az akcióban való részvételre.
A puccsistákat ugyanakkor az ECOWAS-ból felfüggesztett Mali, Burkina Faso és Guinea biztosította támogatásáról.
(MTI)