"Nem érdekel bennünket többé az amerikai piac" - jelentette ki Eric Xu ügyvezető alelnök a vállalat elemzőknek rendezett éves tájékoztatóján kedden. Értékesítési árbevétele alapján a világ második legnagyobb mobil távközlési hálózatiberendezés-gyártója az elmúlt egy év alatt az Egyesült Államokról fokozatosan más térségekre helyezte át terjeszkedésének súlypontját. A Huawei annak ellenére sem tudott szerződést kötni egyetlen vezető amerikai hálózati szolgáltatóval sem, hogy beszállítói kapcsolatban áll a világ 45 legnagyobb szolgáltatójával.
Nem hagyják el a piacot |
A harmadik legnagyobb amerikai mobilszolgáltató, a Sprint Nextel és az annak megvásárlására pályázó japán Softbank éppen az elmúlt hónapban kötelezte el magát az amerikai képviselőház hírszerzési állandó bizottsága előtt, hogy nem vásárolnak hálózati berendezést a kínai vállalattól. Az Egyesült Államok képviselőházi hírszerzési állandó bizottsága tavaly október elején potenciális nemzetbiztonsági kockázatnak nyilvánította a kínai Huawei és a ZTE vállalatot.
A Huawei már ezt megelőzően is üzleti nehézségekbe ütközött az Egyesült Államokban a kínai hadsereggel való állítólagos összefonódása miatt. A konszern 2008-ban visszalépett az amerikai 3Com technológiai vállalat megvásárlásától, mivel tudomására jutott, hogy az akvizíció nem fogja megkapni Washington jóváhagyását. Két évvel később a Sprint Nextel hálózatát próbálták megvásárolni, ami szintén kormányzati közbelépésre hiúsult meg. A Huawei számos más kisebb távközlési akvizíciós kísérlete is sikertelen volt az Államokban. 2011-ben például egy mindössze 2 millió dolláros távközlési technológiai szabvány megvásárlásától esett el.