(Fotó: Ancestry.co.uk) |
„Zsidó, ír, ázsiai és olasz barátaimnak: őseitek a piszoknál is alávalóbbnak számítottak, amikor idejöttek” – írja egy amerikai tőzsdei szakember blogja, a Reformed Broker. Az olaszokat nem tekintették embernek, patkánynak vagy bűnözőnek nevezték, az íreket majomnak. Volt idő, amikor törvénnyel tartották távol a kínai nőket az országból, csak a kínai férfiak munkaerejére volt szükség, családjukra nem. A zsidókat leköpdösték az utcán.
A cikket meglepő korabeli karikatúrák illusztrálják, van, amelyiken az összes bevándorlót patkánynak ábrázolják, másutt sáskáknak. Szörnynek rajzolt külföldiek zabálják fel „Uncle Sam”-et (az USA-t). Az egyik rajz ma is készülhetett volna: egy bevándorló „nem kívánatos” feliratú csomaggal, égő kanócú bombával a fején áll az USA határát jelképező fal kapujánál. Másutt az Európából (annak szegénynegyedeiből) érkezőket általában szólják le, a hajóról az USA partjaira úszó patkányokat „maffia”, „anarchia” és „szocialista” feliratok tarkítják.
Az USA kapuján hiába kopogtató migráns az Első Világháború idején |
Kizsákmányolástól a gyilkosságig
Pár évvel ezelőtt Ed Falco, a Keresztapa című film alapjául szolgáló regény szerzője írt az olaszellenességről a CNN-nek egy cikket, amiben azt írja, az USA történetében két és fél évszázados hagyománya van annak, hogy a különböző népcsoportokat, amelyek az egymás utáni hullámokban érkeztek az országba, kriminalizálják, ellenségnek tekintsék, kizsákmányolják vagy akár gyilkosságokat is elkövessenek ellenük.
Az ország legnagyobb lincselése (azaz amikor a megvadult tömeg embereket öl) 1891-ben nem afrikaiak ellen történt, ahogy sokan gondolnák, hanem olaszok ellen. New Orleansban 11 gyanúsított olaszt öltek meg egy rendőrgyilkosságban való állítólagos részvételük miatt, bírósági ítélet nélkül, a fogdából kivonszolva őket.
Katolikusoknak tágasabb
A közvélemény nem ítélte el a gyilkosságokat, sőt szinte pártolta is, és országos letartóztatási hullám indult – több száz újabb olasz ellen. A tömeget szervező személy később Louisiana állam kormányzója lett, és arról a mondásáról lett hírhedté, hogy az olaszok kicsit rosszabbak, mint a négerek – derül ki a Wikipedia cikkeiből.
A villongásoknak vallási vonulata is volt. A katolikusok helyzete annak idején hasonló volt, mint most a muszlimoké – írta Ed Falco, az olaszok említett szakértője még egy békésebb évben, 2012-ben. Már 1785-ben is csak New York határain kívül építhettek maguknak például templomot Manhattan helyett. Ma ugyanilyen vita egy muszlim központ körül zajlik. A szerző azt kérdi, vajon most is sok évtizednek kell-e eltelnie, hogy hasonlóan megváltozzon a muszlimok megítélése, ahogy annak idején a katolikusoké?
Olaszok rabszolgák helyett
A Wikipedia egész szócikket szentel az olaszok elleni amerikai (és brit) erőszaknak, leírva annak gyökereit. Az olaszokat az 1800-as évek második felében, az amerikai polgárháború után eredetileg a felszabadított rabszolgák miatt műveletlenül maradt déli mezőgazdasági területekre hívták be és a rabszolgákhoz hasonlóan bántak velük.
Ami a magyarokat illeti, az 1800-as évek végén-1900-as évek elején kivándorolt, főként szegény, vidéki, iskolázatlan, milliós, részben katolikus tömegeknek sem lehetett sokkal jobb a sorsuk, megítélésük, mint más európai országok polgárainak. Detroit egy fontos letelepedési területük lett, az egyik legnagyobb lélekszámú népcsoport lettek a városban, és külön tanulmány jelent meg róluk egy kriminalisztikai folyóiratban 1935-ben „A detroiti magyarok bűnözése és szokásai” címmel.
A magyar fiúk bűnei
Ebből kiderül, hogy több száz magyar bűnözőt tartottak nyilván a területen, az azonban nem, hogy statisztikailag mennyire relevánsak az adatok, átlag feletti volt-e a „magyarbűnözés” más népcsoportokhoz képest, vagy sem. Arról sok szó esett, hogy „kolóniájukon” belül alacsonyabb a magyarok bűnözési statisztikája, mint azon kívül.
Cikk a detroiti magyarok bűnözéséről (1935) |
Gyakori bűncselekmény volt a lopás, betörés, a szénlopás, de akadt szexuális bűncselekmény is, 7 darab a körükben. Egy másik jellemző ok azonban az alkohol, a féltékenység, a szegénység lehetett – a „részeg, féltékeny férj” volt az egyik leggyakoribb bűneset. Említik az elkövetők skizoid vonásait, sőt a boszorkányokkal kapcsolatos hiedelmeket is. (Még 2009-ben az Amerikába kitántorgó magyarok életéről Hunky Blues címmel másfél órás dokumentumfilm készült.)
Lengyel szörnyetegek
Úgy tűnik, a lengyeleknek is nagyon rossz volt a megítélése. Szintén a Wikipedia írja, hogy a korai 20. században például egyes regényekben milyen képet festettek róluk, szembeállítva a „haldokló és zsugorodó jenki populációt a fiatal lengyel bevándorlókkal”. (Mintha csak egy mai bevándorlásellenes szöveget olvasnánk.) Az 1913-as Invaders (megszállók vagy hódítók) című regényben a lengyeleket szörnyekként és állatszerű lényként írták le. A regénybeli angol származású hölgy és a fiatal lengyel migráns férfi kapcsolata nem volt társadalmilag elfogadott.
A migránskitiltó, falépítő példákért azonban nem is kell olyan nagyon visszamenni az időben. A Zerohedge emlékeztet arra, hogy Barack Obama elnök 2011-ben hat hónapra megtiltotta az iraki menekülteknek a vízumok kiadását. Korábban pedig Bill Clinton elnök (hivatalban 1993-2001 között) nagy sikert ért el egy beszédével, amelyben kikelt az illegális bevándorlók nagy száma miatt, és a határok megerősítését, a bűncselekményekért elítélt migránsok gyors kiutasítását ígérte. Sőt, falat akart építeni a déli határra.
(Itt kereshetünk az Amerikába menő hajók utaslistáiban, megnézhetjük például, őseink, rokonaink között volt-e kivándorolt.)