6p

A magyar politika és közvélemény tavaly február óta elsősorban az orosz-ukrán háborúra figyel, ez a konfliktus geográfiai közelsége miatt önmagában nem meglepő. Ha nemzetközi szinten kitekintünk azonban, rögtön azt látjuk, hogy a világ több szegletében is egymást érik a krízisek.

Mostani összeállításunkban arra voltunk kíváncsiak, hogy mégis milyen válságok zajlanak jelenleg a világban, hiszen napjaink súlyos humanitárius és politikai válságainak sora messze nem áll meg az orosz-ukrán háborúnál, a tálibok afganisztáni uralmánál, a szír polgárháborúnál, vagy a törökországi földrengéseknél és azok utóéleténél. De nézzük, melyek azok az országok még, ahol emberek tömegeinek mindennapjai fordultak fel fenekestül valamilyen válság miatt!

Szudán

Az egyik legfrissebb, jelenleg is zajló válság a szudáni. A hányattatott sorsú afrikai országban azután robbant ki egy katonai krízis, hogy a Hemedti néven is emlegetett Mohamed Hamdan Daglo tábornok vezette Félkatonai Gyors Támogató Erők (RSF) megtámadták az ország de facto vezetőjének, Abdel-Fattah Burháninak irányítása alatt álló hadsereg több támaszpontját.

A nyugat-szudáni darfúri háború egykori milicistáiból szerveződött RSF és a 2021 októberében a hatalmat magához ragadó Burháni hadserege között a konfliktus kirobbanása előtti napokban már izzott a feszültség, a felek egymást vádolták a nyílt ellenségeskedés kirobbantásával. A mostani krízis azért is rendkívül veszélyes, mert végleg alááshatja a demokratikus átmenetet abban az országban, ahol 2019-ig Omar el-Bésir diktátor volt hatalmon. Az egyebek mellett háborús bűnökkel is vádolt egykori vezető több mint 26 évig uralkodott, és megdöntésére pont a most összecsapó RSF és a hadsereg fogott össze.

A Guardian cikke szerint a korábbi felkelés óta folyamatos az igény arra, hogy a katonaság kerüljön civil felügyelet alá, és az egyébként rendkívül brutális RSF-et integrálják a hadseregbe. A demokratikus átmenet részeként az ország civil társadalma emellett azt is követelné, hogy a mezőgazdaságban, a kereskedelemben és más iparágakban lévő jövedelmező katonai részesedéseket adják vissza. Külföldi megfigyelők régóta figyelmeztetnek arra, hogy miután elgyengültek a 2019-es hatalomváltást követő törekvések egy polgári kormány megválasztására, elkerülhetetlen volt egy nyílt katonai konfliktus a milícia és a hadsereg között – ez zajlik jelenleg is.  

Dél-Szudán

A 2011-ben létrejött ország szintén rendkívül nehéz időszakát éli, a bizonytalan politikai helyzet, az elharapódzó erőszak és bűnözés mellett Dél-Szudánban a klímaváltozás okoz óriási problémát. Az ENSZ az országról szóló jelentése szerint április és július között nagyságrendileg 7,7 millió ember nem juthat elegendő ételhez, az alultáplált gyermekek száma pedig legalább 1,4 millió fő lesz.

Utcakép Dél-Szudánból. Fotó: Depositphotos
Utcakép Dél-Szudánból. Fotó: Depositphotos

A világ legfiatalabb országa emellett egy elképesztő vízözönnel is küzd, a negyedik éve tartó áradásoknak és esőzéseknek egyszerűen nem akar vége szakadni, az elöntött területek méretét az ENSZ több mint 47 ezer négyzetkilométerre becsüli (szerk: ez nagyobb terület, mint Magyarország fele, Dél-Szudán területének pedig közel 8 százaléka), ami miatt minimum 1 millió embert vált otthontalanná. A krízis vége nem látszik, ráadásul az áradások pont az ország legszegényebb részeit érintik, a nemzetközi szervezet becslései szerint már 541 ezer tonnányi gabonaféle hiányzik az élelmiszerbiztonsághoz.

A több mint négy éve tartó áradások magyarázatát jelenleg is keresik azon túl is, hogy a klímaváltozáshoz köthető. Egy ehhez hasonló elhúzódó esős évszakra korábban sosem volt még példa az ország történetében, hiszen Dél-Szudán egy része gyakorlatilag mocsárvidékké változott. Az UNHCR szóvivője, Charlotte Hallqvist többek között abban jelölte meg a probléma forrását, hogy a leesett nagy mennyiségű eső által okozott áradásnak egyszerűen nincsen ideje elapadni, mielőtt megérkezik a csapadék újabb adagja - így a vízszint még az elméleti száraz időszakban is emelkedik vagy stagnál.

Jemen

A sííta-húszik 2004 óta gyakorlatilag folyamatosan lázadoznak a kormányzat ellen, és a 2011-ben kezdődő arab tavasz során meg is bukott a korábbi elnök Ali Abdalláh Száleh, akinek helyére a jelenleg is az elnöki tisztséget betöltő Abdrabbu Manszúr Hádi került, ám a hatalomváltás nem zajlott simán. Így az átmeneti időszakban a felkelők komoly területeket szereztek az északi régiókban, és elfoglalták a fővárost, Szanaát is. Hádi elmenekült, és az arab világ más országaihoz folyamodott segítségért, így egy Szaúd-Arábia vezette koalíció bombázásokkal és légi támadásokkal megkezdte a kormány hatalmának helyreállítását. A Shelterbox nemzetközi segélyszervezet emlékeztet: az az eredetileg néhány hetesre tervezett háború 2015 márciusa óta tombol, nemzetközi megfigyelők egyebek mellett háborús bűnökkel is megvádolták a koalíciót a nagyszámú civil áldozatok miatt.

Egy jemeni gyerek ül 2017-ban egy ház romjain Taizz városában. Fotó: Depositphotos
Egy jemeni gyerek ül 2017-ban egy ház romjain Taizz városában. Fotó: Depositphotos

Az UNICEF beszámolója szerint a polgárháború sújtotta országban a világ egyik legsúlyosabb humanitárius válsághelyzete alakult ki, ahol összesen több mint 11 millió gyermek szorul a segítségnyújtás egy vagy több formájára.

Az ENSZ gyermekjogi szervezete emellett figyelmeztet, hogy Jemen társadalmi-gazdasági rendszere továbbra is a teljes összeomlás szélén áll, miközben a fegyveres konfliktus, a kitelepítések, az időjárási és éghajlati sokkok miatt rendkívül magas a fertőző betegségek kockázata. A jelentés szerint milliók nem férnek hozzá biztonságos vízhez, higiéniai és egészségügyi szolgáltatásokhoz, és az országban továbbra is rendszeresen kitör a kolera, a kanyaró, a diftéria, valamint más, oltással egyébként megelőzhető betegségek. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosának irodája (UNHCR) jelenleg úgy becsüli, hogy legalább 4,5 millió embert üldözött el otthonából a jemeni krízis.

A nemzetközi megfigyelők várakozása szerint a jemeni helyzet a közeljövőben romlani fog, ugyanis a tavaly áprilisban kötött tűzszünet 2022 utolsó hónapjaiban összeomlott, így ismét rohamosan romolhat a lakosság helyzete.

Szomália

Az Albert Einstein alapította nemzetközi segélyszervezet, az International Rescue Committee (IRC) 2022-es válságfigyelő listájának élére sorolta a szomáliai helyzetet. A pocsék közbiztonság, általános szegénység, erőszak, és az emberi jogok kifogásolható szintje mellett a válság fő mozgatórúgója mégis a szárazság, ugyanis az országban idén ötödjére nem érkezett meg az esős évszak – az IRC várakozása szerint az év közepére több mint 8 millió ember él majd válságos szintű élelmiszerhiányban. Az ország egészségügyi minisztériumának április elején kiadott jelentése arról számolt be, hogy 2022-ben a szárazság 43 ezer halálesetért volt felelős.

Az ország az orosz-ukrán háborút is rendkívüli mértékben megszenvedi, az importfüggőség katasztrofálisnak bizonyul, hiszen a gabonájának 90 százalékát Oroszországból és Ukrajnából kapja, azaz ennek egy része jelenleg más országokban van elakadva.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Milyen elnök lehet másodszorra Trump? Erről is kérdezzük Dr. Kaáli Nagy Gézát
Privátbankár.hu | 2024. december 30. 13:28
Több szempontból is aktuális a lombikbébik atyja, az elsőként államosított Kaáli Intézetek alapítójának és vezetőjének – aki ma már a dörgicsei Kaáli Autó-Motor Múzeum büszke tulajdonosa – a meghívása. 2024 úgy telt el, hogy számtalan alkalommal kongatta a vészharangot nyílt leveleiben, amelyekben a hazai meddőségi szektor égető problémáira hívta fel a figyelmet. Donald Trumpról meg azért beszélgetünk a január 20-ai beiktatása apropóján, mert a professzor ötven évig élt az Egyesült Államokban, és személyesen is ismeri a régi-új amerikai elnököt. Természetesen a dörgicsei Kaáli Auto-Motor Múzeumról is szót ejtünk, amely hihetetlen kincseket rejt, és kis idő alatt Magyarország egyik legfelkapottabb múzeuma lett.
Makro / Külgazdaság Hivatalos: 7, azaz 7 százalékos béremelést ad az IKEA a magyaroknak
Privátbankár.hu | 2024. december 30. 11:36
2025. január 1-től az IKEA átlagosan 7 százalékkal növeli a magyarországi béreket.
Makro / Külgazdaság Tipp: még az idén tankoljon, mert nagy változás jöhet 2025-ben a kutakon
Privátbankár.hu | 2024. december 30. 10:46
A 2024-es év utolsó napján emelkedik a benzin nagykereskedelmi ára bruttó 3 forinttal. Holnap a gázolaj beszerzési ára nem változik. 
Makro / Külgazdaság Leeszi a fáról a szaloncukrot, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. december 30. 08:21
Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Makro / Külgazdaság Nem mindennapi segítség a vállalkozásoknak – Klasszis Podcast
Natív tartalom | 2024. december 29. 10:55
Nem mindennapi megoldással rukkolt elő az MBH Bank és a Budapesti Értéktőzsde a kis- és középvállalkozások részére annak érdekében, hogy gyors és eredményes legyen tőzsdére való bejutásuk. Az MBH és BÉT közös mentorprogramjáról Kollega-Tarsoly Dániel ügyvezető igazgató árult el részleteket.
Makro / Külgazdaság Rekordot döntött 2024-ben a világ
Privátbankár.hu | 2024. december 28. 16:22
A globális vállalati szektor kötvénykibocsátásainak értékében.
Makro / Külgazdaság Megijedtek a légitársaságok: sorra függesztik fel oroszországi járataikat
Privátbankár.hu | 2024. december 28. 15:53
Bár a döntésekhez nem fűztek kommentárokat a társaságok, nem nehéz felfedezni az összefüggést a Groznij felett megsérült azeri gép sorsával.
Makro / Külgazdaság Nem fogják megköszönni az autósok, amit újévre kapnak a kormánytól
Privátbankár.hu | 2024. december 28. 09:47
Kétszámjegyű áremelkedés jön január 1-jétől az új adószabályok miatt.
Makro / Külgazdaság Ilyen nincs, és mégis van: újabb kötelezettszegési eljárás indult Magyarország ellen
Privátbankár.hu | 2024. december 28. 09:06
Az Európai Bizottság szerint nincs minden rendben a magyar légiközlekedéssel sem.
Makro / Külgazdaság Orbitális magasságokba emelkedett Mészáros Lőrinc vagyona
Privátbankár.hu | 2024. december 27. 16:01
Megjelent a januári Forbes magazin, benne az 50 leggazdagabb magyar listájával.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG