4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egykor Afrika éléskamrája és a kontinens legígéretesebb gazdasága volt, most viszont a hiperinfláció rémével fenyegetett, tönkre ment ország lett Zimbabwe - ahogy ez ilyenkor gyakran lenni szokott, a hadsereg elkezdett rendet tenni. Egyelőre csak reménykedni lehet benne, hogy békés lesz az átmenet - Mugabe elnök hatalma 37 év után érhet véget.
Katonák páncélos járművel zárják le a Robert Mugabe zimbabwei elnök irodájához vezető utat az alkotmánybíróság épületénél Hararében 2017. november 15-én, miután a hadsereg közölte az általa elfoglalt ZBC állami televízióban, hogy átvette az ország irányítását Mugabe kormányától. (MTI/AP/Tsvangirayi Mukwazhi)

Katonai puccs történik, de még bíznak a békés átmenetben

Szerda reggel a zimbabwei hadsereg magához ragadta a hatalmat: azt közölték, hogy az elnök közvetlen környezetében lévő bűnözőket szeretnék eltávolítani, a 93 éves Robert Mugabe elnök és családja pedig sértetlen és biztonságban van. A Reuters tudósítása szerint katonák és páncélozott járművek blokkolják az utakat a kormányhivatalok, a parlament és a bíróságok környékén Harare főváros központjában.

A hadsereg egyik tábornoka szerint a Mugabe körüli bűnözők tehetnek a kialakult társadalmi és gazdasági válsághelyzetről, így őket az igazságszolgáltatás elé kell állítani. Ha ezt sikerül véghezvinni, a helyzet visszatérhet a normális kerékvágásba - ígérik. Mindenesetre amióta a puccs elkezdődött, Mugabe elnököt és befolyásos feleségét senki sem látta.

Komolyabb erőszakról egyelőre nincs hír, ahogy az ilyenkor lenni szokott, a hadsereg bevette a (Mugabéhoz hű) állami televízió székházát és mindenkit hazaküldtek. A Reutersnek nyilatkozó helyiek szerint ezután három robbanás is hallatszott a fővárosban, de ezek forrásáról egyelőre nincs hír. Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia azt javasolja Hararében tartózkodó állampolgárainak, hogy maradjanak otthon a "politikai bizonytalanság" miatt.

A videofelvételről készült képen Sibusisiwe B. Moyo dandártábornok, a zimbabwei védelmi erők szóvivője a hadsereg által elfoglalt ZBC állami televízió hararei stúdiójában bejelenti, hogy a katonaság átvette az ország irányítását Robert Mugabe zimbabwei elnök kormányától 2017. november 15-én. (MTI/AP/ZBC)
Kormányzati források szerint Ignatius Chombo pénzügyminisztert letartóztatta a hadsereg.

Az ellenzék, a Demokratikus Változásért Mozgalom abban bízik, hogy békés úton térhetnek vissza az alkotmányos demokráciához, és remélik: a hadsereg beavatkozása egy stabil, demokratikus és fejlődő ország megalapozásához vezet. Az országban komoly befolyással bíró zimbabwei háborús veteránok szervezete szerint most a szakadék széléről kell visszahozni az országot; ami most történik, az egy fájdalmas és szomorú fejezet vége, amelyben egy megöregedett diktátor átengedte a hatalmat a felesége körül lebzselő tolvajbandának - közölték.

Romokban a gazdaság

Robert Mugabe 37 éve irányítja az országot. Afrikában rendkívüli elismertségnek örvend, a nyugat szerint azonban az elnök egy olyan despota, aki katasztrofális vezetéssel romba döntötte a gazdaságot, és az erőszaktól sem riad vissza, hogy megtartsa hatalmát - ezzel gyakorlatilag tönkretette Afrika egyik legígéretesebb államát.

A zimbabwei gazdaság tényleg katasztrófa-közeli állapotban van: alig egy évtizeddel azután, hogy a hiperinfláció (amely egyes számítások szerint elérte az 500 milliárd százalékot) elértéktelenítette a zimbabwei dollárt és vele együtt az emberek nyugdíját és megtakarításait, a délkelet-afrikai országban ismét jelentősen nőni kezdtek az árak. Az egykor virágzó gazdaság totálisan összeomlott, az egykor Afrika éléskamrájának nevezett országban akkor súlyos élelmiszerhiány alakult ki.

Az elmúlt nyolc évben ugyan nagyjából stabilizálódott a pénzügyi helyzet, az elmúlt hónapokban azonban akuttá várt a devizahiány és ebből adódóan sok termék eltűnt a boltok polcairól, más cikkeknek az ára pedig szinte naponta emelkedik.

Most kell figyelni, mit lépnek a gazdag országok, akik hasznot akarnak húzni Afrikából

Az óriási nyersanyag-kincsek ellenálhatatlan erővel bírnak a nagy- és középhatalmak számára. A stratégiai pontokon sorra jönnek létre a katonai bázisok is. India és Japán 40 milliárd eurós közös befektetési tervvel próbálja meg Kína befolyását kiegyensúlyozni - gyilkos hajsza indult Afrika kincseiért, ne higgyük, hogy tétlenül fogják nézni a politikai folyamatokat >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért érezheti meg rögtön az egész világgazdaság, ha tényleg elhallgatnak a fegyverek Gázában
Privátbankár.hu | 2025. január 19. 11:43
A világkereskedelem egyik legfontosabb útvonalán is békésebb időszak jöhet, ha életbe lép az Izrael és a Hamász közti tűzszünet.
Makro / Külgazdaság Bejött Bidenék számítása? Rég nem láttunk ilyet Németországban
Privátbankár.hu | 2025. január 19. 11:04
Megzuhant a Németország és Kína közötti kereskedelem, növekedett viszont az Egyesült Államok és Németország közötti.
Makro / Külgazdaság Mikor lesz Rogán-per vagy felcsúti per? Ligeti Miklós a Rogán-botrányról és az elszámoltatás buktatóiról
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. január 18. 10:37
Orbán Viktornak is helye lenne azon a szankciós listán, amelyre Rogán Antalt feltették? Bíróság elé állhat a NER legnagyobb hatalmú minisztere? Ligeti Miklóst, a Transparency International jogi igazgatóját ezeken a kérdéseken túl egy esetleges Magyar Péter-kormány lehetőségeiről is kérdeztük az elszámoltatás és a felelősségrevonás területén a Klasszis Podcast friss adásában.
Makro / Külgazdaság GDP, olajár, infláció: kijött az IMF jóslata
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 15:46
A tavaly októberben vártnál 0,1 százalékponttal gyorsabban, 3,3 százalékkal nő idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken kiadott prognózisa szerint. A jövő évre vonatkozó 3,3 százalékos GDP-növekedési várakozás nem változott. Tavaly a globális gazdaság 3,2 százalékkal nőtt.
Makro / Külgazdaság Visszavágták az osztrák GDP-előrejelzést
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 14:31
Lefelé módosította 2029-ig terjedő osztrák GDP-növekedési előrejelzését a Wifo gazdaságkutató intézet pénteken publikált prognózisában.
Makro / Külgazdaság A fővárosi csatornákat is meghódítja Csányi Sándor cégbirodalma
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:55
A milliárdos bankvezér érdekeltségének az ellenzéki vezetésű fővárosi önkormányzattal lett közös biznisze.
Makro / Külgazdaság Infláció: drágul a benzin, így minden drágább lesz
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:32
Szombaton tovább emelkednek a kutak nagykereskedelmi árai.
Makro / Külgazdaság Nyereséges, de kockázatos, amit a magyarok az orosz energiahordozókkal tesznek
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:03
Az újabb szankciók komoly kihívás elé állíthatják az oroszokat, tovább nehezedhet az energiahordozók importja. A háborús agresszor országnak közben égető szüksége lenne a bevételekre a harcok folytatásához.
Makro / Külgazdaság Hűtlen kezelés? Megszólalt az Integritás Hatóság gyanúsított elnöke
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:45
Bíró Ferenc szerint az ügyészségi eljárás volumene és időtartama is indokolatlan volt.
Makro / Külgazdaság A kínai édesítő tönkreteszi az európai ipart, visszamenőleg is büntettek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 17:33
Az EU dömpingellenes vámokat vetett ki az ázsiai országból behozott eritritolra, ami sokáig érvényben marad.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG