5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A brazil elnök múlt héten a katonaság bevetését is elrendelte az Amazonasban dúló tüzek megfékezésére. Jair Bolsonarónak azonban nem csak a természeti katasztrófával kell megküzdenie, hanem a fokozódó nemzetközi nyomással és a gazdasági nehézségekkel is. Elemzők szerint ő inkább a kultúrharccal van elfoglalva, amihez Donald Trumptól és Orbán Viktortól merít inspirációt.
Jair Bolsonaro a tavaly októberi elnökválasztáson. EPA/ANTONIO LACERDA

Treze de Maio egy kisváros Dél-Brazíliában, és legutóbb arról vált nevezetessé, hogy lakosainak mintegy kilencven százaléka szavazott Jair Bolsonaróra a tavalyi elnökválasztáson.

Végre egy olyan elnökünk van, aki érti, hogy mit akarunk

- mondta a Financial Timesnak Elton do Nascimento, egy helyi szupermarket menedzsere.

Család, vallás, biztonság

Szerinte a város, amelyet nagyrészt fehérek laknak, a konzervatív értékek miatt – vallás, család, erőskezű vezetés – állt be rekordarányban Bolsonaro mögé, emellett a fegyvertartás könnyítésére tett ígéretek is növelték a politikus népszerűségét.

Miközben a brazil gazdaság kihívások előtt áll, és reformokra szorulna, a brazil elnök a politikacsinálásra koncentrál: országát egy globális kultúrharc főszereplőjeként láttatja, és ehhez – írja a brit lap – Donald Trump, Orbán Viktor és Benjamin Netanyahu nacionalista politikájából merít inspirációt. (Az elnök beiktatási ceremóniáján a magyar miniszterelnök is részt vett - a szerk.) 

A balközép ellenpólusa

Az elmúlt hetekben ismét felmelegítette a fegyvertartás, valamint a kereszténység témáját, élesen bírálta a „marxista kultúrát”,  a „gender ideológiát” és a környezetvédők „hisztériáját” az  erdőirtások terjedése miatt.

Meg fogunk szabadulni ettől a sok hülyeségtől – a korrupt és kommunista hülyeségtől

- mondta például múlt héten.

Az elnök, aki a múltban sértő megjegyzéseket tett a fekete bőrű brazilokra, a nőkre és a homoszexuálisokra, és szimpatizál a diktatúra időszakával, az országot több mint három évtizedig uraló baloldali és centrista erők ellenpólusának állítja be magát. Egyszerű üzenetekkel nyeri meg az embereket, akik aggódnak a bűnözés és csalódottak az életszínvonal csökkenése miatt.

Kultúrharcot hirdet

Azt ígéri, hogy keményen fellép a bűnözőkkel és a korrupcióval szemben, és visszatér a konzervatív társadalmi értékekhez.

„Hisz abban, hogy ő testesíti meg a nemzet, a család, a vallás és a biztonság értékeit. Szerintem nem alkalmas a kormányzásra. (...) Abban érdekelt, hogy kultúrharc legyen”

- véli Eduardo Wolf, a Sao Paulo-i Pontifícia Katolikus Egyetem professzora. Ernesto Araújo brazil külügyminiszter szerint ugyanakkor az elnök elkötelezett a valódi, az emberekhez közelálló  demokrácia iránt.

Bár a választásokat nagy fölénnyel nyerte meg – több mint 57 millióan szavaztak rá –, hatalma korántsem korlátlan: legvitatottabb javaslatai (például a fegyvertartás  könnyítése elnöki rendelettel) elbuktak a Kongresszusban vagy a Legfelsőbb Bíróságon.

Magyar mix

Bolsonaro rossz szemmel nézi a kormányával szemben kritikus civil szervezeteket is – nemrég például azt sugallta, hogy ők szították a tüzeket az Amazonasban.

Az elnök Magyarország és a Fülöp-szigetek keverékévé teszi Brazíliát. Azt állítja, hogy ő az Egyesült Államok legjobb barátja, és megakadályozza, hogy olyanok legyünk, mint a szocialista Venezuela

- mondta az FT-nek viccelődve Guilherme Casaroes, a Getulio Vargas alapítvány munkatársa.

A lap szerint a gazdaságot eközben recesszió fenyegeti, és reformokra lenne szükség. Feladat van bőven: a drága nyugdíjrendszer átalakításának befejezésén túl a privatizáció levezénylésén át az adórendszer nagyjavításáig. Szakértők szerint politikai sikerét leginkább a gazdasági nehézségek veszélyeztethetik.

Ég az Amazonas

Na meg az – tesszük hozzá –, ha még sokáig fog lángolni az esőerdő. Emiatt ugyanis egyre nagyobb nemzetközi nyomás nehezedik rá, számos környezetvédő szervezet egyenesen őt teszi felelőssé a természeti katasztrófáért.

Azt állítják, hogy Bolsonaro a földek megtisztítására (felégetésére) ösztönözte a farmereket, akiknek új területekre van szükségük az állattenyésztéshez – vagy legalábbis szemet hunyt a  pusztítás felett. Szerintük hatalomra kerülése óta felgyorsult az esőerdő irtása, a farmerek pedig nem tudták kontrollálni a tüzeket.

Szakértők szerint a katasztrófa részben a szárazságra, részben az illegális erdőirtásra vezethető vissza. A több dél-amerikai országra kiterjedő, fél Európa nagyságú Amazonas a világ legnagyobb esőerdeje. Egymillió őslakosnak, valamint hárommillió állat- és növényfajnak otthona, és kulcsszerepet játszik a globális felmelegedés lassításában.

Nem akar szankciókat

Az elnök múlt héten mindenesetre a hadsereget is bevonta a lángok elleni küzdelembe – 44 ezer katona áll készenlétben –,  és már harci gépek is részt vesznek az oltásban.  

Televíziós beszédében ugyanakkor hozzátette: erdőtüzek mindenhol vannak a világon, és azok nem szolgálhatnak ürügyként az esetleges nemzetközi szankciókra.

(Miért nyert Bolsonaro? Interjúnk a témában Lénárt András Latin-Amerika szakértővel. A héten pedig egy brazil környezetvédelmi szakértővel közlünk majd interjút az Amazonas-katasztrófájával kapcsolatban.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG