4p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Úgy tűnik, hogy az Európai Uniót a 26 tagállamát érintő amerikai beutazási tilalomnál is jobban zavarja az, hogy Donald Trump előzetes értesítés és konzultációk nélkül hozta meg a döntést. Az EU malmai lassabban őrölnek, de a helyzet átgondolása után nem kizárható, hogy lesznek valamilyen válaszlépések. Brüsszelből jelentjük.
Donald Trump amerikai elnök sajtótájékoztatót tart a koronavírus hatásainak enyhítésére szolgáló intézkedésekről. A háttérben Mike Pence alelnök. MTI/EPA/Jim Lo Scalzo

Rövid, de kategorikus nyilatkozatban reagált az Európai Unió – az Európai Tanács elnökének és az Európai Bizottság elnökének útján – Donald Trumpnak arra a döntésére, hogy átmenetileg 30 napra megtiltják a Schengen-térséghez tartozó uniós tagállamokból a beutazást az Egyesült Államokba, ahol egyébként ugyancsak jóval ezer felett áll a koronavírusos megbetegedések száma.

Charles Michel és Ursula von der Leyen közös közleményben emlékeztetett arra, hogy a koronavírus globális probléma, ami nem korlátozódik egyik vagy másik kontinensre, és egyoldalú lépések helyett inkább együttműködést tesz szükségessé. „Az EU helyteleníti azt a tényt, hogy a beutazási tilalomról szóló amerikai döntést egyoldalúan és konzultáció nélkül hozták meg” – szögezte le a két uniós intézmény vezetője, hozzátéve, hogy az Európai Unió határozott lépéseket tesz a vírus terjedésének megfékezésére.

A nyilatkozat találgatásokat indított el brüsszeli sajtókörökben arról, hogy igazából nem is annyira a korlátozás, mint annak módja zavarja az európaiakat. Az erre vonatkozó kérdésre kitérő választ adott csütörtökön az Európai Bizottság szóvivője, megismételve, hogy egy ilyen döntést nem szabadott volna egyoldalúan, az európai partnerek megkérdezése nélkül meghozni.

Elemzők rámutatnak, hogy az intézkedés újabb ékes példa arra, hogy Donald Trump fittyet hány az EU számára oly fontos multilateralizmusra, és helyette erőből, mások kárára próbál meg megoldani konfliktusos helyzeteket. Az amerikai elnök egyoldalú lépése – amihez való jogát egyébként az EU sem vitatja – annál is inkább kedvezőtlen fejlemény, mert az EU meggyőződése, hogy globális szinten is csak összehangolt akciókkal lehetne megállítani a koronavírust és mérsékelni a súlyos gazdasági károkat.

Egyelőre nem világos, hogy az Unió milyen választ ad az újabb barátságtalan amerikai lépésre, ám Erik Mamer, a Bizottság szóvivője előrevetítette, hogy miután áttekintette és elemezte a helyzetet, Európa a következő napokban válaszintézkedéseket hozhat.

„Mint tudja, az EU nem szokott csípőből tüzelni. A mi módszerünk a dolgok végiggondolása és a lépések összehangolása. Mérlegelni fogjuk a helyzetet, és hogy ez milyen következményekkel jár majd, mielőtt bármit is elhatároznánk”

– jegyezte meg a szóvivő, hozzátéve, hogy előbb az amerikai féllel is konzultálni kívánnak a döntés mozgatórugóiról.

Az egyik kérdés, amire az európai fél választ vár, hogy Washington miért tesz kivételt Nagy-Britanniával (ahol ugyancsak 44 felett van a megbetegedések száma) és Írországgal? Az egyik kézenfekvő magyarázat az lehet, hogy ezek az országok nem tagjai a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezetnek, amit Trump azzal vádolt meg, hogy nem hozta meg a szükséges intézkedéseket a vírus tovaterjedésének megfékezésére.

Egy másik, nem hivatalos szarkasztikus magyarázat szerint a milliárdos üzletember amerikai elnöknek e két országban vannak golfpályái.

Trump egyébként Twitter-üzenetében nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy a korlátozások nem fogják érinteni a kétoldalú transzatlanti kereskedelmet, az áruk tehát továbbra is szabadon áramolhatnak az Atlanti-óceán két partja között. Ennek ellenére az európai oldalon az utazási korlátozások miatt súlyos gazdasági veszteségektől tartanak.

Nagy kérdés, hogy a tiltás – ami amerikai, brit és ír állampolgárokra nem vonatkozik - milyen hatással lesz a két kontinens között közlekedő légijáratokra. Megbénul-e a légiközlekedés vagy sem? Mint látható, egyelőre se vége, se hossza a megválaszolatlan kérdéseknek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor ígérete ennyi pénzt jelent a nyugdíjasoknak
Privátbankár.hu | 2025. február 23. 11:19
A miniszterelnök által bejelentett áfa-visszatérítés havi szinten kevesebb mint kétezer forintot fog jelenteni egy nyugdíjasnak. Cserébe a könyvelők szervezete szerint óriási adminisztrációs terhet ró az ügylet minden szereplőjére. A Nyugdíjas Parlament a bejelentést szándéknyilatkozatnak tartja, amiben kevés a konkrétum.
Makro / Külgazdaság Szja-mentesség a két- és háromgyerekes anyáknak – Orbán Viktor több intézkedést is bejelentett évértékelőjén
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 16:06
A kormányfő újkori szokása szerint a budai Várkertben tartotta az immár 26. évértékelőjét.
Makro / Külgazdaság „Csicsergő daláradat fogja betölteni az országot” – Ligeti Miklós Magyar Péter elszámoltatási ígéreteiről
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 11:08
Sokan akarják majd menteni az irhájukat, ez segíthet az elszámoltatásban, de rengeteg elvi és gyakorlati problémával fog szembesülni az, aki ezt végig akarja vinni.
Makro / Külgazdaság Somolyoghatnak a svájci óragyártók, de nem csak azért, mert januárban közel kétmilliárd frank értékben exportáltak
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 11:13
Hanem azért is, mert az egyik legnagyobb növekedést egy konkurens cégekkel teli országban érték el.
Makro / Külgazdaság Fordulat Németországban, az elemzők is vakarhatják a fejüket?
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:19
A várt növekedés helyett csökkentek a termelői árak Németországban januárban decemberhez képest. Az éves drágulás is meglepetést okozott.
Makro / Külgazdaság Már a jegybanknál is kezdenek aggódni Trump miatt? Felpöröghet az infláció
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:06
Kikerült a jegyzókönyv a kamatdöntő ülésről.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal is szóba került Szijjártó Péter washingtoni tárgyalásán, ahol még a magyar kormány inflációs politikája is dicséretet kapott
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 06:47
Az sem zavarta a magyar minisztert, hogy egy volt Soros-főembertől jött a dicséret. De mi lesz Rogán Antallal?
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton kezdhet mindent elölről
Csabai Károly | 2025. február 20. 05:44
A kormányfő és hű csúcsminisztere által nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként aposztrofált hazai infláció feltámadt. Két év után ismét nálunk a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index az Európai Unió 27 tagállama közül, de az egész öreg kontinensen is csak négy országé magasabb – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Pedig a pénzromlás fő ellenszerének számító alapkamatunk is kiugróan magasnak számít, s mivel ahhoz idestova már négy hónapja nem nyúlt az MNB, a visszatekintő reálkamatok összevetésében is nagyot csúsztunk vissza.
Makro / Külgazdaság Aggasztó okból tűnt fel Magyar Péter mellett Ruszin-Szendi Romulusz?
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:55
A Tisza Párt hétvégi kongresszusán a volt vezérkari főnök feltűnése volt talán a legváratlanabb fordulat. De mit üzen az ő megjelenése? Somogyi Zoltán két megfejtése közül az egyik elég rémisztő.
Makro / Külgazdaság Ausztrália központi bankja négy év után gondolta meg magát
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 16:45
Ausztrália központi bankja kamatot csökkentett, de figyelmeztetett, hogy túl korai lenne győzelmet hirdetni az infláció felett, és óvatosan áll a további lazítás lehetőségéhez.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG