2012. június hónapjában az államháztartás központi alrendszerének hiánya 173,6 milliárd forint volt, ezen belül a központi költségvetés 188,6 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai közel 1 milliárd forintos deficittel, az elkülönített állami pénzalapok pedig 16 milliárd forintos szufficittel zártak.
Már a cél 90 százalékánál jár a hiány, és hátra van még fél év
Tavaly ilyenkor az államháztartás központi alrendszerének hiánya 310,4 milliárd forint volt - derül ki az NGM legfrissebb adatsorából. A tavalyi és az idei év számait összehasonlítva a különbség nagy, csakhogy a 2012-es költségvetés szerint az államháztartás idei pénzforgalmi hiánya 576,2 milliárd forint lesz. Ha innen nézzük, az idei évre tervezet deficit 89,9%-át már elérte a kormány. Az államháztartás központi alrendszerének 2012. június végi hiánya ugyanis összesen 517,7 milliárd forintra teljesült, (2011. június végén a deficit 1034,7 milliárd forint volt).
Az államháztartás központi alrendszerének főbb pénzforgalmi adatai
A központi költségvetés június havi bevételei az előző év azonos hónapjához képest 130,7 milliárd forinttal magasabb összegben alakultak. A bevételek közül elsősorban az adóbevételek a társasági adó, az általános forgalmi adó és a személyi jövedelemadó bevételek haladták meg a tavalyi összeget. Júniusban a központi költségvetésnek 17,7 milliárd forint bevétele származott a társasági adóból, amely a 31,7 milliárd forintos bruttó befizetés és a 14,0 milliárd forint kiutalás különbsége. Ez a bevétel 4,0 milliárd forinttal (29%-kal) magasabb a 2011. év júniusi bevételnél. A játékadóból 0,3 milliárd forinttal emelkedtek meg a bevételek az előző év azonos időszakához képest.
Emellett a költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok bevételei és a kamatbevételek is magasabb összegben teljesültek, mint az elmúlt év azonos időszakában. A pénzügyi szervezetek 2010-ben bevezetett különadója soron júniusban 17,8 milliárd forint bevétel keletkezett. Júniusban az általános forgalmi adóból 211,0 milliárd forint bevétele keletkezett a költségvetésnek, ami az egy évvel korábbinál 82,7 milliárd forinttal, 64,5 százalékkal magasabb.
Jövedéki adóból kevesebb folyt be
A jövedéki adóból realizált bevétel június hónapban 79,2 milliárd forintot tett ki, amely az egy évvel korábbi bevételhez képest 5,3 milliárd forinttal, 6,2 százalékkal alacsonyabb volt. A személyi jövedelemadó államháztartási szintű bevétele június hónapban 98,4 milliárd forint volt, amely a 127,1 milliárd forintos bruttó befizetés és a 28,7 milliárd forintos kiutalás egyenlegeként képződött. Ez a bevétel 27,5 milliárd forinttal, 38,8%-kal magasabb az egy évvel korábbi összegnél.
Megugrottak a kiadások az önkormányzati feladatoktól
A központi költségvetés június havi kiadásai 38,7 milliárd forinttal nagyobb összegben alakultak, mint az elmúlt év azonos hónapjában. A kiadások esetében főként a költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok kiadásai (részben a bevételi többleteikkel összhangban), a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Alap kiadásai (a korhatár előtti ellátások átkerülése, vagyis a "profiltisztítás" miatt) és a kamatkiadások lettek nagyobbak a tavalyi év azonos hónapjánál.
A központi költségvetési szervek bevételeinek és kiadásainak alakulásában jelentős szerepet játszanak a megyei önkormányzatoktól az államhoz átkerült intézmények bevételei és kiadásai.
Kamategyenleg
A kamatkiadások 2012 júniusában 153,2 milliárd forintot tettek ki, 17,5 milliárd forinttal többet, mint az előző év megfelelő időszakában, a kamatbevételek pedig 13,2 milliárd forintos szintet értek el, 3,1 milliárddal többet az előző évinél. A nettó kamatkiadások (140,0 milliárd forint) összességében 14,4 milliárd forinttal lettek magasabbak, mint az előző évben.
Társadalombiztosítási alapok
A társadalombiztosítási alapok 2012. június havi közel 1,0 milliárd forintos hiánya a Nyugdíjbiztosítási Alap 1,4 milliárd forintos deficitjéből, valamint az Egészségbiztosítási Alap 0,4 milliárd forintos szufficitjéből tevődik össze. 2011. június hónapjában az Alapok együttes hiánya 34,9 milliárd forintot tett ki.
A tavalyi évnél kedvezőbb egyenleg alakulásában kiemelt szerepet játszanak az Egészségbiztosítási Alap magasabb szociális hozzájárulási adó- és járulékbevételei, mely összefügg az egyéni egészségbiztosítási járulék, valamint az egészségügyi szolgáltatási járulék mértékének emelkedésével. Növelte a bevételeket az a tény is, hogy az Egészségbiztosítási Alap egyéb bevételei között számolták el a baleseti adóból és a népegészségügyi termékadóból származó bevételeket is. A két év összehasonlításánál meg kell még említeni, hogy idén június hónapban a Nyugdíjbiztosítási Alap mintegy 8,5 milliárd forintos költségvetési támogatásban részesült, míg 2011-ben nem kapott támogatást. A kieső költségvetési támogatást a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapból származó bevétel pótolta 2011 második félévében.
Elkülönített állami pénzalapok
Az elkülönített állami pénzalapok június havi egyenlege az előző év azonos hónapjához képest kedvezőbb lett. Az alapok bevételei 3,7 milliárd forinttal, kiadásai pedig 14,5 milliárd forinttal alacsonyabb összegben alakultak. A bevételek közül elsősorban a Bethlen Gábor Alap bevételei lettek alacsonyabbak, tekintettel arra, hogy módosult a finanszírozási struktúra: tavaly júniusban fejezeti kezelésű előirányzattól egyösszegű pénzeszközátvétel történt, ehelyett ez évben az Alap már költségvetési támogatásban részesül. Ezen felül a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap 2011. évi bevételeit növelte költségvetési támogatás, amely támogatás nyújtására a szabályozás változásából adódóan idén már nem került sor. A kiadások közül a Nemzeti Foglalkoztatási Alap álláskeresési ellátások kiadásai és egyéb kiadásai, valamint a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap kiadásai teljesültek alacsonyabb összegben az előző év azonos hónapjához képest.