Az orosz és a kínai vakcina után egy indiai oltóanyag behozatalát engedélyezte az OGYÉI, de egyelőre csak akkora mennyiséget – mintegy másfél tucatnyi ampullányit –, amennyi elegendő a hatékonysági és biztonságossági vizsgálatok elvégzéséhez. A készítmény dokumentációját a szakértők már vizsgálják – értesült a Népszava.
A messzi Pune-ban található, családi tulajdonban lévő oltóanyaggyártó, az indiai Szérum Intézet (SII) több Covid-19 vakcinát gyárt, mint bármely más cég a világon – írja a Guardian, amely interjút készített a 40 éves Adar Poonwallával, az intézet vezérigazgatójával. A cég - melynek székhelyén idén januárban tűz ütött ki - az 1966-os üzemindítástól 2021-re a világ legnagyobb oltóanyaggyárává nőtte ki magát, és annak idején kígyómarás- és tetanuszellenes szérumokat állított elő. Ugyan a gyártósorokról jelenleg egyelőre még csak az Oxford/AstraZeneca oltóanyaga gördül le, de az SII három másik fejlesztővel is – a Novavax-szal, a Codagenix-szel és SpyBiotech-hel – is aláírt szerződést.
„Senki nem kíván egy világjárványt, most mégis annyi dózist gyártunk, mintha erre készültünk volna. Évente másfél milliárd oltóanyag-adagot állítunk elő, közel 170 alacsony és közepes jövedelmű ország számára. Igaz, soha nem képzeltük, hogy az egész világ ennyire függ majd tőlünk, de úgy látom, más nem lenne képes ekkora kapacitás-bővítésre” – mondja a cég vezetője.
A SII már márciusban óriási kockázatot vállalt azzal, amikor elkötelezte magát a Covid-19 vakcináció mellett, hiszen akkor még senki sem tudta vagy hitte, hogy bármilyen oltás működni fog. A szükséges 800 millió dollárból (579 millió font) 270 millió dollárt fektettek be a kapacitás-növelésbe, a többit pedig a Gates Alapítványtól és különböző országoktól gyűjtötték össze. Hozzávetőleg 1000 alkalmazottat vettek be a programba, és a 2020-ra tervezett összes termékük bevezetését két-három évre elhalasztották, végül rekordidő alatt felszerelték és berendezték az emiatt felszabaduló üzemeiket.
„Jelenleg termelésünk havi 70 millió adag körül mozog. Március végén pedig, amikor egy harmadik Covid-19 létesítményünk is beindul, 100 millióra nő, az év végére pedig, ha a szerencse is mellénk szegődik, akár 400 millió is lehet” – vélekedik Adar Poonwalla, akinek a cége a tesztek és oltóanyagok igazságos hozzáférését biztosító Covax-rendszerben eddig többek között Bhutánba, a Maldív-szigetekre, Bangladesbe, Nepálba, Mianmarba és a Seychelle-szigetekre szállított vakcinát. Céljuk, hogy 2021 végéig 2 milliárd adagot juttassanak el a világ sok pontjára.
A mutánsokra is alkalmas vakcinákkal kapcsolatban azt mondja, ez nem olyan bonyolult kihívás, ahogy egyesek gondolják.
„Egyszerűen csak megváltoztatjuk a mesterklónt, azaz a vírust, amellyel megfertőzzük a vakcinához használatos élő sejteket. Két-három hónapba telik, amíg az új vakcinát teljes kapacitással el tudjuk kezdeni gyártani”
– mondja a vezérigazgató, aki nem ért egyet azzal, hogy sok országban azért lassú a bevezetés, mert az oltások szabadalmaival rendelkező fejlesztők túl kevés gyártót engedélyeztek a termelésre. Véleménye szerint elég gyártó van, csak időbe telik a kapacitásbővítés. Amit viszont igazán kiábrándítónak talál, és ami pár hónappal meg is növelte az oltások beadását, az a globális szabályozási harmonizáció hiánya.
Az egyik legnagyobb hibának azt tartja, hogy az elmúlt hónapokban az Amerikai Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és az Európai Unió megegyezhetett volna az Egészségügyi Világszervezettel arról, hogy ha egy vakcinát elfogadnak tucatnyi nagy gyártó országban, akkor engedélyezzék is a szállítást bármely államba. Ehelyett most a jó pár jóváhagyás és a 70 millió adag legyártott vakcina ellenére sem tudnak szállítani, mert hiába vásároltak az országok belőle, ha nem hagytak jóvá. A hat hónapos eltarthatóságuk miatt viszont áprilisban lejárnak …
Arra a kérdésre, hogy Indiában is előfordul az, ami egyes európai országokban, hogy a tehetős emberek egy része megtalálja a módját, hogyan oltassa be magát a sor végén állók előtt, azt mondja, Indiában ez pont fordítva van. Az SII törvényesen köteles ellátni az indiai kormányt, a kormány pedig a szegényeket, a kiszolgáltatottakat és az egészségügy frontvonalában dolgozókat helyezi előtérbe. Mindez azt jelenti, hogy mindenki más, kivéve, ha idős vagy más kritériumoknak nem felel meg, a sor hátuljára kerül.
Az indiai Szérum Intézet első embere szerint a következő öt évben át fog alakulni a világ vakcinagyártása. Szinte minden ország azon van, hogy helyben gyártson oltóanyagot. Lehet, hogy nem mindegyiknek sikerül, de úgy tűnik, a politikai akarat szinte minden országban azonos.
India egyébént a fertőzöttek számát illetően az Egyesült Államok után a második helyen áll, a halálozásai ráta mégis ott az egyik legalacsonyabb a világon. A baltimore-i Johns Hopkins Egyetem legfrissebb összesítése szerint az 1,35 milliárd lakosú országban eddig 10,9 millió ember kapta el a fertőzést, és 155 732-en haltak bele a koronavírus okozta Covid-19 szövődményeibe. A hatóságok a világ egyik legambíciózusabb oltási tervét akarják megvalósítani: háromszázmillió embert akarnak beoltani júliusig.