Az EU-n belül Olaszországban oltották be eddig a legtöbb embert koronavírus-ellenes vakcinával.
73 ezer oltás naponta
A Die Welt információi szerint
kedd reggelig csaknem 720 ezer ember kapta meg az oltást a dél-európai országban,
azaz a jelenleg rendelkezésre álló egymillió adag vakcina több mint 70 százalékát felhasználták. Naponta átlagban 73 ezer olaszt oltanak be. Ha minden a mostani ütemben megy tovább, akkor március végéig hatmillióra emelkedik a beoltottak száma.
Az országban összesen 293 oltási központot állítottak fel, az egyes tartományok a lakosságszámuknak megfelelő mennyiségű vakcinát kapnak. A német-amerikai páros, a BioNTech-Pfizer oltóanyaga mellett már az amerikai Moderna oltóanyaga is rendelkezésre áll, utóbbiból az első szállítmány kedden érkezett meg.
Érdekesség, hogy a „leggyorsabban oltó” régió a dél-olaszországi Campania – az ország déli fele gazdaságilag jóval elmaradottabb az északinál –, de jól állnak az olyan északi régiók is, mint például Veneto és Toszkána. Ezek a tartományok már arra panaszkodnak, hogy hamarosan kifogynak a vakcinákból.
A német lap szerint az olaszok gyorsaságának egyik oka, hogy
eddig elsősorban orvosok és egyéb egészségügyi dolgozók kapták meg az oltást
– tehát azok, akik amúgy is az oltási pontoknál dolgoznak, vagy azok, akiket munkaadójuk küldött. Ez a logisztikát és a szervezést tekintve megkönnyíti a folyamatokat. (Igaz, általában más országokban is az egészségügyieket részesítik előnyben – a szerk.)
Felkészülnek a tanárok
Olaszországban a beoltottak 79 százaléka egészségügyi dolgozó, mintegy 14 százaléka pedig kapcsolódó intézményekben dolgozik.
Rajtuk kívül még az idősotthonokban élők kapták meg a vakcinát, hamarosan pedig a tanárok is sorra kerülhetnek.
A dél-európai állam a beadott oltások lakosságszámhoz viszonyított arányát tekintve is jól áll: az Our World in Data adatbázisa szerint 1,32 beoltott ember jut 100 lakosra.
Az EU-n belül ennél jobb mutatóval csak Dánia (2,02), Európán belül pedig Izland (1,43) és az Egyesült Királyság (4,19) büszkélkedhet.
Az olasz kormány a közelmúltban egyébként július 31-ig meghosszabbította a járvány miatti egészségügyi vészhelyzetet. Ezt tavaly január végén vezették be, és azóta időről időre kitolták az érvényességét.
Olaszországban eddig csaknem 80 ezren vesztették életüket a Coviddal összefüggésben. Az alábbi ábrán látszik, hogy a járvány második hulláma csaknem ugyanakkora, mint az első. Decemberben ugyan sikerült leszorítani a napi halálos áldozatok számát, az elmúlt hetekben viszont ismét enyhe növekedés ment végbe.
Izrael a világelső
Az oltásokat tekintve világviszonylatban egyébként messze Izrael vezet: a zsidó államban 100 emberre több mint 22 beadott vakcina jut, azaz a lakosság csaknem negyedét már beoltották.
Helyi szakértők szerint ez elsősorban a non profit egészségbiztosító pénztáraknak köszönhető, amelyek kiválóan működő rendelőintézeti hálózattal és naprakész adatokkal bírnak.
Februárban már megkezdődhet a negyven évesnél idősebbek oltása is, amely egyébként díjmentes és önkéntes.
Azt az izraeli hatóságok nem árulták el, hogy pontosan mennyi adag vakcinát rendeltek a gyógyszergyártóktól, a szerződések ugyanis titkosak.
A Pfizertől mintegy 10 millió adagot vehettek, cserében ugyanakkor az amerikai cég rendelkezésére bocsátják a beoltottak egészségügyi adatait.
Magyarország is jól áll
Ami Magyarországot illeti, a nemzetközi adatbázis szerint itthon 100 ember közül 0,9 kapott oltást eddig – körülbelül ugyanannyi, mint Németországban. Ezzel az eredménnyel egyébként ha nem is az élmezőnyben, de az európai mezőny első felében vagyunk:
a rangsorolt európai országok közül 23-ban rosszabb és 8-ban jobb ez a mutató.
Itthon december 26-án kezdődött az egészségügyi dolgozók oltása, de már kapják a vakcinát az idősotthonok lakói is. Kedd estig mintegy 87 ezer embert oltottak be, közülük hétezren idősotthonokban laknak vagy dolgoznak.
A Pfizer-BioNTech-vakcinából tegnap érkezett meg a negyedik szállítmány, amely újabb 47 ezer emberre elegendő. Már befutott az első Moderna-szállítmány is, amellyel 3600 embert lehet beoltani.
A védőoltás itthon is ingyenes és önkéntes. A www.vakcinainfo.gov.hu-n és postai úton eddig több mint egymillióan regisztráltak.
Aktuális járványhelyzet
Ami az európai járványhelyzetet illeti, a legtöbben, mintegy 83 ezren az Egyesült Királyságban hunytak el a koronavírussal összefüggésben. Franciaországban 69 ezren, Oroszországban 62 ezren, Spanyolországban 53 ezren, Németországban 43 ezren, Lengyelországban csaknem 32 ezren vesztették életüket.
A továbbra is karanténmentes, de a közelmúltban szigorító Svédországban 9667-en, Magyarországon 10 948-an haltak meg a hivatalos adatok szerint.
Összesen már 13 európai országban van 10 ezernél több Covid-áldozat. Ebben a tekintetben a 13. helyen áll Magyarország Európában, miközben lakosságszámát tekintve egyébként a 16. legnépesebb állam.