Vidéki elnöki rezidenciájára, a versailles-i La Lanternébe húzódott vissza Emmanuel Macron azt követően, hogy tegnap bejelentették: ő is elkapta a koronavírust.
Macron kimerült
Sajtóhírek szerint a 42 éves francia elnök lázas, köhög és kimerült, azaz a fertőzés tipikus tüneteit mutatja. Karanténja a tervek szerint hét napig tart majd, de ez idő alatt is szeretne dolgozni. Eközben munkatársai azonosítják mindazokat a személyeket, akikkel személyesen is találkozott az elmúlt napokban.
Macron ugyan hordott védőmaszkot, és tartotta magát a távolságtartási szabályokhoz, ugyanakkor több ebéden is részt vett másokkal közösen, és kritikusai szerint ezzel rossz példát mutatott. Ott volt a múlt heti brüsszeli EU-csúcson, hétfőn pedig egy párizsi konferencián is megjelent.
A vele a közelmúltban találkozó kormányfők sorra jelentik be, hogy karanténba vonulnak.
Így tett például Jean Castex francia miniszterelnök, Pedro Sanchez spanyol kormányfő, Antonio Costa portugál miniszterelnök és Charles Michel, az Európai Tanács elnöke. Szintén izolálta magát Xavier Bettel luxemburgi miniszterelnök.
Egy német kormányszóvivő annyit közölt, hogy Angela Merkel kancellár negatív teszteredményt produkált az EU-csúcs után.
Franciaország a hét elején lazított a szigorításokon, ugyanakkor továbbra is érvényben marad az országos éjszakai kijárási korlátozás, valamint zárva maradnak az éttermek, a kávézók, a színházak és a mozik. A franciáknál eddig csaknem 60 ezer áldozatot követelt a Covid, ami a harmadik legmagasabb érték Európában.
Halálráta: megelőztük Svédországot
Ami a többi európai országot illeti, ma déli adatok szerint a legtöbben, 67 ezren Olaszországban hunytak el; az Egyesült Királyságban 66 ezren, Oroszországban és Spanyolországban 48-48 ezren, a különutas Svédországban 7893-an, Magyarországon 7725-en vesztették életüket.
Ez azt jelenti, hogy a lakosságszámra vetített halálozási arányt tekintve már rosszabbul állunk Svédországnál: itthon 1264, a skandináv államban 1313 lakosra jut egy koronavírusos haláleset.
Ami a svédeket illeti, XVI. Károly Gusztáv svéd király tegnap előzetesen közzétett karácsonyi üzenetében azt mondta:
Azt hiszem, kudarcot vallottunk. Sokan haltak meg, és ez szörnyű.
Egyes kommentárok ezt úgy értelmezték, hogy a király ezzel a különutas válságkezelésük felett mondott ítéletet. Az AFP hírügynökség megkeresésére ugyanakkor a svéd királyi ház közölte:
a király kommentje “politikamentes”, és nem a válságkezelési stratégiára kell érteni.
XVI. Károly Gusztáv egész Svédországról és az egész társadalomról beszélt, valamint empátiáját fejezte ki a járvány által különböző módon érintettek és az elhunytak iránt, tették hozzá.
A svéd király alapvetően nem szokott politikai ügyeket kommentálni.