Ma újabb szomorú mérföldkőhöz érkezett Magyarország a koronavírus-járvány vonatkozásában: az elmúlt egy napban 103 beteg vesztette életét, így a Coviddal összefüggő halálesetek száma 10 080-ra nőtt – azaz átlépte a 10 ezres határt.
Európai viszonylatban Magyarország a 13. helyen áll az áldozatok számát tekintve (és ennyi országban haladta meg a 10 ezret az elhunytak száma), miközben lakosságszámát tekintve a 16. legnépesebb állam Európában.
Közép- és Kelet-Európában csak Oroszországban (58,2 ezer elhunyt), Lengyelországban (29,2 ezer elhunyt), Ukrajnában (19,9 ezer elhunyt), Romániában (16,1 ezer elhunyt) és Csehországban (12,1 ezer elhunyt) követelt több áldozatot a járvány, mint itthon, derül ki a Johns Hopkins Egyetem adatbázisának ma reggeli adataiból.
969 lakosra jut egy áldozat
Ha az áldozatok lakosságszámhoz viszonyított arányát nézzük, akkor Magyarország a 13 ország közül a 6. legrosszabb mutatóval rendelkezik.
Nálunk 969 lakosra jut egy Covid-halott – a térségben a top 13-ban szereplő államokat figyelembe véve
ennél rosszabbul csak Csehország áll (876 lakos/elhunyt). A románok (1211), a lengyelek (1315), az ukránok (2070), és az oroszok (2524) is jobban jöttek ki eddig a járványból, mint Magyarország.
A top 13-ban egyébként a legrosszabb értékkel Belgium bír, ahol 578 lakosra jut egy elhunyt, majd Olaszország (798), Nagy-Britannia (885) és Spanyolország (914) jön a sorban. A franciáknál 1024, a hollandoknál 1475, a németeknél 2328 lakosonként van egy áldozat.
Érdekesség, hogy a karanténmentes Svédország, ahol eddig 8727 Covid-elhunytat regisztráltak, több fent említett államnál és hazánknál is jobb mutatót mondhat magáénak: a skandináv államban 1180 lakosra jut egy koronavírusos elhunyt. (Igaz, a szomszédjaiénál jóval magasabb a svéd halálozási ráta.)
Visszatérve térségünkre: az alábbi ábrán, amely az áldozatok napi számát mutatja, látszik, hogy a második hullám mindenhol jóval nagyobb volt az elsőnél. Most úgy tűnik, hogy a csúcson mindegyik állam túl van, ugyanakkor míg Magyarországon, Romániában és Ukrajnában nagyrészt folyamatos csökkenés tapasztalható, addig Csehországban és Lengyelországban ismét növekedni kezdett a halálesetek száma.
Hivatalos adatok szerint a világon jelenleg 29 olyan ország van, ahol az elhunytak száma túllépte a 10 ezret: közülük 13 Európában, 9 Amerikában, 6 Ázsiában, 1 pedig Afrikában található.
Globálisan a legtöbb elhunytat az Egyesült Államokban (354 ezer), Brazíliában (197 ezer) és Indiában (150 ezer) jegyezték fel.
Korán halnak a magyarok
Az egyes országok Covid halálozási mutatói persze csak megkötésekkel hasonlíthatók össze, hiszen azokat számos tényező befolyásolja. Eltérhet egymástól például, hogy milyen mértékben derítik fel a koronavírusos haláleseteket, és az is, hogy mit könyvelnek el annak.
Müller Cecília országos tisztifőorvos korábbi közlése szerint Magyarországon az a személy számít a koronavírus áldozatának, akit bármikor diagnosztizáltak a fertőzéssel.
A Covid-elhunytak számát jelentősen befolyásolhatják az egészségügyi mutatók is.
A nyugati államok egészségügyi rendszere például nyilvánvalóan fejlettebb az itthoninál, ráadásul a jelek szerint lakosságuk egészségi állapota is jobb.
Tehát a magyar halálozási rátát elsősorban a térségbeli országokéhoz érdemes mérni.
Hazánkban 2018-ban 76,2 év volt a születéskor várható élettartam, ami az ötödik legalacsonyabb érték az EU-ban.
Ennél rosszabb mutatója csak négy kelet-európai államnak (Románia, Bulgária, Lettország, Litvánia) van – ez pedig azt jelzi, hogy a magyar lakosság egészségi állapota eleve rossz az uniós átlaghoz képest.