Egy F-35A vadászgép. |
Az F-35-ös ötödik generációs vadászgép a világ legdrágábban kifejlesztett fegyverrendszere, 1996 óta eddig mintegy 1 ezermilliárd dollárt ölt a projektbe a Lockheed Martin és a Pentagon, de az a mai napig súlyos gondokkal küzd. Az eredetileg tervezettnél végül jóval nagyobb lett az F-35-ös csökkentett radarképe, azaz vesztett a lopakodó képességéből. Ugyanakkor csak nagyon kevés fegyverzetet és hasznos terhet (rakétát, bombát) tud magával vinni, miközben az aerodinamikai képességei meglehetősen gyengék - gyengébbek, mint az F16-osé. A lopakodó képesség pedig ma már messze nem olyan hatékony előny, mint amilyennek még az 1980-as évek elején számított. A földi légvédelmi radaroknak ugyanis ma már az alacsonyabb frekvenciákon dolgozó antennarendszerek is a részei, amelyek a lopakodó gépek bemérését szolgálják.
Egy zsákutca anatómiája
A múlt héten aztán a világ szégyenére Dél-Karolinában egy teljesen rutin művelet során lezuhant egy F-35-ös, az anyagi kár 100 millió dollár! Miután az Egyesült Államoknak már sikerült több gépet eladni Norvégiától Ausztráliáig ebből a sok sebből vérző, de aranyárban mért vadászgépből, most bizonyára újra magyarázni kell a bizonyítványt a szövetséges légierőknél.
Az izraeli légierő parancsnoka idén májusban jelentette be, hogy az F-35-ös teljesítette a világon az első éles harctéri bevetését. Az izraeli hadsereg nem árult el részleteket, csak annyit közöltek, hogy kétszer repültek az F-35-össel, két különböző harctéren. A légierő mindenesetre másfél héttel azután tette a bejelentést, hogy Tel Aviv iráni állásokat bombázott le Szíriában.
Begurult oroszok
Az F-35-ös tehát teljesítette küldetését a világ egyik legforróbb geopolitikai frontvonalán, ahol a Kelet-Mediterrán térségben a szír partok mentén jelenleg 10 orosz hadihajó és két tengeralattjáról cirkál, miközben a hivatalos amerikai álláspont szerint az Asszád rezsimet meg kell dönteni és az iráni csapatokat ki kell seprűzni Szíriából. Irán szerint viszont ők Damaszkusz meghívására, a nemzetközi jognak megfelelve harcolnak Szíriában, ellentétben azzal a mintegy 2200 amerikai katonával, akik ott állomásoznak.
A régiós feszültség csak tovább fokozódott két hete, amikor Oroszország ellenséges provokációval vádolta meg Izraelt, miután Szíria partjainál lelőttek egy Iljusin-20-as orosz rádióelektronikai felderítő gépet. A Kreml szerint az izraeliek az orosz gépet használták fedezéknek, amit így a szír légvédelem egyik Sz-200-as rakétarendszere baráti tűzben talált el. Moszkva 2013-ban az izraeli fél kérésére állította le az Sz-300-as rendszer Szíriába szállítását, de a feldühödött oroszok most leszállítják a rendszer modernizált, új változatát. Emellett a Kreml bejelentette, hogy a Földközi-tenger medencéje fölött el fogja fojtani a szíriai területen objektumokat támadó légierő műholdas navigációját, a repülőgépek fedélzeti rádiólokátorait és kommunikációs rendszerét.
Káncz Csaba |
Kigúnyolt F-35-ös
De Moszkva vasárnap még ennél is tovább ment és közvetlenül kesztyűt dobott Tel-Aviv és Washington arcába. Az angol nyelvű orosz biztonságpolitikai honlap, a Strategic Culture szerint, ha az izraeliek felelőtlen módon megpróbálják kiiktatni az Sz-300-as rendszert Szíriában, akkor Moszkva kíméletlenül le fogja lőni az F-35-ös gépeiket. Ezzel pedig az amerikai katonai-ipari komplexum jóvátehetetlen arcvesztést szenvedne el. A szerző szerint ez megmagyarázza azt, hogy Izrael (és valószínűleg az USA) miért gyakorolt óriási politikai nyomást az elmúlt 5 évben Moszkvára: ne szállítsa le az Sz-300-ast Szíriának és Iránnak.
Az orosz honlap gúnyosan jegyzi meg, hogy az F-35-ös haditengerészeti változata még el sem készült és a Közel-Keleten még egyetlen amerikai anyahajón sem található F-35-ös – mint ahogy egyetlen szárazföldi amerikai bázison sem! A szerző szerint a Pentagon egyszerűen nem meri felhasználni a gépet az orosz légelhárítás ellen – csak Izrael merte, legalábbis addig, amíg meg érkeznek az Sz-300-asok. Márpedig Moszkva csaknem öt évtizede, 1969-ben fejlesztette ki az Sz-300-ast és már Sz-500-as hadrendbe állítása is küszöbön áll. A szerző szerint az orosz légvédelem a szír légtér védelmével most bebizonyítja a kínai, indiai, szaúdi és katari vásárlóknak, hogy a világ legütőképesebb légvédelmi rendszerét veszik meg.
Káncz Csaba jegyzete