Tényleg nem foglalkozik a forinttal az MNB?
A várakozásoknak megfelelően az MNB Monetáris Tanácsa nem változtatott az irányadó alapkamaton, azonban a kamatfolyosó felső szélét 10 bázisponttal, 1,15%-ról 1,05%-ra csökkentette. Itt írtunk a háttérről >> Az Equilor szerint a három órakor érkező rövid közlemény várhatóan nem tartalmaz új, érdemi információt, mivel a folyamatok megfigyelése mellett a Monetáris Tanács már az elmúlt hónapban a dezinflációs hatások kivédése érdekében kilátásba helyezett intézkedéseket. Várhatóan a közvéleményt különösen foglalkoztató "túl erős-e a forint?”- kérdésre sem kapunk majd választ, hiszen a jegybanknak nincs árfolyamcélja, közvetlenül azt nem fogja kommentálni - írják. (Frissítés: a jegybank aztán mégis tudott olyat mondani, ami gyengítette a forintot - a kommentárt itt szemléztük >>)
Az Equilor szerint az MNB várhatóan megvárja az új intézkedéscsomag - a három hónapos irányadó eszköz limitálása 900 milliárd forintban - első tapasztalatait. Az MNB szándékaival összhangban a rövid oldali állampapír és finanszírozási piac egyre inkább a hazai befektetők terepévé válik, a külföldek számára inkább a hosszabb oldal biztosít lehetőségeket, egy hozamcsökkenéshez azonban újabb, makrogazdasági impulzusok kellenek. A jegybank várhatóan jövő januárban összegzi majd az első tapasztalatokat, módosító intézkedésekre addig csak akkor számítanak, ha az infláció nem a vártnak megfelelően alakulna.
A forint piacán a várakozásaink szerint az év vége felé nem a fenti tényezők lesznek majd meghatározóak, inkább a nagyobb külföldi jegybankok intézkedései befolyásolhatják az árfolyamot - írja Kiss Mónika, az Equilor vezető elemzője.
Lesznek még idén izgalmak
Az Erste gyorselemzése arra hívja fel a figyelmet: novemberben és decemberben is fontos lesz a kamatdöntő ülés, hiszen annak ellenére, hogy valószínűleg szinten marad az alapkamat az év végéig, a bankrendszer folyamatosan kiszorul a jegybank által kínált három hónapos futamidejű betétből. "Véleményünk szerint a piaci alkalmazkodás az új monetáris keretrendszerhez már megkezdődött, ami a csökkenő bankközi (BUBOR) kamatokban és nyomott szinteken tartózkodó kincstárjegy-hozamokban tükröződik. Úgy látjuk, hogy az alkalmazkodási folyamat legalább december végéig elhúzódhat" - írja Ürmössy Gergely az Erste elemzésében.
A határidős kamatmegállapodások árazása alapján a piac arra számít, hogy kb. 3-6 hónapon belül megközelíti a 0,6%-ot a 3 hónapos futamidejű BUBOR kamat. A piaci várakozásokkal annyiban egyetért az Erste, hogy ők is a bankközi kamatok további csökkenésére számítanak, azonban szerintük 2017 folyamán 0,5%-ig csökkenhet jövőre a bankközi kamat, vagy akár még lejjebb.