6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem elég, hogy ma karbantartás miatt minimum tíz napra leállt az Északi Áramlat, a Transgas-vezetéken is tovább csökkent az Oroszországból Európába érkező gázmennyiség: Olaszország és Ausztria is jelentős csökkenésről számolt be. A német külügyminiszter szerint Moszkva teljesen kiszámíthatatlan, a francia gazdasági miniszter pedig a szállítások teljes leállását tartja a legvalószínűbbnek.

Ma reggel hat órakor karbantartás miatt elkezdte leállítani a gázszállítást az Északi Áramlaton az üzemeltető cég, a Nord Stream AG – ez a vezeték látja el orosz gázzal Németországot és számos más európai országot.

Tíz nap szünet – vagy ki tudja, mennyi

A Svájcban bejegyzett, de az orosz Gazprom többségi tulajdonában lévő vállalat közlése szerint a karbantartási munkálatok tíz napig, július 21-ig tartanak majd. Addig egyáltalán nem érkezik majd gáz Németországba.

Vlagyimir Putyin orosz elnök a Kremlben 2022. július 7-én. A Kreml szerint szó sincs bosszúról, a gázszállítások ugyanakkor egyre csökkennek. Fotó: EPA/ALEXEI NIKOLSKY/SPUTNIK/KREMLIN POOL
Vlagyimir Putyin orosz elnök a Kremlben 2022. július 7-én. A Kreml szerint szó sincs bosszúról, a gázszállítások ugyanakkor egyre csökkennek. Fotó: EPA/ALEXEI NIKOLSKY/SPUTNIK/KREMLIN POOL

A hivatalos közlés szerint az évi rendszereséggel elvégzendő munkálatok keretében a biztonsági rendszereket, az áramellátást, a tűz- és gázvédelmet, valamint az elzáró- és szigetelőszelepeket ellenőrzik, és szükség esetén javítják vagy kalibrálják. Emellett szoftverfrissítéseket is végeznek a vezeték irányító rendszerében.

A gázvezetéket felügyelő szövetségi hálózati ügynökség, a Bundesnetzagentur szerint a munkálatok nem közvetlenül a vezetéken, hanem a kompresszorállomásokon zajlanak majd, és azokat normális körülmények között a tervezett határidőn belül be lehet fejezni.

A jelenlegi körülmények azonban – legalábbis politikai értelemben – aligha nevezhetők normálisnak. Oroszország ugyanis február végén megtámadta Ukrajnát, amire válaszul az EU hat szankciós csomaggal, többek közt gáz- és részleges kőolajembargóval sújtotta Moszkvát.

Számos nyugati vezető attól tart, hogy a Kreml bosszúból nem fogja újraindítani a szállítást az Északi Áramlaton, vagy ismét csak csökkentett mennyiséget küld majd Európába, és ezzel több mint nehéz helyzetbe hoz számos uniós országot.

Az mindenesetre tény, hogy a Gazprom – technikai okokra hivatkozva – június közepétől már 40-60 százalékkal csökkentette a Németországba irányuló gázexportot, valamint más uniós országok ellátását is visszavágta. Ennek nyomán Robert Habeck német alkancellár, gazdasági miniszter júniusban kihirdette a földgázellátási válsághelyzet második, riasztási fokozatát – ez ugyan még nem jelent korlátozást, de a cégektől és a lakosságtól is takarékosságot kérnek.

Megint tekertek egyet a gázcsapon    

Ráadásul hétfőn további csökkenésről számolt be több uniós ország.

Az Eni olasz energiaszolgáltató szerint ezúttal harmadával csökken az Olaszországba érkező orosz gáz mennyisége: mostantól az eddigi 31 millió helyett csak 21 millió köbméter gáz érkezik majd. Az osztrák OMV a Gazprom tájékáztatására hivatkozva szintén azt közölte, hogy a szlovák határ közelében lévő Baumgartennél már 70 százalékkal kevesebb gáz érkezik a rendelt mennyiségnél.

Az orosz szállítás június közepe óta Ausztria esetében is visszaesett, eddig azonban „csak” 50 százalékkal kevesebb gáz érkezett a megszokottnál.

Német lapértékelések szerint most (újabb) drasztikus csökkenésről van szó.

Emlékeztetnek arra is, hogy Ausztria és Olaszország az orosz gáz csak egy kis részét kapja a most karbantartott Északi Áramlaton keresztül, a nagyobbik rész Ukrajnán és Szlovákián, a Transgason keresztül érkezik hozzájuk.

Oroszország Lengyelország, Bulgária, Hollandia, Dánia és Finnország irányába már korábbanl eállította gázexportját, mivel ezek az országok nem voltak hajlandók áttérni az új, rubeles fizetési rendszerre.       

Mindenre felkészülnek

A német kormány mindenesetre nem túl optimista. Oroszország kiszámíthatatlan, nem csak az Ukrajna elleni háborút, hanem a szabályok betartását tekintve is, például ami az energiaszállításokat illeti, jelentette ki Annalena Baerbock német külügyminiszter ma Tokióban hivatalos látogatásán a Spiegel szerint.

„Emiatt minden eshetőségre felkészülünk” - fűzte hozzá a Zöld-párti politikus.

A Bundesnetzagentur elnöke pedig mindenkit arra kért, hogy takarékoskodjon a gázzal. 

„Egész különböző jelzéseket kaptunk Oroszországból. Vannak olyan szóvivők a Kremlben, akik azt mondják, hogy a Siemens-turbina segítségével ismét jóval több gáz jöhet. De vannak nagyon harcias megnyilatkozások is a Kremlből. Őszintén szólva, senki sem tudja (hogy mi lesz)” - mondta Klaus Müller.

A Gazprom júniusban azzal indokolta a szállítások csökkentését, hogy a Siemens-turbinákat Kanadában karbantartják, és a szankciók miatt nem kapják őket vissza. A kanadai kormány ugyanakkor a hétvégén jelezte, hogy engedélyezi az elkészült turbinák leszállítását Németországba. Bár ez ellen az ukrán kormány tiltakozott, a német kormány válaszul jelezte: az uniós szankciók nem érintik a gázszektort.      

Ha ez valóban megtörténik, akkor megint lehetőség van a szállítások növelésére, jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. Egyúttal visszautasította azokat a vádakat, miszerint a politikai nyomásgyakorlás eszközeként használják a gáz- vagy olajszállításokat. Szerinte teljesítik szerződésbeli kötelezettségeiket, és képesek teljes egészében biztosítani Európa energia-ellátását.   

Az EU azonban már nem hisz a Kremlnek – Németország mellett Franciaország is a legrosszabbra készül.

Bruno Le Maire francia gazdasági miniszter tegnap egyenesen azt mondta: a kormány az orosz szállítások teljes leállását tartja a legvalószínűbb forgatókönyvnek, és már kidolgozott egy vésztervet erre az esetre.

Igaz, Franciaország csak relatív kis mértékben függ az orosz gáztól – igényének 17 százalékát fedezi Oroszországból.

Németország szintén komolyan számol ezzel az eshetőséggel, és – már a télre való felkészülés jegyében – igyekszik feltölteni tárolóit, a takarékoskodás mellett. Utóbbi egyébként már csak azért is érdeke mindenkinek, mert elszálltak az energiaárak, és további brutális emelkedés várható:

Szintén a tárolók feltöltésével és spórolással készül az idei télre Ausztria, amely földgázigényének 80 százalékát fedezi Oroszországból. Az Osztrák Energiaügynökség már kidolgozott egy tervet a függetlenedésre: Ausztria 2027-ig teljes egészében képes lenne erre – azaz áldozatokkal, de orosz import nélkül is fedezni tudná földgázszükségletét. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hullámvasútra ült az ipar márciusban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:45
Megjelent az ipari adatok második becslése.
Makro / Külgazdaság Nem hozott jó hírt a KSH, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:30
Megjelentek az építőipar márciusi számai.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor újabb furcsa döntést hozhat
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:10
Még az év elején került szóba az egyik Kormányinfón, hogy az Egyesült Államok – és Argentína – példáját követve Magyarország is kiléphet-e az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Ahogy akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter felvetette ennek lehetőségét, úgy most Rétvári Bence államtitkár sem cáfolta meg ennek gondolatát. A lapunk által megkérdezett egészségügyi szakértők szerint Magyarország nagy hibát követne el, ha ezt meglépné.
Makro / Külgazdaság Évek óta nem látott hír érkezett az inflációról
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 06:51
Rég láttunk hasonlót.
Makro / Külgazdaság Putyin élete függ attól, hogy mi történik Ukrajnában – véli Szalay-Berzeviczy Attila
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 14. 05:48
A volt tőzsdeelnök, egyetemi szakközgazdász a Klasszis Podcastban elmondta a véleményét arról, miért robbantotta ki Trump a vámháborút, mi lehet annak végkimenetele, mi várható az orosz-ukrán háborúban, mi történhet annak lezárása után Ukrajnával és az orosz elnökkel. De szó esett arról is, lehet-e egyszerre jóban lenni az egymással nem egy platformon lévő nagyhatalmakkal, amint azt most Magyarország teszi, s végül arról is, hogyan jöhet ki Európa a mostani nagy geopolitikai, társadalmi változásokból.
Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
Makro / Külgazdaság Jogi kiskapuval vágna vissza az EU a magyar vétónak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:53
Július végén lejárnak az Oroszországgal szembeni szankciók.
Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
Makro / Külgazdaság Kitört a jókedv Németországban
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 13:13
Májusban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe egyaránt az elemzők által vártnál jobban javult.
Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG