Az Egyesült Államok és Kína közötti kapcsolatok most már "szilárdabb alapokon állnak" - jelentette ki vasárnap Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter, aki derűlátó volt négynapos pekingi útja után, amelynek célja a világ két vezető hatalma közötti feszültség enyhítése volt. A kínai fővárosba csütörtökön érkezett Yellent több magas rangú kormánytisztviselő, köztük Li Csiang miniszterelnök fogadta, a találkozókon a felek a két ország közötti nézeteltérések ellenére továbbra is több együttműködésre szólítottak fel.
"Általánosságban úgy gondolom, hogy kétoldalú találkozóim - amelyek összesen mintegy 16 órán át tartottak - előrelépést jelentettek az Egyesült Államok és Kína közötti kapcsolatok szilárdabb alapokra helyezésére irányuló erőfeszítéseinkben" - mondta Yellen vasárnap az amerikai nagykövetségen tartott sajtótájékoztatón.
Az amerikai pénzügyminiszter látogatását korábban megelőzte Antony Blinken külügyminiszter vizitje, amely a Joe Biden elnök vezette kormányzat azon törekvését jelzi, hogy kész stabilizálni a feszült kétoldalú kapcsolatokat.
"Mindkét nemzetnek kötelessége felelősségteljesen kezelni ezt a kapcsolatot: megtalálni a módját annak, hogy együtt éljünk és osztozzunk a globális jólétben" - mondta a pénzügyminiszter, hangsúlyozva a magas szintű kapcsolatok "létfontosságát. "Hisszük, hogy a világ elég nagy ahhoz, hogy a két ország együtt tudjon működni".
A hivatalos kínai hírügynökség hangsúlyozta, hogy Janet Yellen és Ho Li-feng miniszterelnök-helyettes szombati találkozóján megállapodás született "a kommunikáció és az együttműködés megerősítéséről a globális kihívások kezelése érdekében".
Bár az amerikai pénzügyminiszter vasárnap elismerte, hogy a két ország között "jelentős nézeteltérések" vannak, a pekingi megbeszéléseket közvetlennek, érdeminek és eredményesnek nevezte.
(MTI/AFP)