Ben Bernanke, az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve vezetője előző este egyenes utalást tett arra, hogy a Fed még az idén hozzákezdhet a gazdaságélénkítő likviditáspótlásra fordított összeg csökkentéséhez, 2014 közepére pedig le is állíthatja a mennyiségi enyhítési ciklust.
Ahogy a Privátbankáron megírtuk, egy hete még többheti mélyponton volt az árazás Részletek >> |
Az S&P Capital IQ globális piaci adatszolgáltató csoporthoz tartozó CMA londoni piacfigyelő cég szakelemzőinek kimutatása szerint a magyar szuverén adósságállomány törlesztési leállásának rizikójára köthető piaci biztosítási cseretranzakciók (credit default swaps, CDS) középárfolyama - az egyik legfőbb államadós-kockázati mutató - meredek ívben, a 298,2 bázispontos előző záróról 330 bázispont fölé emelkedett a csütörtöki londoni kereskedésben.
Nemcsak a miénk emelkedett
A csütörtökre kialakult magyar CDS-árazás azt jelenti, hogy egységnyi, tízmillió euró névértékű ötéves magyar államkötvényre most valamivel 330 ezer euró feletti éves középárfolyamon kínálnak határidős törlesztéskockázat-biztosítási szerződéseket a londoni piacon; ez egy nap alatt több mint 30 ezer eurós drágulás.
Bernanke bejelentéseinek piaci hatásai nem korlátozódtak a magyar CDS-árfolyamokra; megugrottak az államcsőd elleni fedezeti tranzakciók árazásai több olyan euróövezeti ország esetében is, amelyek érzékenyek az adósságfinanszírozás piaci költségeinek esetleges emelkedésére.
Jelentősen drágultak ennek megfelelően csütörtökre Spanyolország, Portugália és Olaszország szuverén CDS-kontraktusai. Portugália CDS-középárfolyama a csütörtöki londoni jegyzésben a 365 bázispontos előző záróról 392 bázispont környékére emelkedett.
Nagy utat járt be egy hét alatt
A magyar CDS-kontraktusok a múlt hét eleje óta különösen széles árfolyamsávot jártak be: múlt kedden a jelenlegihez hasonló, 330 bázispont feletti díjszabásokat mértek a londoni piacon, múlt péntekre ugyanakkor többheti mélypontra, 285 bázispont alá süllyedt az ötéves magyar szuverén kötvénykötelezettségek CDS-ügyleteinek középárfolyama.
A magyar CDS-árfolyamok e széles kilengése jelzi azt az idegességet, amelyet a Federal Reserve mennyiségi enyhítési ciklusának visszafogásával kapcsolatos - Bernanke által most alátámasztott - várakozások szítanak a piacon. Ez az idegesség különösen a felzárkózó piaci befektetési eszközök árfolyamát mozgatta az elmúlt időszakban, a piaci szereplők várakozása szerint ugyanis a Fed likviditásözönének apadása felhajthatja az amerikai kincstárjegyhozamokat, szűkítve a felzárkózó térségi eszközök kínálta hozamelőnyt.
Az amerikai kincstárjegy jelenthet kockázatot
A felzárkózó piaci gazdaságok a Federal Reserve és a világ többi vezető jegybankja által alkalmazott rendkívüli mértékű monetáris enyhítés legfőbb haszonélvezői között voltak, mivel a pénzügyi válság óta a piacra zúdított - elemzői kimutatások szerint globálisan eddig mintegy 12 ezer milliárd dollárnyi - pótlólagos jegybanki likviditásból a hozamelőnyt kereső intézményi befektetők nem keveset juttattak felzárkózó térségi eszközökbe.
Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi szolgáltató csoport legújabb befektetői felmérése ki is mutatta, hogy az intézményi befektetők az amerikai kincstárjegyhozamok emelkedését tartják a jelenlegi legnagyobb kockázatnak a felzárkózó piacok szempontjából.
A Barclays által 304 befektetési társaság bevonásával elvégzett idei második negyedévi globális felmérés során a cég intézményi klienseinek legnagyobb egyedi véleménycsoportja - 43 százaléka - nevezte meg az amerikai kincstárjegyhozamok emelkedését a felzárkózó gazdaságok legfőbb piaci kockázati tényezőjeként.
A Barclays új vizsgálata szerint a megkérdezett intézményi befektetők zöme arra számít, hogy ha a tízéves amerikai kincstárjegy hozama 2,5 százalék fölé emelkedik, az tartós portfólió-kiáramlást indíthat el a felzárkózó piacokra szakosodott kötvényalapokból. A felmérésbe bevont intézményi befektetők nagy többsége szerint a hozamszint 2013 végére megközelíti, eléri, sőt esetleg meg is haladja a kritikusnak tekintett 2,5 százalékot.
Más londoni elemzői értékelések szerint ugyanakkor a piacra került jegybanki likviditástömeg gyakorlatilag árfolyambuborékokat fújt fel a felzárkózó térségben.
Timothy Ash, a Standard Bank londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott vezető közgazdásza befektetők számára összeállított legutóbbi átfogó helyzetértékelésében kifejtette azt a véleményét, hogy a fejlett piacok jegybankjai által kezdett mennyiségi enyhítési ciklus a reálgazdasági alapmutatókat már nem tükröző szintekre hajtotta fel a felzárkózó piaci befektetési eszközök árfolyamát.