1p
A hétközi meredek kiugrás után, a forint erőteljes korrekcióját követve több heti mélypontra, jóval 300 bázispont alá csökkent a magyar államadósság-törlesztési kockázat fedezeti ügyleteinek költsége a londoni jegyzésben.
Erősödik a forint, délelőtt 290 forint körül kereskedtek az euróval. Részletek >>

Az S&P Capital IQ globális piaci adatszolgáltató és elemzőcsoporthoz tartozó CMA londoni piacfigyelő cég szakelemzőinek kimutatása szerint a magyar szuverén adósságállomány törlesztési leállásának rizikójára köthető piaci biztosítási cseretranzakciók (credit default swaps, CDS) középárfolyama - az egyik legfőbb államadós-kockázati mutató - a hét utolsó kereskedési napján 285 bázispont környékén járt.

A magyar CDS-kontraktusok a héten különösen széles árfolyamsávot jártak be: kedden 330 bázispont feletti díjszabásokat is mértek a londoni piacon.

Kisebb kockázatot látnak

A péntekre kialakult magyar CDS-árazás azt jelenti, hogy egységnyi, tízmillió euró névértékű ötéves magyar államkötvényre most 285 ezer euró körüli éves középárfolyamon kínálnak határidős törlesztéskockázat-biztosítási szerződéseket a londoni piacon, csaknem 50 ezer euróval olcsóbban, mint a hét elején.

A CMA számítási modellje - bár nincs egyenes korrelációban az aktuális CDS-árfolyammal - azt mutatja, hogy a piac jelenleg 17-18 százalékos halmozott valószínűséggel árazza valamely törlesztésleállási esemény öt éven belüli bekövetkeztét Magyarország mint szuverén adós esetében.

Ez jelenleg jobb a Spanyolországra és Olaszországra számolt, egyaránt 19 százalék körüli távlati kumulatív törlesztéskockázattal, és számottevően jobb Portugáliáénál. A CMA modellje szerint a piac most 27 százaléknál magasabb halmozott eséllyel jósolja Portugália törlesztési hátralékba kerülését ötévi távlatban.

Amerika miatt idegeskednek

A magyar CDS-árfolyamok e héten tapasztalt széles kilengése jelzi azt az idegességet, amelyet az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve mennyiségi enyhítési ciklusának visszafogásával kapcsolatos várakozások szítanak a piacon. Ez az idegesség különösen a felzárkózó piaci befektetési eszközök árfolyamát mozgatta az elmúlt időszakban, a piaci szereplők várakozása szerint ugyanis a Fed likviditásözönének apadása felhajthatja az amerikai kincstárjegyhozamokat, szűkítve a felzárkózó térségi eszközök kínálta hozamelőnyt.

A felzárkózó piaci gazdaságok a Federal Reserve és a világ többi vezető jegybankja által alkalmazott rendkívüli mértékű monetáris enyhítés legfőbb haszonélvezői között voltak, mivel a pénzügyi válság óta a piacra zúdított - elemzői kimutatások szerint globálisan eddig mintegy 12 ezer milliárd dollárnyi - pótlólagos jegybanki likviditásból a hozamelőnyt kereső intézményi befektetők nem keveset juttattak felzárkózó térségi eszközökbe.

Egyre többen látják feszültségforrásnak amerikai hozamokat

Az egyik vezető londoni pénzügyi szolgáltató csoport legújabb befektetői felmérése ki is mutatta, hogy az intézményi befektetők az amerikai kincstárjegyhozamok emelkedését tartják a jelenlegi legnagyobb kockázatnak a felzárkózó piacok szempontjából.

A Barclays által 304 befektetési társaság bevonásával elvégzett idei második negyedévi globális felmérés során a cég intézményi klienseinek legnagyobb egyedi véleménycsoportja - 43 százaléka - nevezte meg az amerikai kincstárjegyhozamok emelkedését a felzárkózó gazdaságok legfőbb piaci kockázati tényezőjeként.

Az így vélekedő intézményi befektetők aránya meredeken emelkedett is: az előző negyedévi hasonló felmérésben a válaszadók 27 százaléka tartotta ugyanezt a legnagyobb felzárkózó piaci kockázatnak.

Év végén sok minden eldől

A Barclays új vizsgálata szerint a megkérdezett intézményi befektetők zöme arra számít, hogy ha a tízéves amerikai kincstárjegy hozama 2,5 százalék fölé emelkedik, az tartós portfólió-kiáramlást indíthat el a felzárkózó piacokra szakosodott kötvényalapokból.

A felmérésbe bevont intézményi befektetők nagy többsége szerint a hozamszint 2013 végére megközelíti, eléri, sőt esetleg meg is haladja a kritikusnak tekintett 2,5 százalékot. Arra a kérdésre, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve várhatóan mikor kezd hozzá mennyiségi enyhítési ciklusának kiigazításához, a Barclays befektetési ügyfeleinek 70 százaléka szeptemberi vagy decemberi időpontot valószínűsített.

Egyes londoni elemzői értékelések szerint ugyanakkor a piacra került jegybanki likviditástömeg gyakorlatilag árfolyambuborékokat fújt fel a felzárkózó térségben. Timothy Ash, a Standard Bank londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott vezető közgazdásza befektetők számára összeállított átfogó helyzetértékelésében kifejtette azt a véleményét, hogy a fejlett piacok jegybankjai által kezdett mennyiségi enyhítési ciklus a reálgazdasági alapmutatókat már nem tükröző szintekre hajtotta fel a felzárkózó piaci befektetési eszközök árfolyamát.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság „Nem vagyok biztos benne, hogy megvan az a 280 milliárd forint” – milyen csontvázak vannak Matolcsy György szekrényében?
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:35
Úgy tűnik, szabad elvonulást engedélyezett Matolcsy Györgynek Orbán Viktor, cserébe a távozó jegybankelnök is szépeket mond róla búcsúzóul. De mi van, ha esetleg mégis megkapargatják kicsit az ügyeit, például a a Kúria és az Alkotmánybíróság döntése szerint „közpénz-jellegüket el nem vesztett” milliárdokat kezdik keresni?
Makro / Külgazdaság Több tucatnyian kerültek kórházba romlott osztriga miatt
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:05
Több mint 80 beteg lett rosszul, miután nyers osztrigát ettek a Los Angeles-i étterembemutató rendezvényén. 
Makro / Külgazdaság Egy napja nem kap olajat több uniós ország sem a Barátság vezetéken keresztül
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:35
Magyarország is érintett, de a vezetéket üzemeltető orosz cég nem reagál.
Makro / Külgazdaság 4122 milliárdos hiánycéllal, 100 milliárdos tartalékkal vág bele Magyarország 2025-be – megszavazták a költségvetést
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 12:22
Megszavazták a jövő évi költségvetést, vajon utoljára még jól számolt Varga Mihály?
Makro / Külgazdaság Karácsony előtt még jön egy kellemetlen meglepetés a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:56
Szombattól változás jön az üzemanyagáraknál.
Makro / Külgazdaság A miniszterelnök szerint is bajban leszünk, ha januárban nem lő ki a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:48
Repülőrajtot kell venni 2025-ben, ez a siker kulcsa Orbán Viktor szerint. Donald Trump miatt is aggódik a kormányfő, derült ki pénteki rádiós megszólalásából.
Makro / Külgazdaság Mekkora fizetésre számíthat Magyarországon jövőre az átlagember?
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:30
Jelentős emelkedést mutatnak a magyarországi fizetések. Ahogy a reálbérmutató is szépen nőtt, amire nagy szükség is volt a tavalyi esés után. 
Makro / Külgazdaság Ingyenes lesz a tömegközlekedés Budapest „testvérvárosában”
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:58
Szerbia fővároságban, Belgrádban 2025 első napjából kezdve ingyenesen lehet majd utazni a tömegközlekedésen. A város lakossága szempontjából akkora, mint Budapest.
Makro / Külgazdaság Egy sor kockázattal kell számolni 2025-ben is
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:44
Együttműködés, elszántság, higgadtság – a világgazdasági szereplők részéről ezek szükségesek ahhoz, hogy visszatérjünk a fenntartható növekedési pályára – állapítja meg friss előrejelzésében a KPMG. A cég várakozásai szerint a globális GDP 2025-ben enyhén, 3,2 százalékkal emelkedik, az infláció pedig 3,5 százalékra csökken. A geopolitikai kockázatok azonban továbbra is magasak. Az Egyesült Államok választások utáni politikája, illetve a közel-keleti, valamint az ukrajnai konfliktus lesz komoly hatással a növekedésre.
Makro / Külgazdaság Kardot ránt a román kormány a magyar „lopakodással” szemben?
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:02
A román kormány nem igazán van elragadtatva attól a lehetőségtől, hogy az MVM megvegye az egyik legnagyobb romániai energiaszolgáltató céget.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG