Most Biden áll közelebb a győzelemhez, de Trump már négy pert is indított
A wisconsini és michigani győzelem után Joe Bidennek már csak 6 elektori szavazat hiányzik ahhoz, hogy elnyerje az elnöki címhez szükséges 270 elektori szavazatot. Négy államban, Georgiában, Pennsylvaniában, Észak-Karolinában és Nevadában nincs még eredmény, a levélben érkező szavazatokat számolják, emiatt nem lehet tudni, ki lesz az Egyesült Államok következő elnöke. Ha a számlálással végeznek is, már beindult a jogászkodás, ami a hivatalos eredmény kihirdetését tovább késlelteti - az amerikai választási törvény ugyanis lehetőséget biztosít a szavazatok újraszámlálásának kérvényezésére, ha a végeredmény alapján kevesebb mint egy százalékos a különbség a két jelölt között.
Donald Trump elnök kampánytörzse és a republikánusok egyszerre négy pert indítottak a választási eredmények okán: Wisconsinban, Michiganben, Pennsylvaniában és Georgiában. Wisconsinban és Michiganben - ahol Joe Biden demokrata párti elnökjelölt már győzött - a szavazatok újraszámlálását kérik, míg Pennsylvaniában és Georgiában a voksok megszámlálásának felfüggesztése miatt fordultak bírósághoz.
A bizonytalanságot jól mutatja, hogy az elnökválasztást élőben követő nagy amerikai portálok közül csütörtök reggel több (pl. Fox News, Politico) úgy számol, hogy Bidennek 264, Trumpnak 214 elektori szavazatot sikerült elnyernie, a CNN viszont egyelőre csak 253 elektort tart nyilván Biden oldalán - a különbséget Arizona jelelnti, amely 11 elektort küldhet, és a CNN még nem látja biztosnak ebben az államban a szavazatok jelenlegi feldolgozottsága mellett Biden győzelmét. A CNN-hez hasonlóan a The New York Times és a Washington Post is 253 elektort ír Bidenhez, Arizonát nem eldöntöttként tartják nyilván.
Máris beindultak a tüntetések
Eközben több amerikai városban tüntettek Donald Trump amerikai elnök hívei és bírálói is szerda este, nem mindenhol békésen.
Trump hívei az egyes csatatérállamokban még tartó szavazatszámlálások leállítását követelték, míg bírálói valamennyi voks megszámlálása mellett álltak ki. Megmozdulások voltak Seattle-ben, Minneapolisban, Chicagóban, Detroitban, New Yorkban, Pittsburghben, Houstonban. A demonstrációk békések voltak.
Az MTI beszámolója szerint az oregoni Portland városában azonban elszabadultak az indulatok, és Kate Brown demokrata párti kormányzó a belvárosban kitört erőszak megfékezésére kirendelte a Nemzeti Gárdát. Portlandben nem csak a választások miatt elégedetlenkedők vonultak utcára, hanem a rendőri erőszak visszaszorításáért tüntetők is.
Az USA tragédiája, hogy kettészakadt az ország
Bármilyen eredményt is hoz az elnökválasztás, az amerikai politikai élet nem tér vissza normál medrébe. Az USA tragédiája, hogy mára a két tábor egyszerűen nem fogadja el a másikat az ország legitim képviselőinek - írta jegyzetében külpolitikai szakértőnk, Káncz Csaba jegyzetében. A polgárháború előszele az Egyesült Államokban >>