Tegnap árnyékra mozdult a szlovén miniszterelnök, amikor az EU tagállami vezetői közül elsőként küldött gratulációt Washingtonba. Janez Janša üdvözölte Donald Trump „világos győzelmét” az elnökválasztáson.
Az EU tagállamok vezetői közül csak a szlovén és a magyar miniszterelnök támogatta Trumpot a kampánya során, Janša ráadásul kiemelte, hogy Biden „az amerikai történelem egyik leggyengébb elnöke lenne”.
A demokrata győzelem
Nos, ehhez képest tegnap esti adatok szerint Biden 70 millió amerikai szavazatát gyűjtötte be – soha ennyi szavazatot még elnökjelölt nem mutatott fel az amerikai történelemben.
De Biden előnye csak részben csapódott le jó választási eredményekben.
Különösen fájdalmas a demokraták számára Florida elvesztése, amelyet a közvéleménykutatók eredetileg egyértelműen Bidennek ítéltek. Márpedig a floridai spanyolajkú lakosság a 2016-ban látottnál nagyobb mértékben támogatta Trumpot, ami fontos volt a győzelemhez az államban.
A demokraták viszont óriási szimbolikus győzelmet arattak Arizona szövetségi államban, amelyet 24 év után hódítottak el a republikánusoktól.
Akárcsak 4 éve, az országos verseny végül a 3 „rozsadövezeti államban”, Michiganben, Wisconsinban és Pennsylvaniában dől el. Ezen 3 szövetségi államban a demokraták most nagyobb arányban várják a győzelmüket, mint ahogyan az Trumpnak sikerült 2016-ban.
A demokraták előrejelzett földcsuszamlásszerű győzelméről nincsen szó, ráadásul a tegnap esti állás szerint a republikánusok képesek voltak megőrizni hajszálvékony előnyüket a törvényhozás felsőházában (Szenátus).
A demokraták elvesztették a szenátusi versenyt Dél-Karolinában és Arizonában. Márpedig Biden politikai mozgásterének növeléséhez és nagyívű szakpolitikai tervei megvalósításához nagyon is szüksége lett volna a Szenátus többségének megszerzéséhez.
Trump ellentámadása
Az elnök tegnap – még a szavazatok számlálása közepette – elmondott beszédében adott értelmezési keretet híveinek arra az esetre, ha végül a hivatalos eredmény Bident hozná ki győztesnek: leszögezve, hogy a választási eljárás csalás, a későn beérkező levélszavazatokat nem lenne szabad beleszámolni az eredménybe, és a Legfelsőbb Bírósághoz fordul, hogy megállítsa a szavazatszámlálást.
Az elnök bejelentését számos kritika érte, nemcsak a demokraták részéről, több republikánus politikus is elhamarkodottnak minősítette, és türelemre intett.
Látva Biden dinamikáját a levélszavazatoknál, a Fehér Ház tegnap este kármentő üzemmódba ment át: folyamatosan a demokraták állítólagos csalásával bombázzák híveiket,
és Trump már követelte Wisconsin szövetségi állam szavazatainak újraszámlálását, valamint a szavazatok számlálásának azonnali felfüggesztését Michiganben.
Egyben választási megfigyelőket akar küldeni Arizonába.
Banánköztársaság akcióban
Ezekkel a lépésekkel azt a látszatot keltheti, hogy a már megnyert választást vették el tőle és következő lépésként akár utcára is hívhatja radikális és csalódott szimpatizánsait.
Az amerikai alkotmány nem ad iránymutatást arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha Trump nem ismeri el vereségét.
Akárcsak az elmúlt hónapokban a koronavírus járvány kezelése során, az USA az elmúlt órákban egy kulcsfontosságú politikai esemény során újra egy banánköztársaság képét öltötte.
A közemberek félelme a milíciáktól és a fosztogatóktól, az elbarikádozott elnöki komplexum, valamint a nyílt elnöki felszólítás számos szavazat figyelmen kívül hagyására – nos, ilyen közállapotok olyan országokban jellemzőek, amelyeket Trump 2018-ban „pöcegödör-országoknak” nevezett.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)