1p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár már csak 2 hét van hátra az évből, még mindig széles skálán mozognak a gazdasági kutatóintézetek jóslatai az államháztartás 2011-es egyenlegéről. 2012-re 3-ból 2 intézet recessziót jósol, a reálbérek csökkenése mellett jövőre 11 százalék körül alakulhat a munkanélküliség.

A Magyar Közgazdasági Társaság és a Budapesti Gazdasági Főiskola szervezésében egyszerre mutatta be a magyar gazdaság fő számaira vonatkozó 2012-es prognózisát három kutatóintézet csütörtökön. (Heim Péter a Századvég Gazdaságkutató részéről lemondta a részvételt.)

2011: másfél százalékos növekedés

2011-re a kormány 3 százalékos várakozásának mintegy felét, 1,4-1,5 százalékot várnak a kutatóintézetek – ennek oka Petschnig Mária Zita szerint a belgazdasági recesszió, amely a mezőgazdaság kivételével minden szektort érint. Palócz Éva kiemelte a svájci frank árfolyamnak a magyar devizaadósságok szempontjából rendkívül kedvezőtlen hatását is. Vértes András szerint az elhibázott gazdaságpolitika következtében szeptember óta a forint teljes mértékben elvált a többi régiós devizától.

Bár az évből már csak két hét van hátra, az államháztartás 2011-es egyenlegére még mindig széles skálán mozgó prognózisokat tartanak érvényben a kutatóintézetek: a GKI 3 százalékos többletet vár, a Pénzügykutató 1,7 százalékos többletet, a Kopint-Tárki azonban 3 százalékos deficitre számít. Az alapkamat év végére várható mértékében is van eltérés: a Kopint-Tárki a jelenlegi 6,5 százalékos szint tartására, a Pénzügykutató és a GKI 7 százalékra történő emelésre számít.

2012: borús jövőkép

A GKI Gazdaságkutató 1,5 százalékos, a Pénzügykutató 0,7 százalékos GDP-visszaesést vár 2012-re, míg a Kopint-Tárki előrejelzése szerint a magyar gazdaság 0,3 százalékkal növekszik majd jövőre. Mindhárom gazdaságkutató intézet a háztartások végső fogyasztásának csökkenését jósolja: a Kopint-Tárki 1, a Pénzügykutató 1,4, a GKI pedig 3,5 százalékos visszaesést jelez előre 2012-re.

Az intézetek szerint az export bővülése folytatódhat: a GKI 8, a Kopint-Tárki és a Pénzügykutató szerint 6 százalékos emelkedést valószínűsít. Az import bővülését 6, 4,2 illetve 5,3 százalékosra várják.

Az inflációval kapcsolatos becslések 5 százalék körül szóródnak az év átlagában, az eurót két intézet átlagosan 290, egy pedig 300 forintra várja 2012-re; a jegybanki alapkamatot az év végére a GKI 7 százalékra, a Pénzügykutató pedig 6,5 százalékra várja.

A bruttó keresetek ugyan bővülnek, a reálkereseteknél azonban mindhárom intézet csökkenést vár (mínusz 3,4 – mínusz 1,4 százalékkal). Az intézetek 50 százalékos foglalkoztatási arány mellett 11 százalékos munkanélküliséget várnak.

Az államháztartás egyenlegét 2012-re csak a GKI prognosztizálta (-2,9%)

Gazdaságkutatók előrejelzése 2012-re

 

GKI Gazdaságkutató

Kopint-Tárki

Pénzügykutató

GDP (%-os változás)

-1,5

0,3

-0,7

GDP belföldi felhasználás (%-os változás)

-4,3

-1,9

-1,6

Háztartások végső fogyasztása (%-os változás)

-3,5

-1

-1,4

Export (%-os változás)

8

6

6

Import (%-os változás)

6

4,2

5,3

Fogyasztóiár-index éves átlaga (%)

5

4,6

4,3

Folyó fizetési mérleg egyenlege (GDP %-ában)

3

-

2,6

Államháztartás egyenlege (ESA-95 szerint, a GDP %-ában)

-2,9

-

-

MNB alapkamat az év végén (%)

7

-

6,5

EUR/HUF árfolyam (éves átlag)

290

290

300

Nettó reálkereset  (%-os változás)

-3,5

-1,5

-3,3

Foglalkoztatási arány (15-74 évesek, év végén, %)

-

50

50

Munkanélküliségi ráta (%)

11

11

10,9

Még változhat a kép

Az Európai Bizottság korábbi jelentése szerint jövőre 0,5 százalék lehet Magyarország gazdasági növekedése, a jegybank 0,6 százalékos GDP növekedést prognosztizált, és még Járai Zsigmond szerint is nagyon lassú, csupán stagnálás közeli növekedés várható 2012-ben Magyarországon - az OECD pedig nemrég 0,6 százalékos csökkenésre módosította a 2012-es magyar GDP-növekedési előrejelzését az előző prognózisban jelzett 3,1 százalékos növekedésről.

Mire a jövő évi prognózisok elkészültek, a kormány mind a devizahitelesek helyzetével, mind a jövő évi költségvetéssel kapcsolatban komoly változtatásokat jelentett be - ezek kimenetele változtathat a gazdaságkutatók prognózisán is.

Mivel a magánnyugdíjpénztárak a csütörtöki bejelentés értelmében továbbra sem jutnak hozzá a befizetésekhez, működésük ellehetetlenül; így minden bizonnyal az állam hozzájut majd a magánnyugdíjpénztáraknál maradt 260 milliárd forinthoz is – mondta Petschnig Mária Zita.

Palócz Éva elmondása szerint úgy számolnak, hogy az IMF-fel folytatott tárgyalások sikerrel zárulnak, a nemzetközi szervezet pedig kikényszeríti azokat a változásokat, amelyek a Kopint-Tárki prognózisában szereplő makrogazdasági adatok kialakulásához vezetnek.

Kilábalás helyett mély recesszióba csúszik a magyar gazdaság – véli Vértes András, a GKI Gazdaságkutató vezetője. Az NGM és a Bankszövetség csütörtökön bejelentett, a devizahitelek rendezéséről szóló megállapodása miatt vélhetően a lakossági fogyasztás csökkenése 2012-ben a most prognosztizáltnál enyhébb lesz.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG