A "Szavazz a maradásra!" feliratot vetítik a londoni Tate Modern Galéria épületére Londonban 2016. június 21-én. Nagy-Britanniában június 23-án tartanak népszavazást az ország esetleges kiválásáról az Európai Unióból. (MTI/EPA/Will Oliver) |
Minden nép szuverén döntése, hogy milyen keretek között kívánja élni az életét, a briteknek is meg kell adni ezt a jogot és tiszteletben kell tartani döntésüket, mindazonáltal Magyarország örülne annak, ha Nagy-Britannia az Európai Unióban maradna - mondta Varga Mihály.
A nemzetgazdasági miniszter kifejtette: a Nemzetgazdasági Minisztérium minden döntésre felkészül, Magyarországnak a külkereskedelmi kapcsolatokon keresztül kell vizsgálnia az esetleges kilépést. A szaktárca úgy látja, hogy a 4-4,5 milliárd eurós külkereskedelmi forgalom megszenvedné a Brexitet, de az orosz esethez hasonlóan arra kell felkészülni, miként lehet a károkat csökkenteni. Hozzátette: a kilépés pontos jogi procedúráját egyelőre nehéz látni, valószínűleg hosszabb folyamat lesz.
Mit mondanak az elemzők? Hogyan hathat Magyarországra az esetleges kilépés? Így látják az elemzők >>> |
Varga Mihály emlékeztetett, hogy a gazdasági tárca felmérése szerint a Brexit mintegy 0,3 százalékkal fogná vissza a magyar gazdaság növekedését, tekintettel az erős magyar brit külkereskedelmi kapcsolatokra, de minden helyzethez lehet alkalmazkodni. Magyarország már van olyan erős pozícióban, hogy egy ilyen lépés következményeit is el tudja viselni, le tudja küzdeni - hangsúlyozta a miniszter.
Így nyugtatják a piacokat
Amennyiben a britek az EU-ból történő kiválás mellett szavaznak csütörtökön, a G7-ek pénzügyi vezetői közleményt adnak ki, amelyben jelzik, hogy mindent lehetséges eszközt felhasználnak a piacok megnyugtatása érdekében.
Ezt a közlemény előkészítésében részt vevő, név nélkül nyilatkozó japán kormányilletékesek közölték. Azt is elmondták, hogy a dokumentumot röviddel azután nyilvánosságra hozzák, ha világossá válik, a kiválásra szavazók kerültek többsége.
A források feltárták azt is, hogy a japán pénzügyminiszter külön közleményt is kiad, hogy megakadályozza a jen drasztikus erősödését. Japán illetékesek ugyanis attól tartanak, hogy Brexit esetén a befektetők a biztonságosnak tartott jenbe menekülnek, a megdráguló jen viszont a japán exportképességet sújtaná.
Hírek szerint a világ vezető jegybankjai felkészültek arra, hogy rendkívüli pénzeket pumpáljanak a piacokba, hogy elejét vegyék egy megrázkódtatásnak, ha a britek az EU-ból történő kilépés mellett döntenek.