Az Európai Bizottság a jövő héten bemutatandó, "Az energiarendszer digitalizálása" címet viselő cselekvési terve a Bloomberg értesülései szerint 2030-ig 565 milliárd eurót, azaz nagyjából 230 ezer milliárd forintotn szánna energiatakarékossági, illetve az orosz függőséget csökkentő beruházásokra.
A terv része, hogy 2024-től a tagállamok az eddiginél sokkal nagyobb mértékben osszák meg egymással a villamosenergia-felhasználásra vonatkozó adatokat, ezzel növelve az energiapiac rugalmasságát.
Előírnák, hogy 2027-ig minden uniós kereskedelmi és középületre napelemeket telepítsenek, 2029-től pedig minden új lakóépületre is kötelező lenne napelemeket helyezni. Tervezik továbbá 10 millió hőszívatyú telepítését, valamint 30 millió kibocsátásmentes jármű forgalomba helyezését is 2030-ig.
Az energiahálózat digitalizálása a megújuló energiák hatékonyabb használatát tenné lehetővé, hiszen egy ilyen hálózat jobban lenne képes alkalmazkodni az időjárás függvényében ingadozó teljesítményt nyújtó energiatermelőkhöz, a villamos energiát pedig oda tudná irányítani, ahol éppen a legnagyobb szükség van rá.