4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Tizenhat év után először fordult elő tavaly, hogy a világ öt legnagyobb fegyvergyártója amerikai volt – az amerikai cégek összességében 59 százalékát kontrollálták a globális fegyverpiacnak. A kínai cégeket megbízhatatlan adataik miatt a jelentés nem vette be az értékelésbe, holott az ország olyan nagy fegyvergyártói, mint az AVIC, a Norinco és a CETC a világ 10 legnagyobbja közé tartozhatnak. A Defense News viszont mélyebbre ásott. Káncz Csaba jegyzete.
Donald Trump, az USA elnöke

A Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) tegnapi jelentése szerint a világ fegyvergyártása padlógázzal halad. A 100 legnagyobb gyártó tavaly is növelte eladásait, az amerikai gyártókkal az élen.

Növekvő amerikai dominancia

A világ 100 legnagyobb gyártója 2018 folyamán 420 milliárd dolláros értékesítést bonyolított le, amely 4,6 százalékkal haladja meg az előző évet. A tavalyi eladások elképesztő módon, 47 százalékkal haladják meg a 2002-es eladási adatokat.

Tizenhat év után először fordult elő tavaly, hogy a világon mind az öt legnagyobb fegyvergyártó amerikai volt - az amerikai cégek 59 százalékát kontrollálták a globális fegyverpiacnak. Az öt vezető amerikai vállalat bonyolította le a 100 legnagyobb gyártó összesített eladásainak 35 százalékát.

A Lockheed Martin továbbra is a világ legnagyobbja, 5,2 százalékkal növelve eladásait egy év alatt – az emelkedésért főképp a vitatott ár/érték arányú F-35-ös gépek amerikai- és külföldi eladásai voltak felelősek. A cég egymagában felelt a 100 legnagyobb vállalat összes eladásainak 11 százalékáért.

A világ második legnagyobb fegyvergyártója a Boeing, amely a jelentés szerint nagyot profitált a Trump kormányzat „nagyhatalmak közötti stratégiai versenyéből.”

Európa a második vonalban

A világ 100 vezető gyártója közül 27 európai, itt főként brit- és francia gyártók kerültek be a legnagyobbak közé. Az első számú brit gyártó a BAE Systems, amely több mint 83 ezer alkalmazottal rendelkezik. A német gyártók tavaly 8,4 milliárd dolláros forgalmat értek el, miközben a globális piacon a 2017-es 2,1 százalékos piaci részesedésük 2,0 százalékra csökkent. A két transz-európai gyártó – Airbus és MBDA – együtt 15,4 milliárd dollár forgalmat könyvelhetett el.

Káncz Csaba

Az orosz gyártók a maguk 36,2 milliárd dolláros eladásaival a világ fegyvergyártásának 8,6 százalékáért feleltek. Bár 2018-as eladásaik egy hajszállal visszaestek, az oroszok 2009 óta folyamatosan nyernek teret a világban. Ez főként Oroszország 2011-2020 közötti nagy katonai modernizációs tervének köszönhető és kevésbé a külpiaci eladások növekedésének.

További nyolc ország – Izrael, India, Dél-Korea, Japán, Törökország Ausztrália, Kanada és Szingapúr – összesen 36,2 milliárd dollár forgalmat produkált az első 100-ban. 

Ködös kínai adatok

A kínai cégeket megbízhatatlan adataik miatt a jelentés nem vette be az értékelésbe.  A kevés, nyilvánosan elérhető adat szerint a Sipri kutatói úgy értékelik, hogy az ország olyan nagy fegyvergyártói, mint az AVIC, a Norinco és a CETC a világ 10 legnagyobbja közé tartozhatnak.  A kínai cégek kimaradása  sajnálatos, hiszen éppen a Sipri egy másik kimutatása szerint 2009 és 2018 között a világon Kína növelte leginkább a katonai kiadásait, mintegy 83 százalékkal.

Azt mindenesetre érdemes hozzátenni, hogy az amerikai Defense News ezt nem hagyta annyiban: beleásta magát éves beszámolókba, valamint kiküldött kérdőíveket az adott vállalatoknak és beszállítóiknak.  A katonai folyóirat idei összesítése szerint a világ 100 legnagyobb hadiipari vállalata között 8 kínait találunk.

A fegyvergyártás nagynak tűnhet, de a civil cégekhez képest mégis eltörpül: míg tavaly a 15 legnagyobb fegyvergyártó összesen 245 milliárd dollár forgalmat produkált, ez 8 százalékkal elmaradt a világ legnagyobb forgalmú cégétől, a Toyotától, amely egymaga 265 milliárd dolláros értékesítést hajtott végre.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG