4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A lezuhant japán vadászgép keresése már hidegháborús szinezetet kapott, hiszen a Pentagon nem akarja, hogy Moszkva, Peking, avagy Phenjan érjen előbb a célba – ezért hatalmi demonstrációként Washington egy B-52-es nehézbombázót küldött a térségbe. Az aggodalom nem alaptalan, hiszen a gépet akár hekker-támadás, vagy elektromágneses impulzus is érhette. Káncz Csaba jegyzete.

A japán légierő F-35A Ligthning II típusú ötödik generációs, lopakodó vadászgépe három hete zuhant le a Csendes-óceán felett egy éjszakai rutin járőrözés során. A pilóta még vészjelzést sem küldött, a 100 millió dolláros gép egyik pillanatról a másikra tűnt el a radar képernyőjéről. A páratlan technikai arzenállal felvonuló amerikai és a japán mentőalakulatok eddig csak csupán pár törött darabot azonosítottak a víz felszínén, magát a gépet viszont nem sikerült még megtalálni a mintegy 1500 méter mélységben.

Az eltolt projekt

2018 szeptemberében már a világ szégyenére Dél-Karolina szövetségi államban is egy teljesen rutin művelet során lezuhant egy F-35-ös. Miután az Egyesült Államoknak már sikerült több gépet eladni Norvégiától Ausztráliáig ebből a sok sebből vérző, de aranyárban mért vadászgépből, most bizonyára újra magyarázni kell a bizonyítványt a szövetséges légierőknél. Mindenekelőtt Tokióban, amely már 13 darab F-35-öst tart hadrendben és 147-et rendelt ebből a típusból.

Káncz Csaba

Az F-35-ös program ugyanis teljes volumenét tekintve az amerikai történelem legdrágább fegyverzeti projektje. 2044-ig az USA évente átlagosan 10.4 milliárd dollárt fog költeni ezen típus beszerzésére, miközben a program eddigi teljes költsége elérte az elképesztő 1.196 ezermilliárd dollárt!

Ehhez képest az eredetileg tervezettnél végül jóval nagyobb lett az F-35-ös csökkentett radarképe, azaz vesztett a lopakodó képességéből.  Mindeközben csak nagyon kevés fegyverzetet és hasznos terhet (rakétát, bombát) tud magával vinni, miközben az aerodinamikai képességei meglehetősen haloványak - gyengébbek, mint az F16-osé.

Valóban, Patrick Shanahan megbízott amerikai védelmi miniszter a múlt héten egyenesen „elcseszett” (fucked up) jelzővel illette az F-35-ös programját. Shanahan becsmérlő kijelentése főként abból az aggodalmából fakadt, hogy a programban hiány mutatkozik a tartalék repülőgép-alkatrészekben – az F-35-ös repülőgépek közel harminc százalékánál lépett fel tavaly ilyen jellegű probléma. A gépek egy része több hónapon keresztül nem szállhatott fel az alkatrészek hiánya miatt.

Vadászat a Vörös Októberre

A lezuhant japán gép keresése azonban lassanként hidegháborús színezetet kap, hiszen a Pentagon nem akarja, hogy Moszkva, Peking, avagy Phenjan érjen előbb a célba – ezért hatalmi demonstrációként Washington egy B-52-es nehézbombázót küldött a térségbe. Az aggodalom nem alaptalan, hiszen a gépet akár hekker-támadás, vagy elektromágneses impulzus is érhette. Ezt az elméletet erősíti, hogy két hete az amerikai haditengerészet váratlanul visszavonta a vádat a „Fitzgerald” romboló kapitánya ellen, holott egy 2017 júniusi ütközésnél egy teherhajóval 7 ember halt meg a japán partoknál. Mi van, ha az amerikai romboló elektronikáját is támadás érte annak idején? – spekulálnak most egyes szakértők.

Az amerikaiak idegessége érthető, hiszen még jól emlékeznek egy 1968-as incidensre, amikor a K-129-es jelű szovjet ballisztikusrakéta-hordozó tengeralattjáró elsüllyedt Hawaii partjai közelében. Akkor nem Moszkvának, hanem Washingtonnak sikerült először megtalálni a roncsot és elindult a vadászat, hogy megszerezze annak értékes kódkönyveit, berendezéseit és a fedélzeten található, nukleáris töltettel felszerelt három ballisztikus rakétát. A CIA építtetett egy különleges kiemelő-hajót, amelyet kutató-hajónak álcáztak és hat évvel a baleset után a szovjet tengeralattjáró végül ténylegesen amerikai kézre került.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG