5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kínának rosszul sikerült 2023, miután 2022 végén feladták a kormány brutálisan kemény, a munkába járást is megtiltó lezárásokkal járó Covid-politikáját. A 2024-es év azonban nagy változást hozhat.

Csalódást keltett Kína hazai és külső megfigyelőiben az ország gazdaságának egyenetlen kilábalása a koronavírus-járványhoz kapcsolódó gazdasági gondokból 2023-ban. A pekingi kormány 2022 végéig lezárásokkal igyekezett útját állni az elhalóban lévő pandémiának, még munkába sem mehettek az emberek.

Mivel ezek a korlátozások lólépésben jelentek meg az országban, a feldolgozóipari cégektől kezdve a kikötőkig a kínai gazdaság minden ágazatának tevékenységét szétzilálták. A világ azt várta egy évvel ezelőtt, hogy újraindul a világgazdaság kínai lokomotívja, ám nem így történt a CNBC amerikai gazdasági híroldal 2024-ben várható fejleményekről szóló összefoglalója szerint. 

Fordulatra készül a kínai gazdaság? Fotó: Pixabay
Fordulatra készül a kínai gazdaság? Fotó: Pixabay

Nem egyértelmű, hogy a kínai gazdaságnak sikerült-e teljesítenie az elmúlt évre tervezett 5 százalékos GDP-növekedési várakozásokat. A korábban a feldogozóiparnak kiszolgáltatott országban 2024-ben a szolgáltatásokon és fogyasztáson lehet sor, hogy lendületet adjon a kilábalásnak. Legalábbis a Goldman Sachs bankház előrejelzése szerint az idei a szolgáltatási szektor éve lesz Kínában. A GDP 4,8 százalékkal nőhet, ám ez az ágazat 9,2 százalékos pluszt érhet el, miközben a feldolgozóiparnak be kell érnie hatszázalékos bővüléssel.

A Goldman elemzői az idegenforgalomtól várják a legtöbbet. Ebbe beleértik a szállodaláncok forgalmának övekedésétől kezdve az utazási irodák felpörgésén át a makaói kaszinók látogatottságának erősödéséig az ágazat minden ágát. Az elmúlt hónapok deflációt hoztak az országban, a fogyasztói árak novemberben 0,5 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól. A háttérben részben az ingatlanpiaci túltermelési és adósságválság, részben az exportkereslet gyengesége és ennek nyomán a fogyasztói kiadások csökkenése húzódik meg.

Megváltoznak a vásárlók, irány a jó minőség

A szakértők úgy gondolják, hogy ez meg fog változni. Legalábbis a fogyasztók egy része a jobb minőségű áruk felé fordulva egyre többet fog vásárolni. A nagyobb szabadon elkölthető jövedelemmel rendelkező emberek keresletének ez a változása jó hír a prémium termékek gyártóinak.

A kormány 2015-ben harsányan hirdette meg a „Made in China” programot, amelyben a kiemelkedő minőségű termékek gyártása felé akarták fordítani az ország vállalatait. Erről ma kevesebbet hallani, ám állítólag azért, mert szép csendben lépegetnek a hosszú távra szóló terv végrehajtásának útján.

Ha találkozik a jó minőség iránti kereslet az ezt kiszolgálni képes kínálattal, akkor az a jövőben a GDP bővülését elősegítő fontos tényező lehet. Főként, hogy ezzel párhuzamosan jobban fizetett munkahelyek létesülnek, s ennek nyomán megjelenhet a boltokban egy pénzesebb fogyasztói réteg.

A kormánynak is meg kell tennie a magáét!

A piaci átalakuláshoz szükség van a kormány támogatására is. Úgy tűnik, a pekingi vezetésben megvan a készség erre. Egyrészt támogatják a stratégiai szektorok, például a villanyautókat előállító autóipar termékei iránti keresletet, másrészt keresik a módját az ingatlanpiaci válság levezetésének. A felső körökből érkező jelzések alapján több lehetőséget mérlegelnek. Például a felépült, de eladhatatlan lakásokra alapozva állami-önkormányzati bérlakásprogramot indíthatnak.

Bátoríthatják az ingatlanfejlesztőket, hogy hazai kötvénykibocsátásból szerezzenek forrást pénzügyi lyukaik betömésére. Megengedhetik a helyhatóságoknak, hogy felvásárolják a befejezetlen projekteket a magánbefektetőktől oly módon, hogy átalakítják azokat megint csak közlakásprogramokká. A kisebb településeken folyó felújításokat public-private partnership megállapodások formájában folytathatják.

A piacok hangulatára nagy hatást gyakorolhat, ha kiderül, hogy az állam elszánta magát az ingatlanpiaci válság legyűrésére – vélik a CNBC által idézett szakértők. Az állami részvételről érkező hírek javítják a GDP-várakozásokat is – írták a Jefferies befektetési bank elemzői decemberben az ügyfeleiknek küldött tájékoztatójukban.

Mire számít az OECD? 

Az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) legfrissebb - még tavaly novemberben publikált - előrejelzése szerint a G20-ba tartozó országok közül Kína 2024-ben 4,7 százalékos GDP-növekedést produkálhat, ezzel pedig a harmadik helyen áll a rangsorban. Jövőre a prognózis szerint 4,2 százalékra lassulhat a tempó. 

A szervezet Indiától várja a legjelentősebb növekedést, az idén várható 6,1 százalékos növekedéssel számolnak, 2025-ben már 6,5 százalékossal. A második helyezett egyébként Indonézia, amely idén és jövőre egyaránt 5,2 százalékos többletet produkálhat az OECD szerint. 

Forrás: CNBC, OECD

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG