Első hallásra meglehetősen szigorú rendelkezést léptetett életbe hétfőn Ausztria. Január harmadikától ugyanis nem fogadják el az ottani oltási igazolványhoz (amit ott Zöld igazolványnak hívnak) az egydózisú, Covid elleni Janssen-vakcinát önmagában – annak ellenére sem, hogy azt az Európai Gyógyszerügynökség tavaly jóváhagyta.
Fokozódó szigor
Ahhoz, hogy a Janssennel oltottak igazolványának érvényessége megmaradjon,
január 3-ig újabb oltást kellett felvenniük: az osztrák hatóságok egy mRNS-vakcinát (Pfizert vagy Modernát) ajánlanak számukra.
Az újabb oltás felvételének szükségességét a „legfrissebb tudományos adatokkal”, főleg az omikron-variáns terjedésével indokolják. A kötelezettség alól csak azok mentesülnek, akik már átestek a Covid-betegségen – esetükben továbbra is elegendő az egyszeri Janssen-vakcina.
A hatóságok összesen 260 ezer érintettek értesítettek a változásról, akik közül – december végéig 75 ezren még nem vettek fel újabb oltást.
A beutazás nem változik
Magyar szempontból persze fontosabb kérdés, hogyan befolyásolja a szigorítás a beutazást. A jó hír, hogy – a tegnap megjelent hazai sajtóhírekkel ellentétben – nem befolyásolja azt, derül ki az osztrák szociális és egészségügyi minisztérium honlapján elérhető aktuális tájékoztatásból.
A beutazás Ausztriába továbbra is lehetséges olyan tanúsítvánnyal, amely bizonyítja az egydózisú Janssen-vakcina felvételét, mivel nem változik a beutazási rendelet
- olvasható a honlapon.
Igaz, teszik hozzá, az egyszeri Janssen-oltással nem mehetünk étterembe, mivel Ausztriában az egyszeri oltást (és már ennek tekintik az egydózisú Janssent is) nem ismerik el többé „2G-igazolásnak” – ezt az igazolást csak azok kaphatják meg, akik teljes körűen beolttatták magukat vagy felgyógyultak a Covidból.
Ami az általános szabályokat illeti, Ausztria az európai országok többségét – így Magyarországot is – a legjobb kategóriába sorolja Covid-járvány szempontjából. A beutazás azonban így is
csak azoknak lehetséges, akik teljeskörűen beolttatták magukat vagy igazoltan átestek a Covid-betegségen, és emellett PCR-tesztnek is alávetik magukat – utóbbi alól csak azok kapnak felmentést, akik már felvették a harmadik, emlékeztető oltást. (A Janssennel oltottak esetében értelemszerűen a második oltás a „harmadik”, hiszen ez a vakcina egydózisú.)
A PCR-teszttel nem rendelkező vagy harmadik oltást fel nem vevő személyeknek előre regisztrálniuk kell magukat vagy házi karanténban kell maradniuk, amíg be nem mutatnak egy negatív tesztet. A teljesen oltatlan és a betegségen át nem esett személyek pedig regisztrációra és 5-10 napos karanténra kényszerülnek beutazásuk után.
Az ingázóknak könnyebb
Jóval enyhébb szabályozás érvényes a rendszeresen ingázókra, tehát azokra, akik havonta legalább egyszer átlépik az osztrák határt munkavégzés, oktatásban való részvétel vagy családi okok miatt. Rájuk a 3G-szabály vonatkozik, tehát
azok is beutazhatnak karantén- és bejelentési kötelezettség nélkül, akik nem vették fel az oltást és nem is estek át a fertőzésen, amennyiben teszteltetik magukat. A PCR-teszt 72, az antigénteszt 24 óráig érvényes.
Az általánosan érvényes szabályok közé tartozik az is, hogy belső közösségi terekbe csak a 2G-szabályozásnak eleget tevő (tehát oltott vagy gyógyult) emberek léphetnek be, és kültéri közösségi eseményeken is csak ők vehetnek részt.
A 2G-szabályozást nem teljesítő személyekre továbbra is kijárási tilalom vonatkozik: ők csak meghatározott céllal – munkavégzés, tanulás, alapvető árucikkek beszerzése – hagyhatják el lakóhelyüket.
Az osztrák kormány „egyébként” azt tervezi, hogy februártól – az EU-n belül elsőként – minden felnőtt számára kötelezővé teszi a Covid elleni vakcina felvételét. Ugyanakkor a kötelező oltás és a korlátozások ellen rendszeresek a kisebb-nagyobb tüntetések Ausztriában, és korántsem biztos, hogy ezt a tervet a kormány keresztül tudja vinni.
Hézagos ellenőrzés
Ami pedig a beutazás gyakorlati oldalát illeti: kollégánk, aki az Ausztriában nem elismert Szputnyik-vakcinát kapta alapoltásként, tavaly augusztus végén itthon készült negatív teszttel tudott beutazni Ausztriába, amit a határon kértek el tőle az osztrák határőrök.
Éttermekben, kávézókban, múzeumokban és turista-látványosságoknál elkérték ugyan a tesztjét, de csak rápillantottak a telefonon bemutatott qr-kódra, nem ellenőrizték például annak dátumát.
Szeptemberben pedig egy ausztriai tesztre vonatkozó regisztrációval is beengedte őt az osztrák határőr az országba.
Bár azóta a szabályok szigorodtak, a fenti példa arra enged következtetni, hogy betartásukat nem minden esetben ellenőrzik teljeskörűen.