A brit lapok mindenesetre nem voltak ilyen optimisták a szigetország által képviselt álláspont megváltozásával kapcsolatban: az összefoglalók szerint David Cameron Európa magányos embere lett, a Nagy-Britannia pedig nagy lépést tett az Európai Unióból kifelé vezető úton. Részletek >>
A 26 tagállam között létrejött megállapodásról szólva az EU-biztos azt mondta, nem egyedülálló példa az EU történetében, hogy összetett kérdésekre először kormányközi megállapodás keretében született megoldás, és hogy egy ilyen megállapodás később közösségivé válik. A mostani esetben fontos volt gyorsan cselekedni, hogy az EU megfelelő jelzést küldjön a piacoknak - mondta. Hahn az unióssá vált kormányközi megállapodás példájaként említette a schengeni szerződést. Ezt eredetileg az akkori Európai Gazdasági Közösség tíz tagállamából öt ország - Belgium, Hollandia, Luxemburg, Franciaország és Nyugat-Németország - kötötte meg 1985-ben, és 1997-ben került be a közösségi jogba.
Félreértés volt a magyar elutasítás
Andreas Mölzer, az EU-szkeptikus Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) európai parlamenti képviselője előzőleg Magyarországot említve példaként, annak a véleményének adott hangot, hogy tekintettel kell lenni azokra az országokra is, amelyek saját útjukat akarják járni, és nem akarják magukat "a nagyok és Brüsszel döntésének kiszolgáltatni". A nagykövet Mölzer szavaira reagálva hozzátette: azokban az esetekben, amikor a magyar kormány lépéseit a különutas jelzővel illetik, arról van szó, hogy a kormány egyedül az ország stabilitását tartja szem előtt. Magyarország stabilitása Ausztria számára is fontos - tette hozzá.
A köztévének adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök elmondta: a magyar álláspont kezdetektől fogva az volt, hogy később, a parlamenti vita után dönt Magyarország arról, hogy csatlakozik-e a brüsszeli EU-csúcson elfogadott kormányközi szerződéshez. Mint ismert, a péntek hajnalban véget ért uniós tárgyalás után az az értesülés látott napvilágot, hogy Magyarország hivatalosan is kinyilvánította Nagy-Britanniával egyetemben, hogy nem írja alá a megegyezést, amely szigorúbb költségvetési politikát ír elő a tagállamoknak és 3% feletti államháztartási hiány esetében szankciókat helyez kilátásba.
A kontraktust az eurózóna tagállamai mind elfogadták végül, másik 9 tag megvitatja "odahaza", míg London elzárkózik attól. A tagállamoknak, így Magyarországnak is márciusig van ideje döntést hozni az ügyben.