„Ha váltásra kerül sor és véget ér a NER, és világossá válik, hogy itt most új szakasz kezdődik, és valóban meg is indul a felelősök elszámoltatása, akkor valóságos csicsergő daláradat fogja betölteni az országot. Mindenkiről ki fog derülni, hogy a mély basszustól a koloratúrszopránig tudja végigénekelni, nyolc oktávban a skálát, csak hogy a saját irháját menthesse”
- mondta Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk, az Mfor kérdésére azzal kapcsolatban, mennyire lesz nehéz megtalálni a NER-ben történt tisztességtelen vagyongyarapodások felelőseit egy esetleges kormányváltás után.
Ez azt is jelenti, hogy a hatóságoknak alkukat, akár vádalkukat kell majd kötnie bizonyos személyekkel, de Ligeti Miklós szerint ez elkerülhetetlen, már csak a hatósági kapacitások szűkössége és pergazdaságossági szempontok miatt is. A jogi igazgató még arra is felhívta a figyelmet, hogy fontos, az alkukról ne politikusok, hanem a bíróságok és az igazságszolgáltatás döntsön. (Ligeti Miklóssal néhány hete, a Rogán Antal elleni amerikai szankciók kapcsán beszélgettünk, az elszámoltatás kérdése akkor is szóba került:)
Ligeti Miklós azonban azt is elmondta, hogy arra kár számítani, hogy a tisztességtelen módokon magánkézbe vándorolt állami vagyont teljes egészében vissza lehet szerezni.
„Kár nagyot álmodni, mert a bizonyítékok könnyen elenyésznek, nagyon nehéz az igazságot 10-15 évre visszamenően feltárni”
- mutatott rá Ligeti, aki az elszámoltatás jogi, gazdasági, társadalmi nehézségeit is felvázolta.
„Mire mész az olyan elszámoltatással, aminek a végén minimális haszon mellett az egész ágazat vagy a fél társadalom az áldozatává válik? Tehát az igazságtétel nevében jól bedöntöd a Mészáros és Mészáros Zrt-t, amiben, mire ezt végigviszed, már nem találsz foglalható vagyont, de a bedőlésével mondjuk harmincezren veszítik el a megélhetésüket a beszállítói körben”
- mondta például a működő vállalatokban „átfolyatott” állami pénzek visszaszerzésének problémájáról, de azt is leszögezte, hogy az elszámoltatást, a vagyonok visszaszerzését
„mindenképpen meg kell tenni”. Ugyanis „a jogállamnak az alaptétele, a sarkköve a törvény előtti egyenlőség, ami nem engedi meg, hogy bűn büntetlenül maradjon. Óriási társadalmi költséggel jár a korrupció, annál csak a korrupció büntetlenségének nagyobb a társadalmi költsége.”
További részletekért kattintson olvassa el az Mfor cikkét>>>