3p
Ahogy közeleg a brit uniós kilépési folyamat megindítása, úgy lesz mindenki egyre idegesebb, így természetesen a skótok is. Nicola Sturgeon skót első miniszter azt mondja, a brit kormány csökönyösségével maga taszítja Skóciát az újabb függetlenségi népszavazás felé.

Kétségkívül csúnyán fest jelenlegi formájában a Brexit, nem látszik a kompromisszumkészség, sem az, hogy az Egyesült Királyság az európai egységes piac része maradjon. Ez érthetően idegesíti az Európa-barát skótokat, de amikor olyan rémhíreket is keringenek, hogy tágabb hazájuk vízumkényszert vezetne be az Unió polgáraival szemben, mégpedig mindjárt egy hónap múlva, akkor végképp jogosnak tűnik, hogy ebből nem kérnek.

Sületlenség

A vízumkényszer persze meglehetősen nagy sületlenségnek hangzik, hisz számtalan nem EU, sőt nem európai ország polgárai is vízummentesen utaznak Angliába, mindemellett szinte börtönszigetté változtatná Nagy-Britanniát, ahonnan és ahová se ki, se be, hisz a vízumkényszer kölcsönös, és maguk a britek is a szigeten ragadnának. Kétségtelen, hogy korábban az egész EU-kilépés maga is sületlenségnek hangzott, és az is igaz, hogy kevesen gondolták, hogy a kilépést levezénylő kormány feláldozná az egységes európai piacot, bizonytalan előnyökért cserébe.

Zene füleinek

Mindenesetre más sem kell a függetlenségpárti skót első miniszternek, mint egy ilyen ijesztgetés-sorozat, és számára máris kedvező a helyzet a következő népszavazáshoz. Hiába döntöttek az előzőn a skótok a Britanniához tartozás mellett, most olyan szélsőségesen megváltoznak a körülmények, hogy valóban indokolt lehet az újabb népszavazás. Sturgeon szerint ijesztő, hogy mennyire csökönyös a brit kormány, mennyire nem kompromisszumkész, és hogy mennyire nem veszi figyelembe a skótok érdekeit.

A skót első miniszter azt mondja, eddig mindenféle opcióval próbálkozott, hogy országát valamennyire Európa részeként tartsa, akár egy Skóciára vonatkozó külön megállapodással, akár úgy, hogy az Egyesült Királyság egésze kompromisszumot köt, és az egységes piac része marad. Eddig azonban nem sikerült előrelépni, és ha a brit kormány ilyen körülmények között indítja meg a kilépési folyamatot, akkor szerinte eljött az ideje, hogy meghirdesse a második skót függetlenségi népszavazást, és ezt a brit kormány sem gátolhatja meg, hisz ha lehetett szavazni az EU tagságról, akkor miért ne lehetne a brit tagságról.

Az egységes piac

A skót kormány egy szóvivője az Independentnek azt nyilatkozta, hogy népszavazást tartani a skót parlament megkérdőjelezhetetlen joga. A brit kormánnyal arról a részletesen kidolgozott skót javaslatról próbáltak tárgyalni, amely Skóciát az európai egységes piacon belül tartaná, amely nyolcszor nagyobb, mint a brit piac. Elsődleges az egységes piaci tagság, akár az ország függetlensége árán is, ha máshogy nem megy.

Ha Skócia függetlenné válna, Európai Uniós tagsága nem lenne automatikus (ha csak nem kap utódállami státuszt), viszont Norvégia vagy Svájc mintájára minden további nélkül az egységes piac része maradhat. Kétségkívül a brit piacot részben elvesztené, hisz Anglia vélhetően megpróbálna példát statuálni, ugyanakkor az Európai Unió ezt feltehetően bőségesen kompenzálná különféle kedvezmények és támogatások formájában, ugyancsak a példa statuálása végett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ismét változik az üzemanyagár, ez sokakat kellemetlenül érint
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 10:23
Nagy fordulat várható a hétvégén: olcsóbb lesz a dízel, mint a benzin!
Makro / Külgazdaság Fityiszt mutat az Orbán-kormány Brüsszelnek
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 13:12
Közölte a miniszter, nem fizetik be a migrációs bírságot, de dolgoznak azon, hogy a napi egymillió euró ne halmozódjon tovább.
Makro / Külgazdaság Még soha nem volt ennyi svájci - ott már lassítanák a népesség növekedését
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 12:19
Nem akarnak tízmilliós országot, népszavazást is tartanának erről.
Makro / Külgazdaság Újabb országban jön az árvíz - ne induljon el, aki oda készült
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 11:29
Van, ahol helikopterrel kellett menteni az embereket Észak-Olaszországban.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a magyar kormány a felrobbantott csipogók ügyében
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 18:05
Kovács Zoltán ismertette a kormány álláspontját - furcsamód nem látnak nemzetbiztonsági kockázatot, miközben egy magyar céget neveztek meg a személyhívók gyártójaként.
Makro / Külgazdaság Újra üzent David Pressman Orbán Viktornak: már nem működnek a kifogások, Amerika cselekedni fog
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 14:13
Figyeli az Egyesült Államok, hogy mit mond és mit tesz a magyar kormány - és ezek alapján fog cselekedni.
Makro / Külgazdaság Csipogós robbantás: nyilatkozott az egyik érintett cég vezetője
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 12:51
Cristiana Bársony-Arcidiacono megerősített, hogy együttműködtek a tajvani Gold Apollóval. 
Makro / Külgazdaság Elfogyott az árvízi tartalék, sokkal több pénzre lesz szüksége a lengyeleknek
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 11:19
Csak a gyorssegélyekre elegendő az eddig félretett pénz. 
Makro / Külgazdaság Merész jóslat jött: a háború 2025-ben véget érhet?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 07:22
Egy brit diplomata szerint akár Kamala Harris, akár Donald Trump nyeri az amerikai elnökválasztást, a jövő évben komoly béketárgyalások kezdődhetnek az orosz–ukrán háború befejezése érdekében.
Makro / Külgazdaság Ez most kivághatja a biztosítékot Orbán Viktornál
Csabai Károly | 2024. szeptember 18. 05:41
Hiába hozott ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) három és fél éve nem látott alacsony inflációt augusztusra, európai összevetésben nem kerültünk sokkal előrébb, mivel közben a többiek sem tétlenkedtek, ők is kisebb-nagyobb mértékben faragtak az éves szintű fogyasztóiár-indexükön – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. A magyar jegybanki alapkamat befagyasztásával ugyanakkor legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG