Kétségkívül csúnyán fest jelenlegi formájában a Brexit, nem látszik a kompromisszumkészség, sem az, hogy az Egyesült Királyság az európai egységes piac része maradjon. Ez érthetően idegesíti az Európa-barát skótokat, de amikor olyan rémhíreket is keringenek, hogy tágabb hazájuk vízumkényszert vezetne be az Unió polgáraival szemben, mégpedig mindjárt egy hónap múlva, akkor végképp jogosnak tűnik, hogy ebből nem kérnek.
Sületlenség
A vízumkényszer persze meglehetősen nagy sületlenségnek hangzik, hisz számtalan nem EU, sőt nem európai ország polgárai is vízummentesen utaznak Angliába, mindemellett szinte börtönszigetté változtatná Nagy-Britanniát, ahonnan és ahová se ki, se be, hisz a vízumkényszer kölcsönös, és maguk a britek is a szigeten ragadnának. Kétségtelen, hogy korábban az egész EU-kilépés maga is sületlenségnek hangzott, és az is igaz, hogy kevesen gondolták, hogy a kilépést levezénylő kormány feláldozná az egységes európai piacot, bizonytalan előnyökért cserébe.
Zene füleinek
Mindenesetre más sem kell a függetlenségpárti skót első miniszternek, mint egy ilyen ijesztgetés-sorozat, és számára máris kedvező a helyzet a következő népszavazáshoz. Hiába döntöttek az előzőn a skótok a Britanniához tartozás mellett, most olyan szélsőségesen megváltoznak a körülmények, hogy valóban indokolt lehet az újabb népszavazás. Sturgeon szerint ijesztő, hogy mennyire csökönyös a brit kormány, mennyire nem kompromisszumkész, és hogy mennyire nem veszi figyelembe a skótok érdekeit.
A skót első miniszter azt mondja, eddig mindenféle opcióval próbálkozott, hogy országát valamennyire Európa részeként tartsa, akár egy Skóciára vonatkozó külön megállapodással, akár úgy, hogy az Egyesült Királyság egésze kompromisszumot köt, és az egységes piac része marad. Eddig azonban nem sikerült előrelépni, és ha a brit kormány ilyen körülmények között indítja meg a kilépési folyamatot, akkor szerinte eljött az ideje, hogy meghirdesse a második skót függetlenségi népszavazást, és ezt a brit kormány sem gátolhatja meg, hisz ha lehetett szavazni az EU tagságról, akkor miért ne lehetne a brit tagságról.
Az egységes piac
A skót kormány egy szóvivője az Independentnek azt nyilatkozta, hogy népszavazást tartani a skót parlament megkérdőjelezhetetlen joga. A brit kormánnyal arról a részletesen kidolgozott skót javaslatról próbáltak tárgyalni, amely Skóciát az európai egységes piacon belül tartaná, amely nyolcszor nagyobb, mint a brit piac. Elsődleges az egységes piaci tagság, akár az ország függetlensége árán is, ha máshogy nem megy.
Ha Skócia függetlenné válna, Európai Uniós tagsága nem lenne automatikus (ha csak nem kap utódállami státuszt), viszont Norvégia vagy Svájc mintájára minden további nélkül az egységes piac része maradhat. Kétségkívül a brit piacot részben elvesztené, hisz Anglia vélhetően megpróbálna példát statuálni, ugyanakkor az Európai Unió ezt feltehetően bőségesen kompenzálná különféle kedvezmények és támogatások formájában, ugyancsak a példa statuálása végett.