Az Európai Bizottság még elemzi a magyar helyreállítási tervet
- jelentette ki az Európai Bizottság egyik szóvivője ma Brüsszelben. Ez az a dokumentum, amely bemutatja, hogy mire kívánja költeni a magyar kormány az uniós Helyreállítási Alapból Magyarországnak járó vissza nem térítendő összeget.
Hozzátette: a Bizottság hosszabb idejű halasztást javasolhat, ha úgy gondolja, hogy inkább hónapok, semmint napok szükségesek a döntéshez.
A Bizottságnak eredetileg máig kellett volna jóváhagynia a tervet, amelyet május 11-én nyújtott be jóváhagyásra a magyar kormány. Marta Wieczorek, az Európai Bizottság illetékes szóvivője már múlt héten közölte a Privátbankár.hu-val, hogy még folyamatban van az értékelés.
Bár Brüsszel további részleteket nem kívánt közölni, Paolo Gentiloni gazdaságpolitikai biztos múlt héten utalt arra, hogy
a jogállamiság tiszteletben tartásával kapcsolatos szempontokat vizsgálják.
A folyó áron mintegy 800 milliárd eurós alapból 7,2 milliárd euró, azaz több mint 2500 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás jár Magyarországnak.
A Politico szerint a Bizottság a terv azon részével elégedetlen, amelyben a korrupcióellenes erőfeszítésekről van szó.
A Reuters szerint
a Bizottság a pénz visszatartásával gyakorol nyomást a magyar kormányra, hogy az tartsa magát a jogállamisági kritériumokhoz
– legutóbb az úgynevezett pedofiltörvény melegellenesnek tartott részét kritizálta Brüsszel.
A Miniszterelnökség közleménye szerint folyamatosak a tárgyalások Magyarország és az Európai Bizottság között a magyar terv elfogadásáról.
Hozzátették: a tárgyalások közel voltak a lezáráshoz, ugyanakkor a gyermekvédelmi törvény elfogadását követően az EB "abszurd követelésekkel állt elő", áll a közleményben.
Korábbi videókommentárunkat arról, hogy meddig feszítheti a húrt a magyar kormány, hogy ne essünk el uniós forrásoktól, és milyen hatása lehet ennek a jövő tavaszi választásokra, itt tekinthetik meg: