4p
Aszad moszkvai látogatása után az orosz külügyminiszter nyilatkozott a szíriai beavatkozásról, ezúttal a politikai elképzelésekről. Úgy tűnik, az oroszok a kommunikáció szintjén is profin intézik első komolyabb világpolitikai szerepvállalásukat, persze a lényeg az, lesz-e tényleges béke.

Demokratikus máz

Lavrov azt nyilatkozta, hogy demokráciát szeretnének Szíriában, és parlamenti-, és elnökválasztásra készítenék fel az országot, vagyis a fegyveres beavatkozáson túl most a politikai megoldás is felmerült, mint cél. A másik újdonság: a felkelő csoportok közül van egy, akit támogatnának: a Szabad Szír Hadsereget, hozzátéve, hogy elég nehéz megtalálni őket a számtalan csoport között.

Mindez Aszad váratlan moszkvai látogatását követte. Nyilván nem tudjuk, mi mindenről tárgyaltak, de valamilyen kölcsönösen elfogadható rendezési terv nyilván szóba került, ezért tehetett Moszkva ilyen nyilatkozatot. Lavrov mindehhez hozzátette: a külső erők nem oldhatják meg a szírek helyett a saját életük rendezését, azt nekik kell megtenni parlamenti-, és elnökválasztásokon.

Elvben szép, csak nem működik

Nos, egyrészt nem tudjuk, mennyi ebből az általános elképzelés, és milyen konkrét, de egyelőre nyilvánosságra nem hozott tervek vannak még. Másrészt ez a korábban az amerikaiak által alkalmazott stratégiára utal, ami kudarcot vallott Afganisztánban is, Irakban is. A kivonuló katonai erők helyét a demokratikusan választott kormányerők vették át, csakhogy ez egyik helyen sem volt igazán működőképes.

Afganisztánban azért, mert a tálibok és egyéb ellenzékiek fütyülnek a demokrácia szabályaira, és harcolnak a hatalomért, ezért hosszabb távon is szükség lenne nemzetközi békefenntartó erőkre. Irakban viszont azért, mert amint azt többször említettük, a kurdokat valamit a síita és szunnita arabokat nem lehet egy országba kényszeríteni (legalábbis demokráciában). A kurdok remekül megvannak kvázi külön országukban, a síita irakiaknak is megfelel választott vezetőjük, csak épp  a szunnitákat nem képviselte senki, így az iszlám állam karjaiba estek.

Szét kéne választani őket

Ha a korábbi szír határok között próbálkoznak meg ugyanezzel, nyilván az eredmény is ugyanez lesz. Nehéz elképzelni a síita, Aszadot bizonnyal megválasztó alavitákat a szunnitákkal egy kormány uralma alatt. Kérdés, hogy a mostani nyilatkozatokon túlmenően lesz-e az oroszoknak elég kezdeményező készsége arra, hogy a két fő csoportot különválassza (persze ott lesz még a kurdok kérdése is, amihez Erdogannak is van egy-két szava).

Elvileg nem lennének nehéz helyzetben: a szír nép, pontosabban szíriai népei, demokratikusan kifejezhetik, hogy nem akarnak együtt élni. Ha az alavita területek Aszadot vagy egy hasonló síita vezetőt választanak nagy többséggel, a szunniták pedig egyértelműen egy szunnita jelöltet, meg is van az akaratnyilvánítás, nem kell még egy Irak.

Ügyes kommunikáció

Lavrov menten fel is hívta John Kerry amerikai külügyminisztert, hogy beszámoljon neki mindezekről, és bevonja a politikai folyamatba. Ügyes lépés: ezek után nem vádolhatja azzal az egykori hidegháborús ellenfél, hogy nem konzultál vele, sőt hogy kihagyná őt. Kerry szerint már jövő héten is folytatódhatnak a tárgyalások, és ezúttal nem zárta ki Irán részvételét.

Lavrov egyúttal iráni és egyiptomi kollégáit is felhívta, jelezve, hogy őket is szívesen látja az együttműködésben, sőt szeretné, ha Jordánia, Katar és az Emirátusok is részt venne a folyamatban, sőt az Európai Uniót is bevonnák. Aszadot illetően úgy nyilatkozott, hogy ha a légicsapások segítségével hadserege visszanyeri az ellenőrzést, akkor sokkal inkább hajlandó lesz valamilyen politikai kompromisszumra, végül is le lesz kötelezve az oroszoknak.

A megoldás még távoli és bizonytalan, de az oroszok úgy tűnik, a diplomáciában és a kommunikációban is sokkal profibbak, mint Brezsnyev afganisztáni kalandja idején. Minden szóba jöhető felet felhívnak, mindenkit bevonnának, így nem érheti őket az egyoldalúság vagy az imperializmus vádja, igaz, ezt akkor teszik, amikor már mélyen benne vannak a műveletben.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság ÁKK: az egész évre tervezett forrásbevonás nettó 96 százaléka teljesült
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 18:50
Az intézményi forintpiacon erős kereslet mellett a nettó forint intézményi finanszírozási terv 75 százaléka, míg a bruttó aukciós kibocsátási terv 50 százaléka teljesült 2025 első félévben. A lakossági piacon érdemi portfolió-átrendeződés mellett és a jelentős átárazódások ellenére is jól áll az időarányos teljesülés.
Makro / Külgazdaság A kínai büntetővám a hazai húsfogyasztókat is sújthatja
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:15
A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon – figyelmeztet az UBM.
Makro / Külgazdaság Kiábrándító június – hatalmas visszaesés a román új autók piacán
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:46
Az új autók piaca 21,8 százalékkal zsugorodott az első fél évben – közölte az autógyártók és importőrök szakmai szervezete (APIA) kedden. A június különösen kiábrándító volt.
Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG