Az árnyékkormány miniszterelnöke szerint az elégedetlenség, ami az egész ország van, nemcsak a pedagógusokra igaz, hanem a buszsofőrökre, az ápolókra, a kisvállalkozókra, a katásokra, a szociális szférában dolgozókra, vagy a mezőgazdasági termelőkre, akik tényleg tönkre mentek az elmúlt hónapokban. Az elégedetlenség elönti az egész országot.
Szerinte azért van ilyen drámai helyzetben az egészségügy, az oktatás, a szociális szféra, a nyugdíjasok, mert az ország miniszterelnöke számára ezek mind zavaró költségvetési tételek, ám számára kevéssé fontos ügyek.
Ő a nem létező ellenségekkel szeret foglalkozni. És ha nincs ellenség, mert nincs ilyen, akkor majd ő kreál ellenségeket, ha kell, hetente egyet - mondta az Mfor.hu-nak adott interjújában.
Arra a kérdésre, hogy meddig, hova fejlődhetnek a mostani tanártüntetések, úgy fogalmazott, szerinte sokáig, még ha ez nem is mindig hatalmas utcai demonstrációkban nyilvánul majd meg. Úgy érzi, maga az az ellenállás, ami az emberek között szerveződik, nagyon sokáig kitart és nem is visszafojtható, mert ott van a mélyben és nincs már olyan társadalmi csoport és szakma, ahova ne ért volna el.
Mindeközben a kormánynak szándéka sincsen javítani az emberek helyzeten, az oktatás helyzetén.
Magyarország nemzetközi megítélésére rátérve úgy fogalmazott, szerinte az ország egyik nagy drámája, hogy a miniszterelnök politikai befolyása az európai folyamatokra gyakorlatilag a nullára csökkent. Senki nem veszi már figyelembe, hogy mit mond a legfontosabb döntéseknél, legyenek azok biztonságpolitikai, környezetvédelmi, szociális, gazdasági döntések.
Az a fajta durcás politika, dacpolitika, amit 12 éven keresztül Orbán Viktor alkalmazott európai szinten, most elért a falig. Eljött az a pillanat, amikor mindenkinek elege lett.
Mindenkinek elege lett abból, hogy nem építő jellegűek a (szerk.: Orbán Viktor) javaslatai, hanem rombolóak. Ennek pedig a legdrámaibb következménye, hogy január elseje óta nem jönnek uniós pénzek Magyarországra.
A magyar kormány által az uniós pénzek megszerzése érdekében összeállított törvénymódosító-csomagot pedig az európai partnerek becsapásának érzi és szerinte nem szorítja vissza a korrupciót, hanem annak további fenntartását segíti.
Ahhoz, hogy az európai pénzek elinduljanak Magyarországra, biztosítani kell, hogy a pénzek végül oda érkezzenek, ahova szánják azokat: a magyar kisvállalkozókhoz, civil szervezetekhez, önkormányzatokhoz, a magyar emberekhez. Az elmúlt években a pénzek egy jelentős része az Orbán által nemzeti tőkésosztálynak hívott oligarchákhoz került.
Az interjú során felidézte a német kancellárral, Olaf Scholzzal történt találkozóját is, miszerint ekkore a kancellár azt emelte ki, hogy nem lesz elegendő egy törvényt átverni a parlamenten. Folyamatosan figyelemmel fogják kísérni, hogy az uniós pénzekre a korrupció árnyéka se vetüljön.
Az árnyékkormány miniszterelnöke szerint egy tisztességes kormány mindent annak rendelne alá ilyen pénzügyi helyzetben, hogy az európai uniós támogatások megérkezzenek. Ha az lenne a feladata, nagyjából egy hét alatt meg tudna kötni a megállapodást az Európai Unióval, aminek következtében ezek a pénzek megérkeznének Magyarországra az újjáépítési pénzek még idén.
Az interjúban többek között olvashat még arról, mi a vélemény az EU-n belül Orbán Viktor keleti-nyugati politikájáról, a magyar költségvetés helyzetéről, valamint arról, miért most volt szükség az árnyékkormány létrehozására.