Az USA és Mexikó határának egy szakasza (Wikimedia Commons) |
Donald Trump egyik fő célja az amerikai kereskedelmi deficit csökkentése volt, és felmerült, hogy ennek eléréséhez a kereskedelmet korlátozó, protekcionista intézkedéseket is bevezet. Nos, mielőtt ezeket komolyan megfontolta volna, máris csökkenni kezdett a hiány, leginkább annak köszönhetően, hogy dübörögni kezdett a gazdaság világszerte, és megnőtt az amerikai áruk, elsősorban járművek és ipari berendezések iránti kereslet.
A berlini fal
A másik nagy cél, a Mexikó felőli illegális bevándorlás visszaszorulása is megindult, pedig még el sem kezdődött a gigantikus, több ezer kilométeres, az egykori NDK-NSZK határán lévőre emlékeztető úgynevezett biztonsági zár, kerítés, avagy fal megépítése, nevezzük, ahogy akarjuk. Az amerikai határőrség szerint márciusban 17 ezer illegális határátlépőt tartóztattak le, ami nem tűnik kevésnek, de az ezredforduló óta a legalacsonyabb szám. Az amerikai belügy rögtön úgy kommentálta, hogy ez nem véletlen, hanem az elnök dörgedelmes fenyegetései riasztották meg a potenciális migránsokat.
John Kelly, aki az amerikai kormányban a belügyminiszternek megfelelő posztot tölti be, elmondta, hogy a kedvező folyamat már ötödik hónapja tart, és a decemberi szám még 58 ezer fölötti volt, így azóta 71 százalékos a csökkenés. A februári adat 23,6 ezer fő volt. Hozzátette azonban, hogy bármilyen kedvező is az adat, biztosra kell menni abban, hogy ne juthassanak be az országba terroristák és bűnözők dél felől, így a fal építéséről nem mondanak le. A fal prototípusának megépítésére egyébként kedd óta fogad be pályázatokat az amerikai kormányzat.
Déli együttműködés
John McCain szenátor megkérdezte Kellyt, hogy a belügyi szervek kapnak-e segítséget a mexikóiaktól. Kelly azt válaszolta, hogy nagyon komoly együttműködés van a mexikói hatóságokkal, akik már a saját déli határaikon is elfogtak 160 ezer, Közép-Amerikából érkező illegális határátlépőt a tavalyi év folyamán. A falról egyébként elmondta még, hogy az nem tengertől tengerig érő összefüggő fal lesz, hanem helyenként szenzorok, drónok, és egyéb technológiai eszközök fogják helyettesíteni.
Rájuk ijesztett
Normális körülmények között januárt követően nőni szokott a határátlépést megkísérlők száma, a melegebb időjárás bátorítja a próbálkozókat. A mexikói határon ugyan nincs kemény tél, de az éjszakák hidegek, megnehezítve a sötétben átszökni próbálók helyzetét. Idén azonban ilyenről szó sem volt, és ez végső soron két dolog eredménye lehet: az egyik a fokozottabb mexikói együttműködés, a másik a novemberben megválasztott elnöknek az illegális bevándorlókkal kapcsolatos folyamatos fenyegetései. Így részben azért neki magának köszönhető az eredmény, de anélkül, hogy megvalósította volna tervezett komolyabb intézkedéseit.