5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az európaiakhoz hasonlóan a kelet-ázsiaiak is dermedten figyelik, ahogy a világunk biztonságát ismét az első világháborúban látott lövészárokharcok rázzák meg. Kína új világhatalommá válásával a távol-keleti geopolitikai szövetségek is megváltoznak. Káncz Csaba jegyzete

Az elmúlt két hónapban Kisida Fumio japán miniszterelnök és Jun Szogjol a Koreai Köztársaság elnöke már háromszor találkoztak, annak ellenére, hogy a két állam viszonya történelmileg kifejezetten terhelt. A legutóbbi megbeszélésükre a májusi hirosimai G7-csúcs találkozója alkalmával került sor.

A kétoldalú kapcsolatok drámai javulását szakértők főképpen az észak-koreai nukleáris fenyegetés, a phenjani kémműhold és a kínai agresszió következményének tulajdonítják.

Szöulra és Tokióra jelentős külső nyomás is nehezedik Washingtonból, hogy kezeljék történelmi nézeteltéréseiket, és játsszanak kiemelt szerepet a távol-keleti térség egységes biztonsági frontjának létrehozásában, amelynek célja Kína és Észak-Korea befolyásának ellensúlyozása. Ez a helyzet Japán és Dél-Korea és az Egyesült Államok közötti szorosabb összhanghoz vezetett.

Egyre aggasztóbb méreteket öltenek Észak-Korea rakétakísérletei. Fotó: Depositphotos
Egyre aggasztóbb méreteket öltenek Észak-Korea rakétakísérletei. Fotó: Depositphotos

Ezen túlmenően az Egyesült Államok aktívan próbálja szövetségeseit egy ernyő alá vonni, és olyan stratégiákat támogat, amelyek a rugalmas ellátási láncok kiépítésére irányulnak, és ezek ígéretes új kereskedelmi kilátásokat teremthetnek szövetségesei számára.

Észak-Korea kémműholdja

Phenjan nukleáris arzenálja miatt egzisztenciális fenyegetést jelent Dél-Koreára és Japánra, amely félelmeket a tervezett műholdfellövés is felerősített. A műhold kilövési terve az USA és Dél-Korea közötti katonai gyakorlatok közepette született, amelyek eszkalálták a feszültséget a Koreai-félszigeten.

Az észak-koreai Munkáspárt Központi Katonai Bizottságának alelnöke kijelentette, hogy a műhold kulcsfontosságú az Egyesült Államok és szövetséges nemzetei által észlelt agresszív katonai akciók nyomon követésében, megfigyelésében, felismerésében, ellenőrzésében és az azokra való megelőző válaszadásban. Egyben élesen bírálta a közös hadgyakorlatokat, mint például a folyamatban lévő éles tüzelésű „megsemmisítési” gyakorlatokat és az amerikai felderítő tevékenységet.

Phenjan május 31-én felbocsátotta a „Malligyong-1” nevű katonai felderítő műholdat, de később meg kellett erősítenie, hogy annak pályára állítási kísérlete sikertelen volt és végül a Sárga-tengerbe zuhant. Japán azonban így is készenlétbe helyezte ballisztikusrakéta-védelmét, és a védelmi minisztere utasította az Önvédelmi Erőket, hogy lőjenek le minden olyan műholdat vag

 Egyértelmű ellenségnek nevezte Dél-Koreát Kim Dzsong Un. Fotó: Depositphotos
Egyértelmű ellenségnek nevezte Dél-Koreát Kim Dzsong Un. Fotó: Depositphotos
y törmeléket, amely veszélyezteti az ország területét.

 

Eközben Dél-Korea figyelmeztette Észak-Koreát, hogy következményei lesznek, ha folytatja kilövési tervét, megsértve az ENSZ Biztonsági Tanácsának azon határozatait, amelyek megtiltják Észak-Koreának, hogy ballisztikus technológiát használó kilövéseket hajtson végre. Ezen túlmenően a dél-koreai elnök egy globális proliferációs szervezet felállítását kérte, hogy fokozza erőfeszítéseit Észak-Korea nukleáris programjának kezelésében, az utóbbi növekvő biztonsági fenyegetésére hivatkozva. Washington is határozottan elítélte az akciót, és megismételte szövetségesei aggodalmait.

A Kína tényező

Japán és Dél-Korea is feszülten figyeli Kína felemelkedését, agresszív tengeri politikáját, Észak-Korea támogatását, valamint a gazdasági kihívását.

A Climate Group új jelentése szerint Japán lassú fejlődése az elektromos járművek piacán kockázatot jelent az autóipara számára. A kínai autógyártók jelentős előrelépéseket tesznek ebben a szektorban, és potenciálisan uralhatják a piacot. Emiatt a japán autóipar mintegy 1,7 millió munkahely elvesztésével néz szembe, jelentős pénzügyi visszaesések kíséretében. Ennek a forgatókönyvnek a következményei Japán bruttó hazai termékének (GDP) jelentős, 14 százalékos csökkenéséhez vezethetnek.

Dél-Korea is hasonló tendenciát mutatott: Kínában tavaly 2 százalék alá esett piaci részesedése – ami jelentős csökkenés a 2016-os közel 8 százalékhoz képest. Ez a visszaesés arra késztette a koreai autógyártókat, hogy bezárjanak bizonyos kínai gyárakat, ami 2021-hez képest jelentős, 40 százalékos értékesítési visszaesést eredményezett.

De a Dél-Koreából Kínába irányuló teljes export is jelentősen visszaesett idén, elsősorban a dél-koreai félvezetők kínai piacra irányuló exportjának meredek csökkenése miatt. Továbbá Kína és Dél-Korea közötti kétoldalú politikai kapcsolatok hanyatlásnak indulnak, ami nagyrészt annak a következménye, hogy Kína tiltakozik Jun elnök Tajvannal kapcsolatos álláspontja ellen, amit a kínai külügyminiszter-helyettes tévesnek és teljességgel elfogadhatatlannak minősített.

Valóban, a könnyen figyelmen kívül hagyott gazdasági tényező is felerősítheti a térségben kialakult feszültségeket, amelyeket gyakran kizárólag az etnikai, történelmi és területi viták szemszögéből értékelnek.

Északkelet-Ázsia geopolitikája

Japán fokozza erőfeszítéseit a Kína gazdasági és katonai felemelkedéséből adódó kihívások kezelésére. Hasonlóképpen, Dél-Korea is határozottabb álláspontot képvisel Peking térségbeli agresszív terjeszkedésére válaszul. Jun elnök a Reutersnek adott áprilisi interjújában hangsúlyozta, hogy a Tajvan körüli megnövekedett feszültség annak a következménye, hogy Kína megpróbálja erőteljesen megváltoztatni a regionális status quót.

Szakértők úgy vélik, hogy a Szöul és Tokió közötti egyre elmélyülő összhang továbbra is fennmarad, különösen, mivel Peking és Phenjan nem valószínű, hogy a közeljövőben megváltoztatja kardcsörtető magatartását a térségben.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG