4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A francia diplomáciában nagy hullámokat kelt Cameron politikája. Az Egyesült Királyság és az EU kötélhúzása mindkét fél számára hordoz gazdasági, politikai és katonai veszélyeket, de mindent összevetve Cameron számára jóval nagyobb a tét. Ha esetleg bekövetkezne a Brexit, azt Skócia szinte teljes bizonyossággal elutasítaná, veszélybe sodorva az Egyesült Királyság területi integritását.
Francois Hollande, Angela Merkel és Jean-Claude-Juncker sajtónyilatkozatot tesz berlini tárgyalásai előtt.(MTI/EPA/Maurizio Gambarini)

A londoni EU reform-tervet részletesen megvitatta Merkel, Hollande és Juncker hétfőn Berlinben a brit miniszterelnökkel. Cameron szerint az európai reformnak a versenyképesség, a rugalmasság, a hatáskörök újraelosztása és a demokratikus elszámoltathatóság témaköreit kell érintenie. A brit kormány azt is szeretné, hogy az EU-s döntéshozatalt ne az euró zóna államainak gazdasági érdekei határozzák meg, és a kimaradók nagyobb beleszólást kapjanak. London ki akar maradni az EU népei közötti „egyre szorosabb Unió” történelmi küldetéséből. Emellett – az EU előtt álló legfontosabb aktuális ügyeket tekintve – a brit kormányfő természetesen nagy támogatója a Transzatlanti Kereskedelmi és Befektetési Partnerségről (TTIP) szóló, az EU és az Egyesült Államok között formálódó szabadkereskedelmi egyezménynek.

A jelenlegi felállás szerint a londoni kormány akár már jövő szeptemberben megtarthatja az EU-tagsági népszavazást, hogy csökkentse a bizonytalanságból eredő negatív gazdasági következményeket. Másrészt London szeretné Brüsszellel a tárgyalásokat lezárni még a 2017-es francia elnök- és a német parlamenti választások előtt.

A különböző felmérések szerint a britek most mintegy 10 százalékos többséggel inkább az Unióban maradnának. Maga Cameron nem lenne feltétlenül híve a távozásnak, már csak azért sem, mert a toryk számára legfontosabb brit üzleti körök egyértelműen a tagságot pártolják.

A kontinens egy bizonyos határig toleráns

Brüsszel várhatóan egyfajta rugalmasságot tanúsít majd tárgyalásai során olyan kérdésekben, amelyek nem érintik az EU alapértékeit. Londonnak adott esetben pótlólagos szakpolitikai különutakat (’opt out’) garantálhat - ahogyan jelenleg az euróval kapcsolatban ilyet London és Koppenhága felé biztosít. Ezen túl az EU vezetők találhatnak egy formulát is London megnyugtatására egy integráltabb eurózóna hatásáról az egységes belső piacra.

Berlini beszámolók szerint Merkel kancellár nem támogatja Cameron igényét a személyek szabad áramlásának korlátozására, de hajlandó kompromisszumot kötni az EU-s külföldiek szociális ellátásáról, mert ez Németország érdeke is.

Az eddigi megbeszélések eredményeképpen mind a francia, mind német gazdasági miniszter a többsebességű EU elfogadásának szükségességéről beszélt a helyi sajtónak.

De a hatás-ellenhatás törvénye itt is érvényesül. A brit nyomulás közelebb tolta egymáshoz az utóbbi pár évben inkább távolodó Berlint és Párizst. A Le Monde szerint egy ’Merklande’ paktum keretében a két vezető a háttérben már megegyezett az európai integráció fokozatos szorosabbra fűzésében a gazdasági/fiskális/szociális konvergencia, a pénzügyi stabilitás, a befektetési politika és az euró-övezeti kormányzás területén.

Francia turbulencia a veszélyes angol játszma miatt

A francia diplomáciában igazi hullámokat kelt Cameron politikája. Laurent Fabius külügyminiszter szerint nagyon kockázatos a brit EU-tagságról szóló népszavazás. Elisabeth Guigiou, a Nemzetgyűlés külügyi bizottságának vezetője pedig kiemelte, hogy habár ő nem akar Brexit-et, de “London EU-ban tartásának nem lehet az ára olyan projektek sutbadobása, amelyet évtizedeken keresztül építettünk”. Felszólította a tagállamokat, hogy keményen álljanak ellent a Szerződések fellazításának kísérletével szemben.

S noha az Egyesült Királyság és az EU kötélhúzása mindkét fél számára hordoz gazdasági, politikai és katonai veszélyeket, mindent összevetve Cameron számára jóval nagyobb a tét. Ha esetleg bekövetkezne a Brexit, azt Skócia szinte teljes bizonyossággal elutasítaná, veszélybe sodorva az Egyesült Királyság integritását.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Most érdemes kicentizni a tankolást, szombattól olcsóbb lesz
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 11:16
Rendkívülit lépett a Mol.
Makro / Külgazdaság A fideszes nagyuraknak régóta fáj a foguk erre a balos munkásvárosra
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 09:29
Salgótarjánnak új polgármestere lesz. Akárki is nyer, nem lesz könnyű dolga.
Makro / Külgazdaság Hiába emelkedett, még mindig a sokéves átlag alatt a magyar BMI
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 09:01
Sőt, az elmúlt évekhez képest is alacsonyabb az idei áprilisi értéke e fontos mutatónak.
Makro / Külgazdaság 1,2 milliárd euróval javult egy fontos magyar mutató
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 08:31
Mondjuk nemcsak az export nőtt, hanem az import is csökkent.
Makro / Külgazdaság Légből kapott titkok – miért fehér és miért húz maga után csíkot?
Elek Lenke | 2024. május 1. 15:05
Bár ma már a tömegközlekedés egyik formája a repülés, mégsem tudunk mindent a világ legdrágább járművek titkairól, ugyanakkor a legtöbben kíváncsiak vagyunk rá. Ezt a kíváncsiságot elégíti ki az amerikai Travel and Leisure turisztikai online lap összeállítása.
Makro / Külgazdaság Csak két magánnyugdíjpénztár marad a piacon
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 14:05
A hosszú éveken át négyszereplős piacon rövidesen csak két intézmény marad állva.
Makro / Külgazdaság A nyugalma érdekében jobb, ha nem nézi meg, hogy mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 08:58
Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben szerdán reggel a bankközi devizapiacon az előző estéhez képest.
Makro / Külgazdaság Négy évig felhőtlen lesz az ég a gazdaság felett, legalábbis a Pénzügyminisztérium szerint
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 19:35
Ezt ígérte a kormány a Brüsszelhez elküldött Konvergencia Programban.
Makro / Külgazdaság Erre senki nem számított a pénzügyi világban!
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 16:34
Noel Quinn, a HSBC csoport vezérigazgatója öt év után váratlanul bejelentette, távozik a bank vezérigazgatói székéből.
Makro / Külgazdaság A fogyasztás fellendülése lehet a gazdasági növekedés alapja
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 15:22
Az MBH Bank értékeli az első negyedéves GDP-adatokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG