Janisz Varufakisz görög pénzügyminiszter és Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter, az euróövezet pénzügyminisztereit tömörítő Eurócsoport elnöke a csoport brüsszeli tanácskozásán 2015. május 11-én. (MTI/EPA/Stephanie Lecocq) |
Felemás nyilatkozatokat tettek hétfőn az eurózóna pénzügyminisztereinek tanácskozására érkező politikusok a Görögországnak nyújtott és februárban meghosszabbított mentőprogramról folytatott tárgyalásokkal kapcsolatban.
Szépen haladnak, de igazából sehol sem tartanak
Pierre Moscovici, az Európai Bizottság illetékes tagja arról beszélt, hogy a legutóbbi, két héttel ezelőtti rigai tanácskozás óta jobb lett a tárgyalások légköre, világos, lényegi haladást sikerült elérni lényegi kérdésekben, de sok még a megoldandó kérdés. Nem a mai tanácskozáson kerül majd pont a dolgok végére - fogalmazott a francia politikus.
Valdis Dombrovskis, a testület euróért felelős alelnöke kiemelte, hogy még nem készült el az az átfogó reformterv, amely teljesítené a mentőcsomagban még Athénnak félretett pénz folyósításának feltételeit. A lett politikus felidézte, hogy a mentőprogramot június végéig meghosszabbították, de Görögország likviditási helyzete miatt minél előbb le kellene zárni az egyeztetéseket.
Ha megszakadnak, akkor is fizetnek
Ezzel összefüggésben Janisz Varufakisz görög pénzügyminiszter a Euronewsnak úgy nyilatkozott, hogy hazája teljesíti hitelezői felé fennálló kötelezettségeit, így a Nemzetközi Valutaalapnak a héten átutalandó 750 millió eurót is rendben ki fogják fizetni.
Azt egyébként nem tudni, hogy Varufakisz ezúttal is ugyanazt a prezentációját hozta-e el, mint amivel a múlt héten brillírozott - a Comic Sans betűtípust sem nélkülöző diákról itt írtunk >>
B-terv nincs - lehet, hogy a népet kéne megkérdezni?
Arra az újságírói kérdésre, hogy készül-e "B" terv arra az esetre, ha nem sikerül megállapodni a görögökkel, az eurócsoport elnöke, Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter úgy válaszolt: "természetesen nem". Dijsselbloem szintén elmondta, hogy még "nincs végeredmény", a miniszterek hétfőn csak áttekintik, hogy miként haladnak az egyeztetések a - korábban trojkának, a görög választások óta csak "intézményeknek" nevezett - hitelezők, a bizottság, az IMF és az Európai Központi Bank, valamint Athén között.
"Minden egyes héttel, amíg a tárgyalások folynak, egyre kevesebb idő marad a megvalósításra és a pénz folyósítására" - húzta alá Jeroen Dijsselbloem.
Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter világossá tette, hogy nem lát elég haladást a tárgyalásokon a vita lezárásához. Újságírói kérdésre úgy vélte viszont, hogy akár segítheti is az elhúzódó görög válság megoldását, ha Athén népszavazást kezdeményez a mentőcsomagról.
"Talán ez lenne a megfelelő intézkedés, hogy a görög nép maga dönthesse el, hogy elfogadja-e azt, ami szükséges, vagy a másik utat választja" - fogalmazott Schäuble.