Szavazásra várakozók Újbudán, a Bocskai István Általános Iskolánál 2018. április 8-án. Az országban itt a legmagasabb, 10 764 a szavazásra átjelentkezők száma. MTI Fotó: Mónus Márton |
Hogy lehet ugyanolyan rossz a rendszer, mint 8 éve?
Emlékszünk, mekkora káosz volt 8 éve, 2010-ben azokban a szavazókörökben, ahol az átjelentkező szavazóknak kellett leadniuk a voksokat? Egy kicsivel kisebb, mint 2014-ben. Négy év alatt ugyanis semennyivel sem sikerült javítani vagy legalább változtatni az egyébként nyilvánvalóan bénán működő rendszeren. Megnyugodhatunk, a politikusaink továbbra is hülyére vesznek minket: most már biztos, hogy az égvilágon semmit sem tanultak vagy akartak tanulni 8 év alatt a hibákból, most - a rekord- vagy rekord-közeli részvételnek köszönhetően - még többen állnak még hosszabb sorokban az érintett szavazóköröknél. A helyszínen tartózkodó tévéstábok tudósításai szerint 2 - 2,5 órás sorbaállás van például a 11. kerületben a Bocskai István Általános Iskolánál.
7 órakor beáll a sorok végére egy-egy szavazatszámláló biztos, mögéjük már nem érdemes beállni, mert aki így tesz, már úgy sem szavazhat. Aki viszont 7-ig beállt a sorba, biztosan leadhatja szavazatát, akármikor is kerül sorra - erről a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke is beszélt már.
Pálffy Ilona beszélt arról is sajtótájékoztatóján, hogy a hosszú sorok kialakulása várható volt, de hiába jelezték többször is a jogalkotóknak, hogy találjanak ki valamit, nem változtattak a rendszeren. Hasonló sorok alakultak ki külföldi szavazóköröknél, így Londonban is - ezeket a sorokat nem csak azért komoly teljesítmény kivárni a választópolgároknak, mert indokolatlanul szívatják őket egy rossz rendszerrel, hanem közülük sokan nem is londoniak, így rájuk akár több órás hazaút is vár még a sorbaálláson kívül.
Tudták, hogy nem kapja meg mindenki időben a szavazólapot - de hiába szóltak
A külföldi szavazók kapcsán van még más olyan jel is, ami egyértelműen arra utal, hogy a parlamenti többség magasról tesz az alkotmányos jogukat gyakorolni kívánó választópolgárokra: a magyar lakcímmel nem rendelkező magyarok levélben szavazhatnak, ehhez postán küldték el nekik a szavazólapot, amit tegnap éjfélig kellett (volna) Budapestre juttatniuk.
Az NVI elnöke ezzel kapcsolatban szintén azt mondta: nem meglepő, hogy így alakult, a korábbi választásokon is gondot okozott a törvényi határidők betartása mellett időben eljuttatni minden érintetthez a szavazólapot külföldi címekre (a jogorvoslati határidők miatt csak március 17-én emelkedett jogerőre az országos lista, így csak akkor tudták a szavazólapokat kinyomtatni és postázni) - ezt persze az elmúlt években jelezték is a döntéshozóknak, de ez ügyben sem történt semmi.