Oroszország bejelentette, hogy tegnap első alkalommal működött együtt az orosz és a török légierő, és összehangoltan bombázták az Iszlám Állam állásait al-Bab városánál Észak-Szíriában. Az orosz védelmi minisztérium szerint 9 orosz és 8 török gép vett részt a műveletben, 40 km-re északkeletre Aleppótól. A légicsapások az első értékelések szerint meglehetősen hatékonyak voltak.
Kurdok távoltartása
Erdogan török elnök azt szeretné, ha a törökök által támogatott szír lázadó erőknek sikerülne elfoglalni a várost, megelőzve a kurdokat. Az oroszok szerint a műveletet egyeztették a szír kormánnyal. Az orosz légierő közben a szír hadsereget is támogatta többek között Palmiránál, ahol orosz források szerint a dzsihádisták arra készülnek, hogy elpusztítsák az ókori műemlékeket, miután másodszor elfoglalták a területet.
Irak felől
Az orosz védelmi minisztérium azt is elmondta, hogy a Moszul felől akadálytalanul áramlanak Szíriába a visszavonuló dzsihádista harcosok. Ez valószínűleg részét képezi a Moszul felszabadítását célzó amerikai-iraki stratégiának, mivel abban bíznak, hogy sokkal könnyebben adják fel a várost, ha van hová visszavonulni. Moszulnak egyébként eddig a Tigris folyótól keletre eső felét sikerült felszabadítani, így a távozó Obama amerikai elnök álma, hogy még az ő hivatali ideje alatt visszavegyék a várost, meghiúsult.
Béketárgyalás
Oroszország és Törökország közben szervezi a Szíriával kapcsolatos béketárgyalásokat, melyek Kazahsztánban kezdődnek jövő hétfőn. A két ország túllépett az Aszad szír elnök miatti véleménykülönbségen (a törökök mindenképpen az eltávolítását akarták, de beleegyeztek hatalmának átmeneti megtartásába), és együtt próbálnak meg olyan megoldást találni, amely az országot befolyási zónákra osztja.
A közös ellenség
Szíria egyes részeit most négy különböző erő tarja ellenőrzése alatt. A nyugati alavita síita területeket, valamint Damaszkuszt és Aleppót Aszad elnök és rendszere, a kurd területeket maguk a kurdok, a szunnita arabok által lakott terület egy részét az Aszad-ellenes lázadók, a többi részét az összezsugorodott Iszlám Állam tartja megszállva. Utóbbit feltehetően fel fogják számolni a felek, ebből a szempontból előnyös lenne, ha az új amerikai elnök valóban kibékülne Oroszországgal, hisz akkor együtt végezhetik el ezt a nehéz feladatot.
Bosnyák minta
Ezt követően szétválasztva maradnának a síita, a szunnita és a kurd területek (mint Boszniában a szerb, a horvát és a bosnyák részek), mégpedig mindegyik egy-egy regionális hatalom befolyása alatt, bár hogy ez mit jelent, az csak a kazahsztáni tárgyalásokon derülhet ki. A területek fölött lenne egy laza szövetségi állam (megint csak úgy, mint Boszniában), kérdés, hogy utóbbinak van-e valami értelme, vagy csak egy fajta dísz lesz, hogy nemzetközi jogilag ne kelljen új országot elismerni, és Törökországnak se kelljen egy teljesen független Kurdisztántól tartania.