A hétvégi Ecofin informális milánói ülésen arról tanácskoztak, hogy hogyan lehetne lendületet adni a közösség gyengélkedő gazdaságainak anélkül, hogy újabb adósságokat vennének a nyakukba.
Egy hónap alatt kell kitalálni, mi lenne tuti befektetés
"Azzal bíztuk meg a bizottságot és az EIB-t, hogy sürgősen készítsen egy előzetes jelentést a (növekedés felgyorsítása érdekében) megtehető gyakorlati lépésekről, nyereséges befektetési projektekről" - közölte Pier Carlo Padoan olasz pénzügyminiszter az ülést követő sajtótájékoztatón.
A pénzügyminiszterek tanácsa október 14-én fog egyeztetni a potenciális befektetésekről, eddig kell elkészülnie az előzetes jelentésnek.
Az biztos, hogy magántőke nélkül nem fog menni
A befektetések jellegéről egyelőre semmit sem tudni, de finanszírozásukról a szombati ülésen négy lehetséges alternatíva is felmerült, amelyek közös eleme a magántőke bevonása.
Olaszország a vállalatok forrásokhoz juttatásának eszközeit bővítené; Franciaország és Németország a magánbefektetések növelésére vonatkozó javaslatot tett; Lengyelország magánpiaci források bevonásával egy 700 milliárd eurós európai befektetési alapot hozna létre; Jean-Claude Juncker, a bizottság új elnöke pedig egy 300 milliárd eurós befektetési programot sürgetett.
"Nincs varázspálcánk, de szükségünk van a növekedésre, úgy kell növelnünk a keresletet, hogy nem veszünk fel újabb hiteleket. Az állami és a magánforrások helyes elegyére van szükségünk" - mondta Michel Sapin francia pénzügyminiszter.
Amerika közben állva hagy minket... Az EU, az eurózóna és az Egyesült Államok GDP-jének változása a megelőző negyedévekhez képest. Forrás: Eurostat |