6p
Az egész világ azt figyelte, hogyan lépi át Kim Dzsongun az észak és dél között húzott határvonalat - hasonlóra 1953 óta nem volt példa. Nem is olyan rég még totálisan elképzelhetetlennek tűnt egy ennyire szívélyes hangulatú találkozó - bár csak pár órát beszéltek, jó eséllyel történelmet írtak a két ország vezetői. Idén véget érhet a hét évtizede tartó háború.
Kim Dzsongun észak-koreai vezető Mun Dzsein dél-koreai elnökkel lépi át a két Koreát elválasztó demarkációs vonalat a panmindzsoni demilitarizált övezetben, mielőtt tárgyalást kezdenek a déli oldalon levő Béke Házában 2018. április 27-én. Kim Dzsong Un személyében 65 éve először lépett észak-koreai vezető dél-koreai területre. (MTI/AP/Korea-közi csúcs sajtószolgálata)

Tökéletes hangulatú találkozás

Kim Dzsongun az első észak-koreai vezető, aki dél-koreai földre lépett az 1950-53 között zajlott koreai háború óta. Ehhez egy betoncsíkot kellett átlépnie a vezetőnek, ami a két ország határát jelzi.

A találkozó meghökkentően szívélyesre sikerült: a betoncsík két oldalán találkoztak a vezetők a demilitarizált zónában, hosszas kézfogással köszöntötték egymást, majd Kim Dzsongun átlépett a déli országba. Ezután egy rögtönzöttnek tűnő gesztus következett: egy fél percre áthívta Mun Dzsein dél-koreai elnököt, ott is kezet fogtak, majd visszatértek a déli oldalra, ahol gyerekek fogadták virággal az északi vezetőt.

A tárgyalás a Béke Házában zajlott, előtte a vendégkönyvbe is beírt Kim Dzsongun, új korszak, a béke korszakának kezdetéről tett bejegyzést. A találkozó zárt ajtók mögött zajlik, az első részben az információk szerint a nukleáris leszerelésről és a félsziget tartós békéjéről tárgyaltak a felek.

Már lehet viccelni az atomrakétával?

A szívélyes hangulat szöges ellentétben áll a tavalyi viszonyokkal, amikor Észak-Korea kísérleti atomrobbantásokkal, rakétatesztekkel hozta a frászt a térség (és a világ) országaira. Kim Dzsongun állítólag egy kicsit azért viccelődött is a témával, azt mondta: sajnálja, hogy a hajnali rakétatesztekkel többször is hajnalban ugrasztotta ki az ágyból Mun Dzseint. Kim Dzsongun jelezte, hogy szívesen meglátogatná déli kollégáját a szöuli elnöki Kék Házban, és meghívta Mun Dzseint Phenjanba - általában is sokkal gyakrabban szeretne ilyen találkozókat a jövőben.

Kim Dzsongun azt mondta: azért vesz részt a találkozón, hogy véget vessenek a történelmi konfliktusnak.

Az északi diktátor ennek jegyében jelentette be alig egy hete, hogy leállnak a nukleáris kísérletekkel és rakétatesztekkel, még a kísérleti telepet is bezárják. Hazafelé ezt úgy kommunikálta, hogy fölösleges tovább tesztelni, mert elkészült a fegyverrendszer, míg külföldi elemzők arról írtak, hogy gyakorlatilag összeomolhatott, megsemmisülhetett a teszteléshez használt telep, ezért kényszerből is válhatott ilyen váratlanul békülékennyé Kim Dzsongun - a helyzet tehát azért messze nem egyértelmű, ahogy Phenjan körül sosem szokott az lenni. Annak jelentőségét azonban nem szabad lebecsülni, hogy akármilyen okból is, de jelenleg nem fenyegeti rakétateszt vagy kísérleti atomrobbantás veszélye a világot.

Ha a faültetésen múlik, béke lesz

A zárt ajtók mögötti tárgyalások másfél órán át tartottak, ezután a küldöttség visszatért északra egy fekete limuzinban, a mellette futó testőrök kíséretében. (Ehhez a Reuters tudósítása szerint egy mezőn kellett áthajtani, mivel ezen a szakaszon nincs közúti kapcsolat a két ország között.) Otthon mindenki megebédelt, ezután a béke jelképeként egy fát ültettek közösen a vezetők, majd együtt visszasétáltak a tárgyalások helyszínére.

Kim Dzsongun és Mun Dzsein kezet fog, miután a békét és virágzást jelképező fenyőfát ültettek.(MTI/EPA/Korea-közi csúcs sajtószolgálata)

Később egy közös sajtótájékoztatót tartottak: ezen inkább szimbolikus, mint konkrét bejelentések hangzottak el az első tudósítások szerint. A bezárt ajtók kinyílhatnak; a felek erősen elkötelezettek a béke és prosperitás mellett; "gyümölcsöző" eredmények érdekében tesznek erőfeszítéseket; mindent megtesznek, hogy béke legyen; új álmok, új jövő felé tesznek lépéseket.

Nemzetközi tudósítások szerint a két vezető megállapodott abban, hogy azon fognak dolgozni, hogy megtisztítsák a nukleáris fegyverektől a Koreai Félszigetet; még idén véget vetnek a hét évtizede tartó háborúnak.

Este egy fogadást tartanak a déliek az északiaknak, a vezetőkhöz csatlakoznak majd feleségeik is. Bár a biztonság kedvéért foglaltak szállást Kim Dzsongunnak, egyelőre nincs jele annak, hogy holnapra is áthúzódna a tárgyalás.

Egy nap alatt is lehet történelmet írni

Bár egy nap alatt nem lehet megoldani egy évtizedes konfliktust, vagy teljesen közös nevezőre hozni két ennyire eltérő jellegű vezetést, szakértők felhívják a figyelmet, hogy a találkozó valóban történelmi jelentőségű - az itt elért eredmények valóban új időszámításhoz vezethetnek a két Korea történelmében. Az sem véletlen, hogy az észak-koreai állami televízió talán most először titulálta "elnöknek" Mun Dzseint - mivel alapesetben nem ismerik el külön országnak déli szomszédjukat, értelemszerűen nem szokták elnöknek hívni a vezetőjét sem. Dél-Koreára egyébként "Korea déli részeként" szokott hivatkozni az északi állami média.

Szkeptikus hangok

Bár a találkozó történelmi jelentőségű, ha Észak-Koreáról van szó, természetesen mindent kellő óvatossággal kell kezelni. Az ország gazdasága még a régióhoz képest is romokban hever, nem kis részben az országot sújtó széleskörű nemzetközi szankciók és embargók következtében. Borítékolható, hogy amíg kézzelfogható eredmény nem látszik a phenjani rezsim fordulatából, addig legfeljebb gesztusértékű engedményeket tesz a nemzetközi közösség, vagy akár még azokat sem.

Észak-Korea egyetlen ütőkártyája a nukleáris elrettentés, valódi szövetségesek híján bármilyen katonai konfliktus gyakorlatilag legfeljebb órákig tartana. Bár Kína és Oroszország is "fű alatt" lélegeztetőgépen tartotta Kim Dzsongunékat némi nyersanyaggal, Észak-Korea nem igazán tudott legális üzletekkel részt venni a nemzetközi gazdaságban - forrásaikat főként feketepiaci kereskedelemmel valamint külföldön gyakorlatilag rabszolgaként tartott vendégmunkások hazautalt jövedelmekkel tudták kiegészíteni, ezt viszont nem lehet a végtelenségig fenntartani, ha közben a lakosság éhezik, a világgazdaság pedig fényévekre húz el az évtizedes lemaradásban lévő ország mellett. Elképzelhető, hogy mostanra valóban beérnek a nemzetközi szankciók, kellően rontották ahhoz Phenjan tárgyalópozícióját, hogy egy értelmes alkuba kényszerítsék a háború helyett az északiakat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megjelent a csendes elégedetlenség a Kremlben?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 8. 17:33
Oroszország egyik leggazdagabb oligarchája, Oleg Gyeripaszka vette magának a bátorságot, hogy beszóljon az ország legnagyobb arcának. Nem tette volna ezt, ha úgy gondolná, egyedül van véleményével.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: 3-5 százalékos növekedést kell produkálni, ez az alapja mindennek
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 8. 16:41
Jövőre 3-5 százalékos növekedésre lehet képes a magyar gazdaság - legalábbis Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap ismertetett tervei szerint. 
Makro / Külgazdaság Kötelező sorkatonaság jöhet, 75 napra, Szerbiában
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 8. 14:41
A sorkatonaságtól 2011-ben búcsúzott el Szerbia, de lehet, hogy csak ideiglenesen. 
Makro / Külgazdaság Kiderült, mi történik, ha bevezetik a férfiaknál is a 40 éves korkedvezményes nyugdíjazást
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 8. 13:33
Szlovákiában óriási kérelemhullámot indított el az a jogszabály, amely lehetővé tette a férfiaknak, hogy 40 év szolgálati idővel nyugdíjba vonuljanak. A lehetőséget kevésbé kívánatossá kellett tenni.
Makro / Külgazdaság A másik ázsiai óriás is segít kijátszani az Oroszország elleni szankciókat
Litván Dániel | 2024. szeptember 8. 05:43
Olyan hálózat nyomaira bukkantak, amely Indiából segített az orosz hadiipar számára kulcsfontosságú árucikkeket Oroszországba juttatni, távol a kíváncsi nyugati tekintetektől.
Makro / Külgazdaság Rohamoznak a török cégek Moszkvában, és nyernek is
Elek Lenke | 2024. szeptember 7. 17:31
A nyugati márkák kivonulása Oroszországból fellendítette a török textilipart.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elárulta, Keletre vagy Nyugatra nyitna-e
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 16:33
A kötcsei piknikre érkező Orbán Viktor elárulta, miről fog beszélni zárt körben, és válaszolt pár újságírói kérdésre is.
Makro / Külgazdaság Lehetett volna nagyobb áresés a kutakon?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 13:17
Kisebb áresést láthattunk a hazai kutakon, pedig a nemzetközi tőzsdei árak alapján akár komolyabb csökkenés is lehetett volna. Tovább mérséklődhet az üzemanyagok ára a jövő héten.
Makro / Külgazdaság Ezt mondták Amerikában a magyar jenkötvényekről
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 08:34
Befektetésre ajánlott, stabil kilátású osztályozással látta el a Moody’s a jenben kibocsátott 3 és 10 éves futamidejű magyar állampapírokat. Pozitívan értékelték az államháztartási konszolidációt, kockázat viszont a viharos EU-kapcsolat, illetve a részben felfüggesztett uniós pénzek kérdése.
Makro / Külgazdaság Brüsszelből a magyar kormánynak is üzentek Kínával kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 18:29
Már a belgák szerint is túl erős a függés az ázsiai óriástól.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG