Letette hivatali esküjét vasárnap Kolumbia első baloldali elnöke, aki azt ígérte, harcol az egyenlőtlenségek ellen és békét hoz az országba.
Gustavo Petro, az M-19 gerillacsoport korábbi tagja nyerte a júniusi elnökválasztást, legyőzve a piacbarát gazdaságban mérsékelt változásokat ígérő konzervatív pártokat, melyeknek nem sikerült kapcsolatot teremteniük a fokozódó szegénység, valamint vidéken az emberi jogi vezetők és a környezetvédők elleni erőszak miatt csalódott szavazókkal.
Petro vasárnap azt mondta, Kolumbia "második esélyt" kapott, hogy felszámolja az erőszakot és a szegénységet, valamint megígérte, hogy kormánya gazdaságpolitikája igyekszik felszámolni a régóta létező egyenlőtlenségeket és szolidaritást vállalni az ország legsebezhetőbb csoportjaival.
A hivatalába lépő elnök közölte, hogy hajlandó béketárgyalásokat kezdeni a fegyveres csoportokkal országszerte. Arra szólította fel az Egyesült Államokat és más fejlett országokat, hogy változtassanak a drogpolitikájukon, mely a kábító hatású anyagok - többek között a kokain - betiltására összpontosít, és erőszakos konfliktusokat szít Kolumbia-szerte, valamint más latin-amerikai országokban.
"Itt az ideje egy új nemzetközi szerződésnek, amely beismeri, hogy a drogok elleni háború kudarcot vallott. A béke természetesen lehetséges, de azon múlik, hogy a jelenlegi drogpolitika helyett olyan szigorú intézkedéseket vezetnek-e be, melyet megakadályozzák a drogfogyasztást a fejlett országokban" - mondta.
A 62 éves Petro az Egyesült Államok vezette drogellenes politikát kudarcként jellemezte, ám azt is mondta, szeretne "egyenrangú félként" együttműködni Washingtonnal, és programokat kidolgozni a klímaváltozás elleni küzdelemre, vagy a vidéki infrastruktúra kiépítésére, ahol a gazdák szerint a kokacserje az egyetlen termény, amely életképes.
Azt is mondta, hogy országa leállítja az új olajkutatási engedélyek kiadását, betiltja a hidraulikus rétegrepesztéses projekteket annak ellenére, hogy az olajipar Kolumbia legális exportjának majdnem felét teszi ki.
A szociális kiadásokat tízmilliárd dolláros adóreformmal tervezi fedezni, melyben növelné a gazdagok adóját és eltörölné a cégek adókedvezményeit.
Beszélt arról is, hogy el fogja ismerni Maduro venezuelai elnök kormányát, és több ügyben megpróbál együttműködni vele.
(MTI)