Mark Zuckerberg. Kép forrása: EPA |
Ahogy arról korábban írtunk, két demokrata szenátor is magyarázatot követelt arra, hogy hogyan szivároghatott ki és használhatta fel több mint 50 millió felhasználó adatait az egyik Trump kampányának dolgozó cég, a Cambridge Analytica. A vád szerint a cég hamis közvélemény kutatással szerezte meg a felhasználók és azok barátainak adatait, erről azonban nem tájékoztatták magukat a profiltulajdonosokat. Az adatokkal személyre szóló reklámokkal és politikai üzenetekkel próbálták befolyásolni a választókat az elnökválasztás során.
A Cambridge Analytica még 2014-ben megszervezett egy kvízjátékot a Facebookon, azzal a meghirdetett céllal, hogy a résztvevők elemzést kapnak a tipikus személyiségjegyeikről. A játékban mintegy 270 ezer Facebook-profil tulajdonosa vett részt, és az ő Facebook-ismerőseik hálózatának elérésével a cég összesen 50 millió, zömmel amerikai Facebook-profil tulajdonosának adataihoz fért hozzá, tudtuk és beleegyezésük nélkül.
Trump stábja is nyakig benne van
Ez a botrány különösen kellemetlen a republikánusoknak is, a Cambridge Analytica alapítói, illetve befektetői között találjuk többek közt Steve Bannont, Donald Trump amerikai elnök volt tanácsadóját is, aki egy ideig a cég alelnöke volt, valamint Robert Mercer milliárdost, a republikánusok egyik fő anyagi támogatóját. A Channel 4 rejtett kamerás felvétele emellett lebuktatta Alexander Nixet, a Cambridge Analytica vezérigazgatóját, aki hosszan ecsetelte, hogy a cége milyen lejárató kampányokkal tud hitelteleníteni politikai riválisokat.
A felvételen Nix elmondta azt is, hogy a vállalat kutatásai, elemzései és célzott kampánystratégiája három amerikai szövetségi államban billentette át Trump javára szűk többséggel a választási eredményt. A vállalat igazgatótanácsa még tegnap este közleményt adott ki, amelyben bejelentették, hogy azonnali hatállyal felfüggesztették az állásából a cég vezérigazgatóját az ügy teljes körű független vizsgálatának idejére.
Bekérték Zuckerberget, megtépték a Facebookot
A befektetők mindenesetre nem örültek a kialakult botránynak, a Facebook mellett szinte mindegyik közösségi médiaoldal papírjait is kiszórták a tőzsdéken. Ahogy arról már tegnap írtunk, Mark Zuckerberg Facebook-tulajdonos az idén mintegy 900 millió dollár értékű Facebook-részvényt adott el, meglepő előrelátással, ezzel ugyanis mintegy 40 millió dollárt spórolt meg. A mostani esés után ugyanis ennyivel kevesebbet érnének a részvények.
A tőzsdevilág mellett a törvénykezés sem nézi jó szemmel a Facebook körüli drámát, a londoni alsóház digitális, kulturális, média- és sportügyekért felelős bizottságának elnöke, Damian Collins konkrétan bekérette Zuckerberget a testület elé, és válaszoljon a bizottság kérdéseire. A bizottság egyébként is vizsgálatot folytat a közösségi portálokon terjedő álhírek ügyében, az ezzel kapcsolatos vizsgálatról korábban már itt írtunk a Privátbankár.hu-n. >>>