Boris Johnson Londonban 2019. május 28-án. EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA |
Mégsem kell bíróság elé állnia Boris Johnson volt brit külügyminiszternek, a keményvonalas Brexit-tábor zászlóvivőjének a brit EU-tagságról rendezett népszavazás kampányában polgármesterként és parlamenti képviselőként tett kijelentéseiért.
A londoni felsőbíróság ugyanis ma helyt adott a politikus ügyvédei által benyújtott fellebbezésnek.
A 350 milliós mondat
Johnson ellen egy magánvádló kezdeményezett jogi eljárást a londoni Westminster kerület magisztrátusi bírósága előtt. A kereset szerint a politikus közhivatalt betöltő személy által elkövetett visszaéléssel vádolható azért, mert a 2016-os népszavazás előtti kampányban azt állította: Nagy-Britanniának heti 350 millió fontjába kerül az EU-tagság. (Hogy valóban ennyibe kerül-e, az ebből a háttéranyagunkból derül ki: Politikai merénylet vagy pofátlan átverés? Újabb vihar tépázza Nagy-Britanniát.)
Az ügyben első fokon eljáró bíró a múlt héten úgy rendelkezett, hogy Johnsonnak bíróság elé kell állnia. Az ezen döntés ellen benyújtott fellebbezésnek adott most helyt a felsőbíróság.
Johnson a legnépszerűbb
Jelenleg Boris Johnson a legesélyesebb arra, hogy átvegye a kormányfői posztot Theresa Maytől. A BBC szerint a konzervatív parlamenti képviselők közül őt támogatják a legtöbben, és a konzervatív párttagok között is messze ő legnépszerűbb.
A párttagok 33,5 százaléka választaná őt, miközben Dominic Raab volt Brexit-ügyi miniszter 15,5, Michael Gove környezetvédelmi miniszter pedig 12,4 százalékos támogatottsággal bír.
May elköszönt
Theresa May május 24-én könnyek között jelentette be, hogy csaknem három év után lemond a kormányfői posztról.
A Konzervatív Párt éléről a mai napon távozott, a kormányfői teendőket azonban utódja megválasztásáig ellátja.
Búcsújának fő oka, hogy többszöri próbálkozás ellenére sem tudta elfogadtatni a brit parlamenttel a kormánya és az EU között létrejött kilépési megállapodást, ezért a kilépés dátumát 2019. október 31-re kellett kitolni. Johnson már jelezte, hogy ha ő lesz a kormányfő, akkor az Egyesült Királyság eddig az időpontig ki fog lépni az EU-ból – akár megállapodás nélkül is.
Július végére száll fel a füst
A párt új vezetőjét – és egyben az új kormányfőt – a konzervatív képviselők és a párttagok együttesen választják meg. A végső döntést utóbbiak hozzák meg. A győztest a július 22-i héten jelentik be.