12p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rosszabb a magyarok egészségi állapota, mint a hasonló fejlettségű országok lakosaié a régióban, a hazai egészségügyi rendszer egyik legnagyobb problémája, hogy a kialakuló betegségek többségét csak későn diagnosztizálják, az orvosszakma elöregedett, nem tudni, ténylegesen mennyibe kerül egy beteg kezelése – többek között ezeket a megállapításokat tartalmazza a Magyar Nemzeti Bank Versenyképességi programja.
(Fotó: MTI/Mónus Márton)

A magyar lakosság egészségi állapota nem éri el a hasonló fejlettségű országokét a régióban, ami a társadalom fokozatos öregedése miatt egyre nagyobb terhet ró a számos kihívással küzdő egészségügyi ellátórendszerre – ezzel a megállapítással kezdődik a Magyar Nemzeti Bank Versenyképességi programjának Egészséges társadalom címet viselő fejezete. A múlt héten publikált 230 oldalas program közel 30 oldalon keresztül mutatja be a magyar egészségügy helyzetét, és próbálnak javaslatokat megfogalmazni a helyzet orvoslására.

Fontos lenne a korai megelőzés

64 év egészségben várható élettartam – ezt a fő célt tűzték ki a jelentés készítői. Mint írják, Magyarországon sokan szenvednek olyan betegségekben, amelyek egészségesebb életmóddal elkerülhetőek lennének (például magas vérnyomás- és cukorbetegség). A magyar egészségügyi rendszer egyik legnagyobb problémája, hogy a kialakuló betegségek jelentős részét csak késői stádiumban diagnosztizálják, ami megnöveli a kezelések költségeit és csökkenti az eredményességet.

Egészségesen várható évek (2016, forrás: Eurostat/MNB)

Az MNB szerint komoly hangsúlyt kellene fektetni a prevencióra, hiszen a betegségek megelőzése a legegyszerűbb és a legtakarékosabb megoldás a lakosság egészségi állapotának javítására, de ez elsősorban az egészségügyi ellátórendszeren kívül lehetséges.

Helyzetértékelésükben kitérnek arra is, hogy különös figyelmet kellene fordítani az alkohol, azon belül is kiemelten a rossz minőségű röviditalok fogyasztásának csökkentésére, a dohányzás visszaszorítására, ami jelentősen hozzájárul bizonyos krónikus betegségek kialakulásához és a korai halálozáshoz. Aggasztó továbbá az is, hogy hazánkban az elhízott lakosság aránya a harmadik legmagasabb az Európai Unióban.

Elhízott lakosság aránya (2014, forrás: Eurostat/MNB)
Megjegyzés: Elhízottnak az számít, akinek a BMI értéke 30 felett van.

Ezek megoldására hétpontos javaslatot fogalmaz meg az MNB:

  • egészséges étkezési szokások elősegítése tájékoztatással, adókedvezményekkel,
  • nagyobb hangsúlyt kaphatna az egészségügyi alapismeretek oktatása a közoktatásban,
  • tovább bővítenék a népegészségügyi termékadót,
  • emelnék a röviditalok jövedéki adóját,
  • emelnék a dohánytermékek jövedéki adóját,
  • elősegítenék a rendszeres sportolást. (Többek között a vállalati sportkörök támogatásával, a sportolással kapcsolatos költségek egészségpénztári elszámolhatóságának engedélyezésével, a sporteszközök áfatartalmának csökkentésével, a tömegsportra alkalmas létesítmények fejlesztésének támogatásával.)
  • pályázatokkal támogatnák a minőségi munka- és lakókörnyezet kialakítását. (Ez célzott pályázati forrásokat jelentene ergonomikus munkahelyi székekre, világításra, a lakókörnyezet esetében minőségi ágyakra adnának pénzt, illetve az iskolák is pályázhatnának ergonomikus székekre, padokra, a helyes tartást elősegítő eszközökre.)

Későn diagnosztizált betegségek

Külön alfejezet foglalkozik a korai felismerés fontosságával. A Versenyképességi program szerint a magyar egészségügyi rendszer egyik legnagyobb problémája, hogy a kialakuló betegségek számottevő részét csak késői stádiumban diagnosztizálják. A betegségek korai felismeréséhez viszont javítani kellene az ellátórendszerhez való hozzáférést. Továbbá a magyarok lelki egészségének megőrzése a jelenleginél kiemeltebb szerepet kellene, hogy kapjon az ellátórendszerben és a társadalmi közbeszédben egyaránt. Ennek okát abban látják, hogy Magyarországon a depressziós tünetektől szenvedők aránya magasabb az uniós, és főként a régiós átlagnál.

Depressziós tünetektől szenvedők aránya (2014, forrás: Eurostat/MNB)

A problémák kezelésére a javasolt lépések:

  • a háziorvosi rendszer funkcióinak erősítése. Ehhez a jelentés készítői szerint célszerű lenne bővíteni a háziorvosok által végzett vizsgálatok körét (például: vérvétel), illetve a magasabb szintű ellátást úgy kellene megszervezni, hogy a háziorvosok szükség esetén egyből tudják a megfelelő szakorvoshoz utalni a betegeket.
  • Jobban kellene támogatni a rendszeres állapotfelméréseket és szűrővizsgálatokat,
  • létrehoznának egy Nemzeti Egészségügyi Adatbázist. Itt gyűjtenék a szűrővizsgálatok eredményeit.
  • Mentális egészségcsomag létrehozása a magyarok lelki egészségének javításához. (Ennek oka, hogy az OECD legfrissebb becslése szerint Magyarországon a mentális betegségek éves költsége meghaladja a GDP 3,1 százalékát.)
  • A mentési rendszer fejlesztése, hiszen az időben elvégzett beavatkozások növelik a túlélési esélyeket. Az Országos Mentőszolgálat adatai alapján 2017-ben a mentők csak az esetek 65 százalékában tudtak a célként megjelölt 15 percen belül kiérkezni a helyszínre. Hogy csökkenjenek a kiérkezési idők és a területi különbségek (például Pest megyében 50 százalék alatt volt a 15 percen belüli kiérkezési arány), ehhez a dolgozói létszámot is növelnék.

Mennyibe kerül egy beteg? - átalakítanák az egészségügy finanszírozását

A Versenyképességi program készítői úgy látják, az egészségügyi rendszer állami finanszírozása jelenleg nem az ellátások valós költségein alapul, ami hozzájárul az intézmények folyamatos eladósodásához. A magyar egészségügyi ellátórendszer fontos problémája, hogy az ellátási csomag nincs definiálva és a szereplők nincsenek tisztában az egyes ellátások tényleges költségeivel. A hazai ellátóintézmények nagy része nem tudja megmondani, hogy egy beteg konkrét kezelése pontosan mennyibe is került.

Egészségügyi szolgáltatók adósságállománya. Az egészségügyi intézmények idősora
tartalmazza a járó- és fekvőbeteg ellátás intézményeit,
az egészségügyi ágazati háttérintézményeket,
valamint a klinikai központtal rendelkező felsőoktatási intézményeket is.
(Forrás: Magyar Államkincstár)

Probléma az is, hogy a piaci magánfinanszírozásnak (egészségpénztárak, egészségbiztosítók) korlátot jelent, hogy az állami egészségügyi rendszer viszonya a magánfinanszírozással nincs tisztázva. Az egészségpénztárakon keresztül az ügyfelek csak akkor tudják igénybe venni az állami ellátók szolgáltatásait, ha az ellátók képesek számlát kiállítani az ellátások költségeiről, ez azonban a jelenlegi rendszerben csak korlátozottan működik.

Gondot jelent, hogy nincs visszacsatolás az eredményes gyógyulás és a finanszírozás között. Sok esetben az intézmények nem is értesülnek arról, hogy mi a beteg további sorsa, hogy az általuk elvégzett kezelés ténylegesen elérte-e a várt eredményt.

Elöregedett orvosok, szakdolgozók, munkaerőhiány

Az MNB szerint a működési engedéllyel rendelkezdő orvosok lakosságarányos száma magasabb Magyarországon a többi visegrádi országok átlagánál, azonban elmarad az uniós átlagtól. De a magyar állami egészségügyi rendszer a szakmai szereplők beszámolói alapján jelentős szakemberhiánnyal küzd, amelynek okai túlmutatnak a bérezés kérdésén. A program készítői megjegyzik: a bérfejlesztések elmúlt évekig történő elmaradása jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy az állami egészségügyi rendszer elvesztette vonzerejét. Az állami egészségügyi rendszer szakemberhiányában jelentős szerepet játszik a magán- és a külföldi ellátóintézmények elszívó hatása és a pályaelhagyás.

Az orvosok és az egészségügyi szakszemélyzet létszáma ezer lakosra vetítve.
Az orvosok száma a működési nyilvántartásban szereplőket tartalmazza.
Az egészségügyi szakszemélyzet tartalmazza az ápolókat, a szülésznőket,
az egészségügyi asszisztenseket és a házi gondozást végzőket.
(2016 vagy legutóbbi elérhető adat, forrás: Forrás: Eurostat/MNB)

Ezek a tényezők együttesen eredményezték azt, hogy a hazai orvosi és a szakdolgozói kar elöregedett. Magyarországon az orvosok 42 százaléka idősebb 55 évnél, 17 százaléka pedig 65 évnél is, bár ez a tendencia nem csupán Magyarországra, hanem az Unió számos országára jellemző.

Az orvosok életkori megoszlása (2016 vagy legutóbbi elérhető adat, forrás: Eurostat/MNB)

A felvetett problémákra két javaslatot tett a Versenyképességi program:

  • Az általános munkaerőhiányra megfontolásra javasolják az egészségügyi szektorban a piaci alapú bérezési rendszer kialakítását. Ezen felül a szakemberek kiégésének megelőzése érdekében javítani kellene a humán erőforrás monitorozásának rendszerét, hogy az ellátószemélyzet ténylegesen csak a meghatározott maximális mennyiséget dolgozhassa.
  • Másik felvetésük a szakdolgozói pálya vonzóbbá tétele (például: a megkezdett bérfejlesztés folytatása, lakhatási támogatás biztosítás, kórházi bölcsődék létrehozása), illetve a kiegészítő szakemberek (például: pszichológusok, dietetikusok) és személyzet (például: adminisztrátorok) számának növelése. Ahhoz, hogy a betegek hozzájussanak a szükséges orvosi vizsgálatokhoz, át kellene alakítani az orvosok mindennapi feladatait. Minden olyan feladatot, amelyhez pedig nem szükséges orvosi szaktudás, ki kellene szervezni a szakszemélyzetre.

Alulfinanszírozott egészségügy

Az Eurostat adatai szerint GDP arányában mért egészségügyi kiadások terén Magyarország jelenlegi 7,4 százalékos arányával elmarad az EU átlagtól (8,4 százalék) és a fejlett EU országoktól egyaránt, hiszen például a kiadások aránya Finnországban 9,4 százalék, Ausztriában 10,4 százalék, Hollandiában 10,6 százalék, Svédországban 10,9 százalék a teljes GDP értékéhez viszonyítva.

Egészségügyi kiadások GDP arányos mértéke finanszírozó szerint
(2016 vagy legutóbbi elérhető, forrás: Eurostat/MNB)

A hazai kiadások esetében 4,9 százalékpont állami forrásból, 0,3 százalékpont a szabályozott és felügyelt közvetítő-intézményeken (egészségpénztárakon, magán egészségbiztosításokon és nonprofit szervezeteken), azaz intézményesített csatornákon keresztül, 2,2 százalékpont pedig közvetlenül a háztartásoktól érkezett.

Magánforrások intézményesített és irányított felhasználásához a következő javaslatokat tették:

  • szolgáltatásfinanszírozó kiegészítő magán egészségbiztosítási rendszer feltételeinek megteremtése,
  • alanyi jogú egészségpénztári tagság és a be- és kifizetések célzott ösztönzése,
  • prevenciós és szolgáltatásfinanszírozási számlák támogatásának bővítése,
  • adókedvezmény vállalati egészségügyi csomagokra,
  • magán egészségbiztosítások számára adókedvezmény.

A várólista megkerülésének sajátos módja

Az MNB programja kitér arra is, hogy a magyar egészségügyi rendszerben nem megfelelő a központi szakmai és pénzügyi ellenőrzés színvonala sem. Szerintük ameddig nem rendelkezünk megbízható információkkal az ellátórendszer működéséről és így a lakosság egészségi állapotáról, addig az egészségügyi ágazat fejlődése nem lesz mérhető.

A szakmai ellenőrzés erősítése elengedhetetlen lenne azért is, hogy az állami és a magán ellátórendszerben kezelt betegek egyértelműen elkülöníthetők legyenek egymástól. Példának hozzák, hogy jelenleg bevett gyakorlat Magyarországon, hogy egy beteg a várakozási idő megkerülése érdekében elmegy egy orvos magánrendelésére. Az orvos diagnosztizálja a beteget, azonban a szükséges kezelést már nem a magánrendelésen, hanem a fő munkahelyén, egy államilag finanszírozott kórházban, a várólista megkerülésével végzi el.  A kezelést után a beteg azonban már ismét a fizetős magánrendelésre jár kontrollra. Ebben az esetben az kezelés költségének nagy részét az állam állta, miközben a beteg jelentős összegekért cserébe megelőzte a többi várakozót.

Túl sok ideig fekszünk a kórházban

A Versenyképességi program szerint a hazai ellátórendszer alapvetően a legdrágább ellátási formát jelentő kórházak köré épül fel. Az OECD országok közül hazánkban az egyik legmagasabb az egy főre jutó kórházi ágyak száma. A hazai aktív fekvőbeteg ellátás kihasználtsága nemzetközi összehasonlításban alacsony, miközben az átlagos kórházi tartózkodás hossza kifejezetten magas. Ezért célszerű lenne felülvizsgálni a fekvőbeteg intézmények struktúráját.

Átlagos kórházi tartózkodás (2016 vagy legutóbbi elérhető, forrás: Eurostat/MNB)

Az ellátórendszer hatékonyabbá válásának könnyen megvalósítható módja lehet az egynapos ellátások keretében történő kezelések arányának növelése.

Javasolják még, hogy érdemes lenne szakmai szempontok mentén felülvizsgálni, hogy valóban szükség van-e ilyen mennyiségű és szerkezetű vényköteles gyógyszer felírására. Továbbá a folyamatos gyógyszerellátás biztosításához az MNB szerint érdemes megfontolni a gyógyszer nagykereskedelem stratégiai iparággá nyilvánítását. Nagyobb hangsúlyt helyeznének olyan távdiagnosztikai egészségügyi megoldások hazai elterjesztésére, amelyek lehetővé teszik az orvos-beteg találkozások számának csökkentését, illetve biztosítják a betegek folyamatos monitorozását. Utolsó javaslatként az ellátás szervezését egyszerűsítő innovatív technológiák alkalmazását is szorgalmazzák. Például az interneten keresztül történő ügyintézés és időpontfoglalás.

A Versenyképességi program további részeiről itt írtunk:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: Trump nyert és az Orbán-kormány máris lépett
Privátbankár.hu | 2024. november 7. 16:44
Ahogy a miniszterelnök előrejelezte, az amerikai elnökválasztás lezárulta után beterjesztik a 2025. évi költségvetést a parlament elé, a Költségvetési Tanács egyetértésével. 
Makro / Külgazdaság Milyen pálya várhat a magyar gazdaságra Trump elnöksége alatt?
Privátbankár.hu | 2024. november 7. 12:03
A protekcionista amerikai gazdaságpolitika káros lehet, de a magyar kormányfő jó kapcsolata a régi-új elnökkel pozitívumokat is hordozhat.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton sárgulhat az irigységtől ezt az adatot látva
Privátbankár.hu | 2024. november 7. 10:33
Míg idehaza csupán 1,7, Romániában 10,7 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom.
Makro / Külgazdaság Hiába kéri Nagy Márton, nem hallgatnak rá az emberek
Privátbankár.hu | 2024. november 7. 08:30
Alig-alig, mindössze 1,7 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi fogalom egy év alatt.
Makro / Külgazdaság Azért Orbán Viktor szerda reggel kapott egy lelombozó hírt is
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 12:17
Az ipar továbbra is padlón, szeptemberben még az augusztusi szinthez képest is tudott csökkenni. S a kilátások sem túl acélosak.
Makro / Külgazdaság Most tényleg siessen tankolni, csütörtöktől sokkal drágább lesz!
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 09:46
Kellemetlen meglepetésben lesz része annak, aki dízelt venne, és szerdáról csütörtökre halasztja a benzinkútlátogatást.
Makro / Külgazdaság Pofonba szaladhat Orbán Viktor jelöltje
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 08:12
Kétharmados támogatás kellene.
Makro / Külgazdaság Köhintett a francia ipar, csak be ne rekedjen!
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 16:01
Szeptemberben szezonális és naptári kiigazítással 0,9 százalékkal, május óta először csökkent az előző havihoz képest a francia ipari termelés az augusztusi 1,1 százalékos havi bővülés után.
Makro / Külgazdaság Magyarországot is elérheti a kenyérpirítós Trump-csapás
Buksza blog | 2024. november 5. 12:44
Ha komolyan lehetn venni Donald Trump vámemelési ígéretét, amivel az elnökválasztás előtt kampányolt – ami nála erősen kérdéses –, akkor látványos vereséget kellene szenvednie a szavazáson.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:32
2024. szeptemberben az export euróban számított értéke 5,0 százalékkal, az importé 4,0 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest. A termék-külkereskedelmi egyenleg 187 millió euróval romlott. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG